S příchodem jara se probouzí nejen příroda, ale i kočky. Teplejší počasí a delší dny s větší dávkou světla stimulují jejich hormony a pud rozmnožování. Projevuje se to samozřejmě i v jejich chování, na které byste měli být připraveni.

Jak si kočky užívají jara? Podívejte se na YouTube video na kanálu Pavla Vzteklá:

Zdroj: Youtube

Milostné vábení

Mrouskání neboli říje je stav, kdy je kočka připravena k páření. V tomto období méně pije, také méně spí a je poměrně aktivní. Zároveň hlasitě mňouká hlubokými hrdelními tóny. Vábení partnera se také projevuje poměrně fyzicky náročnými pohyby.

Někdy se kočka urputně válí na zemi, jindy je dlouze strnulá, může se chvět či vibrovat, otírat se tělem o rohy a hrany nábytku, napínat svaly zadních stehen a pánve, prohýbat se v páteři či vystrkovat zadeček. Délka trvání je u každé kočky individuální, zpravidla však trvá okolo 10 až 14 dní.

Značkování

Jedná se vlastně o označování teritoria, které si takto kočky vyčleňují. Značkují převážně kocouři, ale mnohé kočky nejsou výjimkou. Často se bohužel jedná o nepříjemnou potíž v domácnosti, zvláště tam, kde je více koček najednou. Obsažené látky totiž zanechávají silný a stále trvající zápach, který může poškodit nejen látky a dřevo, ale i další materiály. 

Účinná je kastrace

Řešením problému je kastrace. Díky ní dojde ke snížení hladiny hormonů, a tedy i značkování. Předejdete tak i většině projevů spojených s mrouskáním a vábením. Stejně tak můžete zvolit i cestu pomocí léků a kastraci se vyhnout. Vždy je dobré celou situaci konzultovat s veterinářem.

Šanta ve spreji

Pokud jste zastánci přírodních přístupů, může být pro vás řešením použití šanty kočičí. Dá se pořídit ve spreji a její vůně dokáže kočky zklidnit. Nastříkejte šantu na určité místo a uvidíte, že její aroma zvíře brzy přiláká. Účinky však trvají jen krátkou dobu, zpravidla 10 až 20 minut. Pak dojde k útlumu, kdy je kočka ospalá a svým způsobem apatická.

Línání

V jarním období byste měli dbát také o zvýšenou péči o srst. Kočky přicházejí o zimní kožich, a tak často ztrácejí velké chuchvalce chlupů. Pravidelně kočku kartáčujte, celý proces urychlíte.

Související články

Zdroje: www.mazliccivpohybu.cz, www.casjenprome.cz, www.damian-a-oliver.cz