Klíšťata číhají především ve vyšší trávě a lesním podrostu
Zdroj: Shutterstock.com / Erik Karits

Klíšťata a jim podobní - kdo je nebezpečný?

Při toulkách přírodou narazíte na mnoho drobných druhů hmyzu podobných klíštěti. Přesto ne vše, co jako klíště vypadá jím skutečně je. Neleze po vás snad piják, kloš, klíšť či štírek? Někteří jsou neškodnými společníky, jiné ze své blízkosti raději zažeňte.

Léto je doba dovolených, v hmyzí říši však nic takového neznají. V teplých měsících v přírodě i doma narazíte na mnoho druhů hmyzu, které se dají s klíštětem splést.

Klíště obecné

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je parazit plazů, ptáků i savců a živí se sáním jejich krve. Jeho článkované končetiny napovídají, že patří mezi rozsáhlou skupinu členovců (Arthropoda). Blízké příbuzenské vztahy ho nepojí s ostatním krevsajícím hmyzem jako jsou komáři nebo blechy. Řadí se mezi roztoče, podobně jako původci svrabu zákožky nebo škůdci na zásobách sladkokazi. Parazitické klíště má vývojový cyklus, během kterého střídá několik stádií. Na člověku mohou sát drobné osminohé nymfy či dospělí jedinci. Samice jsou velké asi 3–3,5 mm, samci dosahují menších rozměrů.

Klíště nebo piják lužní?

Piják má nápadný žíhaný štítek v přední části těla Piják má nápadný žíhaný štítek v přední části těla Zdroj: Afanasiev Andrii / Shutterstock.com

Velmi podobný klíštěti je piják lužní (Dermacentor reticulatus). V přírodě běžně narazíte pouze na dospělce, kteří jsou oproti klíštěti větší (dosahují rozměrů kolem 5 mm). Málo nápadné larvy a nymfy sají krev na volně žijících savcích a většinou se vyskytují jen v norách hlodavců. Na hostitele číhají pijáci stejně jako klíšťata, tedy na vrcholcích vegetace (stébla trávy, nízké keře). Odtud přelezou na procházejí zvíře nebo člověka. Krev sají hlavně na větších zvířatech, jako jsou srny, divočáci nebo psi, k přichycení na člověka dochází ojediněle.

Samečci většinou krev nesají, pouze na těle hostitele oplodní samičku. Typickým znakem pijáka je pestrý hnědočervený štítek (scutum), s výraznou bílou kresbou, který je velmi dobře vidět na nasáté samičce. Také piják je přenašečem původců onemocnění, například závažného onemocnění psů - psí babeziózy. Pokud tohoto parazita naleznete a zdokumentujete, můžete přispět k poznatkům o jeho výskytu pomocí projektu výzkumného týmu Fakulty veterinárního lékařství veterinární univerzity v Brně Najdi pijáka.

Obří klíště

Dalším druhem klíštěte je klíšť obroubený (Hyalomma marginatum). Tento živočich se vyskytuje hlavně v jižní a východní Evropě, v České republice ho potkáte jen ojediněle. Je přibližně 5x větší než klíště obecné a po nasátí může dosáhnout délky až 2,5 cm. Jeho tělo je tmavě hnědé, s typicky pruhovanými nohami.

Kloš připomíná létající klíště

Kloš je druh dvoukřídlého hmyzu Kloš je druh dvoukřídlého hmyzu Zdroj: Henrik Larsson / Shutterstock.com

Kloš jelení (Lipoptena cervi) je někdy označován za okřídlené klíště, blízké příbuzenské vztahy je však nepojí. Jedná se vlastně o druh bodavé mouchy. Má tři páry nohou (klíště a jemu podobní mají čtyři páry) a křídla, která odhazuje po dosednutí na vhodného hostitele. Živí se krví, ale v naprosté většině saje na jelenovité zvěři, jak už napovídá jeho druhový název. Na člověka nalétává většinou omylem, obtěžuje hlavně lezením a škrábáním nohou po pokožce, výjimečně dochází i k pobodání. V tom případě je místo pokousání na pokožce bolestivé a opuchlé, nepříjemné pocity mohou přetrvávat několik dnů i týdnů. K přenosu různých onemocnění dochází jen velmi vzácně.

Neškodný štírek

Štírci nejsou nebezpeční Štírci nejsou nebezpeční Zdroj: Conny Skogberg / Shutterstock.com

Pod kůrou stromů, v listech nebo v mechu se můžete setkat se štírky (Pseudoscorpiones). Někdy je potkáte i v domácnostech, například ve skladu, ve spíži, v rozích kuchyní nebo koupelen. Pro člověka je neškodný a může být dokonce i užitečný, neboť jeho potravou jsou roztoči, které aktivně loví. Vzhledem připomíná malého štíra. Tělo je velké kolem 2 až 4 mm, má čtyři páry kráčivých nohou a nápadná klepítka, kterými chytá kořist.

Akční letáky