Pokud s vámi spí váš kočičí mazlíček v posteli, není od věci si všímat, kde konkrétně si vybere místo k odpočinku. Vždy si vyhledává lokality, kde se chce zahřát a cítit se bezpečně. Vzhledem k tomu, že jsou kočky velmi vnímavé a citlivé, často uléhají i v blízkosti oblastí těla, které má páníček přetížené, bolavé nebo nemocné. Zároveň se vždy jedná o pocit silné důvěry a blízkosti.

Proč s vámi vaše kočka spí? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále Feline Fanatics:

Zdroj: Youtube

Proč spí kočky v posteli

Důvodů je hned několik. Od přírody jsou kočky predátoři, kteří musí být stále ve střehu před možným nebezpečím. Nejvíce zranitelné jsou právě ve spánku, proto vyhledávají místo, které je bezpečné a nejlépe ve společnosti, které věří a důvěřují. Protože si kočky značí svá teritoria feromony, považují i vaši postel za své území. Dalším důvodem je hledání zdroje tepla, který je pod peřinou a ve vaší blízkosti zaručený.

Kočka spí vedle vás

V tomto případě vám chce být kočka na blízku a má k vám silné citové pouto. Fakt, že leží pouze vedle vás, ale ne přímo na některé části vašeho těla, neznamená, že by mělo zvíře od vás nezdravý odstup, naopak se cítí v bezpečí, je uvolněné a dopřává si více prostoru pro odpočinek. Stejně tak může v této pozici kočka preferovat menší potřebu zdroje lidského tepla.

U hlavy

Pokud vaše kočka spí u vaší hlavy, jedná se nejen o místo, odkud z našeho těla uniká nejvíce tepla, ale zvíře cítí, že jste psychicky a duševně vyčerpaní. Často se to děje při zvýšené teplotě a silných bolestech hlavy majitele, kdy se kočka nejen zahřívá, ale zároveň ulevuje od nepříjemných pocitů. Kočkám pozice u hlavy vyhovuje i proto, že jde o místo, kde si rychle získají pozornost.

Na hrudníku

Některé kočky se rády na spánek uvelebí přímo na lidském hrudníku. Jde o projev oddanosti a lásky, kdy mohou kočky vnímat blízkost hlasu svého páníčka, stejně tak tlukot srdce a dech. Jedná se o instinktivní odpočinek, který prožívají koťata u svých matek. Opět se jedná o perfektní zdroj tepla.

Na nohách

Pokud si kočka vybírá místo k odpočinku u vašich nohou, nebo i na nich, znamená to, že vás chce chránit a je i ve spánku lehce ve střehu. Protože se kočka cítí v noci nejzranitelnější, pozice u nohou jí poskytuje dobrý přehled o nejbližším okolí. Kočky si lehají k nohám i v momentech, kdy cítí, že je máte těžké a unavené.

Pod peřinou

Některé kočky si rády hledají pozici, kdy se zahrabou kdekoliv pod peřinou. Hledají nejen zdroj tepla, ale i klid od hluku, soukromí, bezpečí a zcela jistě milují vaši vůni. Někdy je samota to nejlepší pro klidný odpočinek a spánek a dobře izolované místo kočce zajistí, že ji nikdo nebude vyrušovat.

Související články

Zdroje: www.moulik.cz, www.mazliccivpohybu.cz, www.jak.pomuzuanezce.cz