Milovníci koček nenechají na své domácí mazlíčky dopustit. A není divu. Vždyť hlazení mazlíčků nás lidi uzdravuje, těší nás a pomáhá nám překonávat nejrůznější problémy. Ale nikdy nesmíme zapomenout na to, že kočka je šelma. Proto potřebuje lovit, konzumovat maso, mít přehled o tom, co se děje v jejím okolí a občas nám třeba položit k nohám nějakou tu ulovenou myšku. Zatímco jednou je chování naší kočky naprosto předvídatelné, jindy nás zcela zaskočí, nebo je pro nás naprosto matoucí. Často si pak klademe otázku, proč to či ono kočka dělá. Chceme jí lépe porozumět a také přemýšlíme nad tím, jak jí v některých činnostech zabránit.

Kočičí strom do každé domácnosti?

Kočky rády skáčou, šplhají a pohybují se na vyvýšených místech. I když bychom našim mazlíčkům vždy nejraději splnili každé přání, které jim vidíme na očích, někdy to prostě nejde. Možná tušíme, že by se naše kočka ráda vyšplhala vysoko do koruny stromu a rádi bychom jí takový kočičí strom dopřáli. Nemusíme na něj však mít v domácnosti dostatek prostoru. Naštěstí existuje celé množství alternativ, jak jí pohyb po stromech vynahradit. Jednou z možností je využít jednoduché dřevěné stoličky s kulatou deskou. Stoličky rozpůlíme a seskládáme z nich na volné stěně v pokoji, kde se kočky nejčastěji pohybují, jakýsi pomyslný strom. Využíváme přitom nejen horní desky stoliček, ale i jejich dřevěné nohy. Poloviny stoliček připevněných na stěnu zaberou v místnosti mnohem menší prostor, než kdybyste do pokoje postavili kočičí strom. Tři stoličky na strom bohatě postačí.

Kočičí záchod a jeho pravidla

Některé kočky, přesto, že mají toaletu, která splňuje potřebné zásady takového zařízení, nechodí na ni, ale vedle ní. Toto chování není tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Nejlepším typem toalety pro kočku je shora otevřená plastová krabice, která má nízké stěny a pro kočku je dobře přístupná. Pokud kočičí toaleta, kterou máte doma, splňuje všechny požadavky a vaše kočka stejně dělá svou potřebu vedle ní a ne do ní, zcela jistě existuje důvod, proč tomu tak je. Vaši kočku na ní zkrátka něco odpuzuje. Je na vás, abyste přišli na to, co to je. Obecně platí zásada, že každá kočka v bytě by měla mít svůj vlastní záchod.

Příčiny značkování v bytě

Ačkoli si kočky většinou značkují své území jen venku, v okolí domu, nezřídka se stává, že objevíme značkování i na některých místech v bytě. Značkování močí v bytě obvykle znamená, že pocit bezpečí byl u vaší kočky něčím narušen. Původcem značek může být jak kocour, tak kočka. Tento zlozvyk je charakteristický spíše pro nekastrované jedince. Ale ne vždy kastrace kočku nebo kocoura od značkování odradí. Protože moč koček silně páchne, označkovaná místa je nutné důkladně vyčistit. Pamatujte na to, že podobně jako kočičí moč páchne i čpavek. Proto nikdy k čištění označkovaných míst nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem čpavku. Situaci byste tím jen zhoršili.

Jak vyzrát na značkování na nevhodných místech

Na nežádoucí značkování můžete vyzkoušet některý z triků, které by mohly zabrat. Na kočkou znečištěné místo postavte misku s kočičím žrádlem. Kočky přímo nesnášejí, když musejí jíst ze stejného místa, kde předtím močily. Nebo vyzkoušejte další trik. Kočkám se nelíbí zvuky, které vydává hliník, alobal a igelitové sáčky. Proto uložte na místa značkování některé z těchto materiálů. Znečištěné místo však předtím nejprve důkladně odrhněte. Zvažte také, zda se do vašeho bytu nemohla dostat nějaká cizí kočka, což by mohl být důvod pro značkování vaší kočky. Existují však i případy, kdy si kočka značkováním v bytě vynucuje pozornost svého majitele, a to v případě, že jí chybí mazlení. Pozor! Kočka také může upozorňovat na své onemocnění.

Pozor na začarovaný bludný kruh

Ať už své kočky jakkoli milujeme, měli bychom si uvědomit, že jejich polidšťováním jim můžeme spíše ublížit, pokud s nimi budeme zacházet jako s jakousi malou čtyřnohou variantou lidských bytostí. Nepřiměřenými požadavky na ně a jejich chování v nich můžeme vzbuzovat úzkost a stres, což se opět projeví na jejich chování a ze všeho toho nedorozumění se může stát bludný kruh.