Když pes vrtí ocasem, nemusí být zákonitě šťastný
Zdroj: Alexey Androsov / Shutterstock.com

Jaká je pravděpodobnost, že vás pokouše pes, který vrtí ocasem?

Život člověka se psem je podle studií delší a šťastnější. S mazlíčkem po boku jde zkrátka všechno lépe. Pokud si ale myslíte, že o svém čtyřnohém příteli víte všechno, jste na omylu. Signály, díky kterým na něm poznáte emoce, jsou občas ošidné. Někdy totiž může vrtět ocasem a pak kousne…

Když pes vrtí ocasem, nemusí být zákonitě šťastný, i když tomu ve většině případů opravdu je. Někdy ovšem tak činí a radost tím nevyjadřuje. Nikdy proto nehlaďte cizího psa. Vrtěním ocasu se s vámi sice může chtít skamarádit, ale to ještě neznamená, že mu sednete.

Pokud má pes opravdovou radost, přidá se k vrtícímu ocásku ještě spousta dalších věcí. Pejsek obvykle vydává zvuky, někdy i radostně štěkne, sedne si nebo se válí na zádech.

Jednou z příčin pohybujícího se ocasu mohou být i zdravotní problémy. Zpravidla se může jednat třeba o blechy nebo jiné breberky a pes se pohybem pouze snaží zamezit svědění. Mnohdy volí jinou variantu a raději si do něj kousne.

Flat coated retrívr pochází z britského chovu a je považován za nejelegantnějšího z retrívrů. Je to aktivní, přátelský a sebejistý pes. Mějte na paměti, že právě ocas je část, kde se může pes zranit nejčastěji Zdroj: Bianca Grueneberg / Shutterstock.com

Když pes vrtí ocasem, nemusí to značit štěstí

„Podle veterinářů je ošetření ocasu někdy problematické, protože se špatně obvazuje a ne všichni psi na něm obvaz snesou. Výhodou tohoto orgánu je, že potíže a onemocnění poznáte poměrně snadno,“ informují na stránkách Rada veterináře.

Mějte na paměti, že právě ocas je část, kde se může pes zranit nejčastěji. Psi se venku často škádlí a můžou se do něj škrábnout. Pokud se psi honí a jeden z nich utíká vepředu, je pravděpodobné, že druhý pes ho při rvačce kousne právě do ocasu.

Za předpokladu, že má pes celou zadní část zvednutou, znamená to výzvu k akci. Spatřit to lze nejčastěji u psů, kteří čekají, až jim páníček hodí míček. Svěšený ocas může pro změnu znamenat nejistotu. Pokud s ním mává ze strany na stranu a plácá se jím do zadních nohou, snaží se nejspíše rozptýlit svůj pach, aby ho ostatní nevystopovali.

Anatolský pastevecký pes se vůči jiným psům staví značně dominantně Berte ocas svého psa jako komunikační prostředek Zdroj: CharlitoCZ / Shutterstock.com

Nehybný ocas může znamenat strach i agresi

Nehybný ocas mezi nohama rovněž znamená nejistotu. Pokud trčí do výšky a nepohybuje se, také to nevěstí nic dobrého. Mnohdy se jedná o přípravu k útoku. Jakmile k tomu pes vycení zuby a vrčí, je jasné, že přátelé asi nebudete.

Berte zkrátka ocas svého psa jako komunikační prostředek. Sami víte, že jím dokáže vyjádřit opravdu široké spektrum emocí od radosti až po strach či agresi. V takovém případě není radno si s ním zahrávat. Při ohrožení psem se doporučuje zůstat v klidu a nehýbat se.

Zdroje: radaveterinare.czwww.novinky.cz

Akční letáky