Naučte se vnímat svou kočku podle řeči jejího těla. Dozvíte se tak o ní mnohem více než doposud. Jedná se o systém výrazů obličeje, polohy těla, chování a různých zvuků, díky nimž zvíře vyjadřuje své emoce a momentální prožitky. Kočky mají poměrně málo vyvinutou mimiku, a tak využívají veškeré možné prostředky.

Co vám chce kočka dát najevo svým tělem se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Jackson Galaxy:

Zdroj: Youtube

Kočka alias Halloween

Jedná se o postoj, kdy má kočka vyhrbený hřbet, ocas zvednutý nahoru a zježené chlupy. Zpravidla tento postoj vnímáme jako stav jistého stupně agrese. Opak je však pravdou. Kočka je v této pozici ve stresu a zažívá strach. V těchto chvílích zvíře často zprudka zareaguje hbitým výskokem.

Pozice na zádech s uvolněnými tlapkami

Pokud se vaše kočka uvelebí v poloze na zádech, má uvolněné všechny končetiny a odhalené bříško, vypovídá to o tom, že je naprosto spokojená a cítí se v klidu a bezpečí. Jedná se o důkaz lásky, kterou k vám cítí. Některé kočky dokonce milují, když je na bříšku jemně poškrábete a pohladíte. Jakmile se zvíře začne navíc převalovat z jedné strany na druhou, chce upozornit, že si chce hrát. Pokud se kočky cítí v ohrožení, nikdy své břicho neodhalují, ale chrání si tělo před možnými predátory.

Vrtící ocas

Zdá se vám ve chvíli, kdy kočka vrtí ocasem, šťastná? Bohužel se jedná o mylný dojem. Psychika zvířete je naopak rozrušená, je vlastně ve střehu a srst je naježená a statická. Veškerá energie se pak nahrne směrem k ocasu. Mávání ocasem kočce slouží k ohledání terénu, jestli se nepřítel nenachází za ní a často je doprovázený i prudkým šviháním tlapek. Když kočce ocas klesne k zemi, jde o známku silného úleku, ale mnohdy i provinění.

Pozice uší

O kočkách vám mnohé napoví i pozice jejich uší. Pokud jsou kočky v klidu a uvolněné, uši jsou v neutrální poloze. Sklopené mohou naznačovat strach, jistou dávku úzkosti nebo přípravu k možnému konfliktu, kterému se chce vyhnout. Sklopením uší si je kočka chcem ochránit před možným zraněním. Uši položené směrem dozadu vypovídají o tom, že je zvíře připravené k boji s nepřítelem, který ho sice rozrušil, ale nemají z něho strach.

Kočičí pohled vždy napoví

Pokud chcete naprosto porozumět vaší kočce, sledujte i její oči, které prozradí mnoho. Pokud je má přivřené a ještě k tomu přede, věřte, že zažívá pocity blaha a slasti. Jakmile ji však něco vyruší, její oči se naplno doširoka otevřou a zvíře značně zpozorní. Zjišťuje, zda ji nehrozí nějaké nebezpečí. Když má kočka pohled upřený, znamená to pocit výhrůžky a dává tím najevo, že není radno si s ní zahrávat.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.hotelprokockymiacis.cz, www.spektrumzdravi.cz