obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Když psa trápí bolavé ucho: Jak léčit zánět zvukovodu?

Pokud má pejsek skloněnou hlavu k jedné straně, třepe s ní a každou chvíli si packou otírá ucho, z něhož mu vytéká páchnoucí maz, trápí ho zánět zevního zvukovodu. Jak je léčit a jak mu předcházet?

Vedle hlavy skloněně ke straně, mnutí či drbání ucha a páchnoucího ušního mazu patří k příznakům zánětu zevního zvukovodu také bolestivost slechu. Jeho vnitřní část je zarudlá a zřetelně více teplá než ve zdravém stavu. Toto onemocnění obvykle postihuje psy s převislými boltci a ty, kteří mají uši více osrstěné.

Zevní zvukovod je ohnutým boltcem do určité míry uzavřen, a proto se v něm za omezeného přístupu vzduchu a při omezeném samočištění usazují různé nečistoty, takže se v něm vytváří prostředí pro vznik zánětu.

  • Nejčastěji se tak stane, když do ucha vnikne poletující hmyz.
  • Při koupání a plavání se může do nebo se do ušního zvukovodu občas dostane voda, kterou pes nedokáže vytřepat a i ta může být původcem potíží.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vždy se jedná o onemocnění, které psa nepříjemně trápí a chvíli potrvá, než pomine. Jak zvířeti pomoci? Především preventivně psovi čistěte uši vatovým tamponem, a to zejména po koupání.

Jak léčit zánět zvukovodu

  • Nejdříve ucho řádně vyčistěte.
  • Podle potřeby vystřihejte z ucha dlouhé chlupy.
  • Zevní zvukovod ošetřete lékem − kapkami nebo masti.

Důležité je, aby ošetřování „bolavého“ ucha bylo prováděno opakovaně, pravidelně a přesně podle pokynů veterinárního lékaře. I v těchto případech platí staré známé: čím dříve, tím lépe.

Akční letáky