Zimní počasí přináší spoustu neduhů. A ty se promítnou nejen na vašem zdravotním stavu, ale mohou zasáhnout i vaše domácí mazlíčky. Pokud máte doma kočky, buďte k nim maximálně pozorní a sledujte jakékoliv změny. Jednou z nejobávanějších zimních nemocí je pro kočky rýma. Jde o klasickou infekci dýchacích cest, kterou můžou způsobit jak viry, tak i bakterie.
Na videu autora Super Zoo najdete informace, jak poznat kočičí rýmu. Více na YouTube.com.
Poznejte kočičí rýmu
Důležitá je včasná diagnóza. Rýmu u koček poznáte podle zarudlých očí, slzení, plného nosu, kašle nebo nadměrného pšíkání. Některé nemocné kočky mívají dokonce vředy v tlamičce a zvýšenou teplotu. Varovným signálem je i nechuť k jídlu nebo neschopnost pohybu. Zkrátka pokud se vám zdá kočka nebo kocour v apatické náladě, určitě to nepodceňujte!
Využijte červené světlo
Podle veterináře trvá kočičí rýma zhruba čtyři týdny. Pro vás to znamená jediné – dopřát kočce klidový režim, aby mohla nabrat síly a upevnit si tak nabouranou imunitu. Na kočičí „rýmaře“ dobře působí infračervené světlo, které snižuje zánětlivost v těle. Ale pozor, pokud ho na zvíře použijete, tak pouze na deset minut a ve vzdálenosti alespoň půl metru!
Dbejte na hydrataci
Během kurýrování dbejte na to, aby váš mazlíček měl dostatek vody. Pokud moc nepije, dopřejte mu alespoň stravu s velkým podílem tekutin jako jsou kočičí kapsičky. Vyzkoušet můžete i granule namočené ve vodě či mléce, případně konzervu. Jídlo vždycky ohřívejte na 35 stupňů.
Zmenšete porce
Může se stát, že váš mazlík bude potravu odmítat. Může se mu špatně polykat nebo mít otupělé smysly. V tomto případě snižte porce. Můžete nasadit i energetické pasty jako je třeba Probican pasta nebo Reconvalescent Cat pasta.
Měřte teplotu
Kočce se měří teplota v rektálním otvoru, který se zlehka namaže vazelínou. Při měření mějte na paměti, že normální teplota vašeho mazlíka je 38 – 39 stupňů Celsia. Proto nepanikařte a zbystřete jen v případě, že naměřený údaj přesáhne 39 stupňů Celsia. Opatrnější buďte u mazlíků, kteří mají slabší imunitu – koťata, senioři. Raději nic neriskujte a vyhledejte veterináře.
Zdroje: www.dumazahrada.cz, www.reedog.cz