Maminku zvíře nadchlo. Zřejmě by jí příliš nevadilo, kdyby děti posléze přestaly sdílet její nadšení pro králičí skákání. Bavila by se výkony ušáků dál spolu s dalšími dospělými příznivci zajímavé chovatelské disciplíny.

Hopkají s chutí

Králičí hop, tedy jakýsi králičí parkur, skákání přes překážky, těší malé i velké chovatele.

„Jsem králíkářka od pěti let a záliba v chovu čistokrevných králíků mi vydržela dvacet let až do doby, než jsem se vdala,“ vypráví Lada Krejčová, dnes majitelka pražského sídlištního obchodu s chovatelskými potřebami. Jeho součástí je i prostor pro výcvik králičího hopu.

„Žili jsme sice na venkově, ale naši nechtěli psa, a tak jsem si našla náhradu – králíky. Jako malá jsem je cvičila, zapřahala jsem je do svých dětských saní, později jsem je chovala a chodila jsem s nimi po výstavách. Dokonce jsem se pak stala nejmladší posuzovatelkou čistokrevných králíků v Čechách.

Tehdy šlo především o velké králíky: Měla jsem plemena králíků velkých světlých stříbřitých a vyšlechtila jsem si ráz siamského velkého. Zakrslí králíci se tou dobou nechovali v takové míře jako dnes, dokonce je málokdo znal. Chovatelé si cenili velkých masných plemen.“

Až někdy před patnácti lety si Lada Krejčová pořídila prvního psa a věnovala se s ním psím sportům: agility, poté i dogdancingu. A také si pořídila obchod s chovatelskými potřebami.

V roce 2006 při pracovní návštěvě veletrhu Interzoo v Norimberku prvně viděla ukázku disciplíny zvané králičí hop. Skákající králíky předváděli Skandinávci. „Švédsko, Dánsko a Finsko, to jsou velmoci v králičím hopu a od nich se učí další Evropané i Američané, kteří si chtějí disciplínu vyzkoušet se svými mazlíčky,“ dodává chovatelka. Sama po třech letech nabídla českým zájemcům možnost se s králičím parkurem seznámit.

Nejlepší králíky mají Dánové

„Švédové soutěží ve čtyřech výkonnostních kategoriích podle obtížnosti tratě a výšky skokových překážek a mají také čtyři druhy soutěží králičího skákání:

  • běh po rovné překážkové dráze na čas
  • běh po klikaté překážkové dráze na čas
  • skok vysoký
  • skok daleký

Němci zase pořádají vyřazovací týmové soutěže.

V Dánsku si disciplínu natolik oblíbili a věnují se jí s takovým zaujetím, že s králíky dosahují rekordních výkonů. Králíci skáčou na soutěžích až 80 cm vysoko, světový rekord ve skoku vysokém je 99,5 cm a drží ho právě dánský králík.

Do dálky skáčou soutěžní králíci tak kolem dvou metrů, světový rekord je 300 cm a drží ho opět dánský králík!“ říká čtyřicetiletá chovatelka (na jaře 2009).

Králíci v psím studiu

Přestože se Lada Krejčová chovu králíků věnovala od útlého dětství a řadu let, až v dospělosti díky králičímu hopu s překvapením zjistila, jak vysoko dokážou ušáci skákat, a také to, že mnohé králíky skákání náramně baví.

„Čeští chovatelé a majitelé králíků, zejména těch zakrslých, teprve objevují kouzlo králičího hopu. Ale vůbec není vyloučeno, že časem zaujme celé skupiny nadšenců, kteří budou pořádat klubové soutěže,“ komentuje Lada Krejčová na jaře roku 2009 vzrůstající zájem o králičí hop.

Od začátku téhož roku nabízí zájemcům, aby si se svými králíky vyzkoušeli skokové překážky ve výcvikových prostorách Dogstudia v pražských Petrovičích (za poplatek 50 Kč za výcvikovou hodinu).

„Ačkoliv jsou skoky přirozeným pohybem ušáků, důležitá je individuální chuť králíka ke skákání,“ zdůrazňuje chovatelka. „Bez ní to příliš nejde a nutit zvíře k něčemu, co je nebaví, popírá smysl této disciplíny. Má jít o zábavnou aktivitu pro oba, pro člověka i pro zvíře.“

V Dogstudiu Mája Lady Krejčové si majitelé králíků mohou vyzkoušet, zda jim doma nezahálí skokanský talent, a poradit se, jak se zvířetem skoky cvičit.

O propagaci králičího hopu se v Česku stará také Český svaz chovatelů, především jeho základní organizace v Žatci. V minulosti organizovala například velikonoční předvádění disciplíny v Praze na Staroměstském náměstí.

Tipy pro první skákání

Chcete si sami vyzkoušet skokanskou zdatnost svého králíka? Lada Krejčová v rozhovoru doporučuje:

Kde cvičit?

Vhodné jsou rovné, kryté nebo alespoň zastíněné plochy. S králíky nelze v žádném případě cvičit na prudkém slunci, v mrazu nebo za deště. Ideální povrch je neklouzavý koberec. Travní plochy jsou sice pro králíka přirozené, ale odlákávají pozornost zvířete od překážek. Zejména "skokany" začátečníky zeleň snadno rozptýlí.

Překážky musí být bezpečné a také lehké, aby se o ně zvíře nezranilo, pokud je nedokáže překonat.

Z čeho postavit bezpečné překážky?

Z lehkých, v našich podmínkách především dřevěných materiálů. Laťky, které králík přeskakuje musí být zavěšeny tak, aby se při lehkém doteku králičí tlapky uvolnili a nezpůsobili zvířeti nějakou újmu.

Švédské soutěžní řady stanovují mezi překážkami vysokými 30 cm odstup 2 m, mezi vyššími pak vzdálenost 2,5 m.

Je také nutné dbát na minimální vzdálenost mezi překážkami, aby se zvíře mohlo bezpečně odrazit na další překážku.

Může skok ohrozit zdraví králíka?

Skákání je pro králíčky zdravé, ostatně jako jakýkoliv pohyb, pokud je dávkován rozumně. Zatím se mi nestalo, že by některý došel k jakékoliv zdravotní újmě. Možná je to tím, že mám bohaté zkušenosti ze skákání se psy při agility i s chovem králíků.

Jak zabránit úrazu a jak zajistit králikům bezpečnost?

Jak jsem řekla, základem je bezpečný povrch, na kterém se zvíře pohybuje a který neklouže ani nezraňuje tlapky, dále hladké překážky z lehkých materiálů a postroj, který zabrání případnému vzájemnému atakování zvířat.

Speciální králičí postroj je pro první pokus nezbytný?

Určitě. Obojek kolem krku nestačí, do popruhu je třeba uchytit i hrudník, jinak by králík snadno mohl dojít ke zdravotní újmě.

Postroj musí zvířeti dobře sedět, nesmí mu být těsný, ani příliš volný. Králíček se musí naučit pohybovat se v něm bez problémů. Z osobní zkušenosti vím, že si na kšíry zvyknou během půl hodiny. A potom můžete začít zvesela cvičit.

Na jaké výšce začít?

Cvičit začínáme víceméně na zemi, kdy se zvíře učí překračovat laťku položenou na podlaze mezi bočnicemi. Teprve, když pochopí princip, že se jde od překážky k překážce, umístíme laťku asi 10 cm nad zem. Na této výšce se králík naučí skákat. Postupně výšku laťky zvyšujeme nebo skok prodlužujeme přidáním další laťky, případně zařazením „vodního příkopu“ − květinového truhlíku naplněného vodou.

Která plemena jsou vhodná pro králičí hop? Malá nebo velká?

Myslím, že důležitější je povaha králíka, než jeho plemenný původ nebo velikost. Malé svižné a lehké zvíře skáče snadněji, než mohutný líný kolos. Když se podíváte na videa ze severských zemí, skáčou především se všemi barvami a rázy zakrslých či malých beranů. Nevím, jestli je to oblibou „beránků“, nebo jejich predispozicemi. Sama skáču se zakrslými berany i s normálními zakrslíky, a pokud vidím rozdíl, je to spíše ve fyzických schopnostech daného zvířete, než v plemenných rozdílech.

Jak se pozná, že králík má do skákání chuť?

Králík je od přírody výborný a obratný skokan. Tento pohyb je pro něj rozhodně přirozenější a příjemnější, než celoživotní ubytování mezi čtyřmi stěnami.

Snadno: Je aktivní, rád si tu a tam sám poskočí. Dobrým znamení je také jeho přítulnost.

Králík, který vyhledává lidskou společnost a přichází si rád pro pohlazení či pamlsek, bude zvědavě zkoumat překážky a časem je i ochotně zdolávat.

Foto autor