Čínský chocholatý pes je skvělý společník.
Zdroj: Anna Tronova / Shutterstock.com

Psí plemena vhodná k nevyrovnaným a psychicky labilním lidem a dětem

Obecně platí, že člověku, který má problémy sám se sebou, nemá svůj psychický stav zcela pod kontrolou a lidově řečeno „nemůže za sebe ručit“, nepatří do rukou žádné zvíře. Ale pro ty, jejichž psychika je sice citlivější, nicméně si mohou psího kamaráda bez obav dovolit, přinášíme výběr klidných a vyrovnaných psích plemen od drobečků po obry, jejichž přítomnost působí na úzkostlivější mysl jako balzám.

Čínský chocholatý pes

Historie tohoto plemene je nejasná, existují teorie, že tento výstředně vypadající psík pochází nejen z Číny, jak by napovídal jeho název, ale také z Jižní Ameriky. V Číně byli chováni jako uctívaní společníci v bohatých domácnostech, ale také ve svatyních. Právě buddhističtí mniši si jako první všimli blahodárných účinků, které tito pejskové s jemnou, teplou kůží měli na své okolí, a už tenkrát je začali využívat k léčbě psychicky nevyrovnaných lidí.

Čínský chocholatý pes je naprosto jedinečný. Čínský chocholatý pes je naprosto jedinečný. Zdroj: DragoNika / Shutterstock.com

Dnes máme sice moderní metody léčby psychických problémů, ale tento pejsek dokáže skvěle povzbudit ztrápenou mysl i dnes. Je k tomu vybaven nejen na dotyk velmi příjemnou teplou pokožkou, ale i jemnou, klidnou povahou, které je cizí agresivita i tvrdohlavost. Naopak je nekonfliktní, dokáže se skvěle přizpůsobit svému majiteli, rád se mazlí, ale nechybí mu ani chuť k pohybu. Prostě ideální společník!

Welsh corgi cardigan

Kolébka tohoto prastarého plemene je v jižním Walesu, kde byli tito nevelcí, ale zavalití psi s krátkýma nožkama úspěšně používáni jako pastevečtí a honáčtí. Dnes je však jejich úloha především společenská, a nutno říct, že se jí zhostili skutečně na výbornou. Jedná se o inteligentní, intuitivní a mírumilovné psy, kteří skvěle vycházejí se svou rodinou včetně dětí a nevadí jim ani jiná zvířata.

Welsh Corgi Cardigan patří ke klidným plemenům psů. Welsh Corgi Cardigan patří ke klidným plemenům psů. Zdroj: Welshea / Shutterstock.com

Jsou klidní, možná až flegmatičtí, nemají sklony k agresi ani příliš neštěkají. Svému pánovi jsou velmi oddaní, vyžadují jeho blízkost, na oplátku s ním rádi a ochotně spolupracují. Přes poněkud neohrabaný zjev jsou fyzicky zdatní a odolní a procházky přímo milují, nepohrdnou ani psími sporty. Jsou to zkrátka vyrovnaní, hraví pohodáři.

Portugalský vodní pes

Toto starobylé plemeno má kořeny ve Středomoří, ale podle jiné teorie pochází až z Asie. Každopádně byl tento středně velký nápadný kudrnáč známý už v dobách antického Říma, kde mu bylo přezdíváno „lví pes“.

Portugalský vodní pes miluje vodu. Portugalský vodní pes miluje vodu. Zdroj: Lynda McFaul / Shutterstock.com

U nás se nejedná o příliš rozšířené plemeno, přitom je to naprosto ideální společník, jehož základní charakteristikou je všestrannost. Je to zdravý, nealergický a nelínající pes, díky své inteligenci a komunikativnosti velmi dobře cvičitelný, zvládne ho i naprostý začátečník. Miluje lidi i děti, bez problémů se snáší s jinými zvířaty, je tichý a trpělivý. Zároveň je velmi schopný, užije si jakékoliv aktivity na souši i ve vodě, díky své povaze a schopnostem se hodí i na canisterapie a záchranářské práce.

Tibetský teriér

Jak již název napovídá, tito středně velcí dlouhosrstí psi pocházejí z tohoto tajemného horského území, kde byli v místních klášterech považováni za posvátné a přinášející štěstí, větší jedinci pomáhali místním s ochranou stád a majetku.

Tibetský teriér patří k pohodovým psím společníkům. Tibetský teriér patří k pohodovým psím společníkům. Zdroj: Zanna Pesnina / Shutterstock.com

Jedná se o aktivní zvířata, která si budou užívat i vytrvalostní psí sporty. Zároveň má tibetský teriér povahu ideální pro rodinného společníka – je vhodný i pro začátečníky, miluje kontakt se svou rodinou (naopak se nehodí k chovu v boudě nebo kotci), je zdravý a jeho srst, ač velmi bohatá, postrádá typický psí pach. Má citlivou a vyrovnanou povahu, díky které se hodí i pro canisterapii, výborně vychází s dětmi, nevadí mu ani jiná zvířata. A navíc svoji rodinu zdatně ohlídá.

Landseer

Historie tohoto něžného obra je spojena se známějším plemenem novofundlanďanů, s nimiž má tento černobílý huňáč hodně společného, údajně vznikl právě z černobílých štěňat tohoto plemene. Jedná se o dobrotivé, vyrovnané a klidné psy, kteří nevyžadují příliš aktivního pána, a i když se rádi proběhnou a také výborně plavou, dokážou si užít i domácí pohodu.

Landseer velmi miluje vodu a tak bývá využíván jako vodní záchranář. Landseer velmi miluje vodu a tak bývá využíván jako vodní záchranář. Zdroj: Melounix / Shutterstock.com

Zároveň si uchovávají hravost a doslova milují lidi, a to nejen vlastní, ale i cizí. To je předurčuje k úspěchu na poli canisterapie. Nejsou pro ně problémem ani malé děti nebo zvířata, včetně jiných psů. Agresivita a tvrdohlavost jsou landseerům cizí, tito milí, zároveň inteligentní psi se naopak vždy snaží svému majiteli maximálně vyhovět, jsou tedy vhodní i pro začátečníky nebo ty, kdo si v komunikaci příliš nevěří.

Zdroj: en.wikipedia.orgwww.idnes.cz

Akční letáky