obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Křečík džungarský: malý velký kamarád

Pokud toužíte po zvířátku, jež je hravé, roztomilé a relativně nenáročné na prostor, pořiďte si křečíka. Jeho černé, korálkové oči a veselá povaha si vás získají. Poradíme vám, jak pro něj připravit obydlí, co má rád k jídlu i jak si jej ochočit.

Křečík džungarský (Phodopus sungorus) pochází ze Sibiře a jako domácí mazlíček má poměrně krátkou, ale o to úspěšnější historii.  Je roztomilý, přátelský. Má mírnou, společenskou povahu a spoustu energie stále něco podnikat, prozkoumávat, hrát si.

Společenská povaha

Na rozdíl od rovněž populárního křečka zlatého, který je zarytý samotář, má křečík džungarský společnost rád. I v přírodě žije ve skupinkách - nejpřirozenější je chov jednoho samečka a několika samiček. Jenže křečíci jsou ohromně plodní, což souvisí s jejich krátkověkostí. Pokud nemáte zajištěný odbyt mláďat, je lepší chovat pouze samičky.

 • Nejlépe si spolu budou rozumět sestry pocházející z jednoho vrhu.
 • Dobře spolu ale vycházejí i samečci, pokud není nablízku žádná samička, o kterou by spolu soupeřili.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Ideální bydlení

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Klec nesmí nikdy stát v průvanu!

  Klec je vhodnější než akvárium díky vzdušnosti, drátěné stěny navíc poskytují žebřík ke šplhání.
 • Rozestupy mezi dráty však musí být nejvýše půlcentimetrové, jinak se jimi drobní a ohební křečíci dokážou protáhnout.
 • Dno nastelte vrstvou hoblin (nikoli pilin, které křečíkům dráždí očka), nebo jemným pískem pro činčily, který jim připomene rodnou poušť. 
 • Do kouta umístěte napáječku a misku pro potravu.

Křečíci jsou velmi čiperní, zvědaví a stále plní chuti něco podnikat a objevovat. Potřebují proto mnoho rozmanitých prolézaček – z provazů, kusů látek, větví. Zabaví je i kartonové krabičky a rourky, ve kterých se schovávají a poté je rozkoušou.  Jeden úkryt potřebují i stálý, aby se měli kde v klidu odpočívat. Běhací kolečko může být užitečné, ale zábavné prolézačky jsou vhodnější. Pozor na to, že někteří křečíci na něm mohou získat závislost a běháním bez cíle se zcela vyčerpat!

Kolik prostoru křečík potřebuje?

Čím větší klec, tím lépe – měla by křečíkům poskytnout vrchovatě pohybu. Proběhnutí po bytě je totiž poměrně riskantní. Jejich drobnost je však výhodou, i rozměry 60x30x30 jej uspokojí.  Ochočené křečíky samozřejmě můžete vzít ven, ale uhlídat je není snadné.

Co vše může být pro křečíky, běhající po bytě, nebezpečné?

 • elektrické kabely, které hlodají
 • pády z výšek
 • škvíry za nábytkem, kde se zaklíní
 • jedovaté pokojové rostliny
 • pro křečíky škodlivé potraviny (například čokoláda)
 • chemické čistící prostředky

  obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dieta především

 • Křečíci jsou skromní obyvatelé pouští a nadbytek kalorické potravy jim škodí.
 • Základem je speciální směs pro křečky a křečíky a občas chutný, ale tučný moučný červ.
 • Ovoce a zeleninu jim pro zpestření podávejte jen v malé míře, a zásadně nenadýmavé druhy, například kousíček mrkve či jablka.
 • Stále dorůstající hlodáky si musí brousit – skvělý brousek je kousek suchého chleba a větvičky ovocných (chemicky neošetřených!) stromů.

Jak si získat důvěru

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při výměně podestýlky vždy její část ponechejte – křečíci ji označují svým pachem a z dokonalé čistoty jsou nervózní, jako by se najednou ocitli v cizím prostředí.

Na křečíka jděte přes žaludek, pamlsek dělá divy. Semínko slunečnice nebo moučného červa mu opatrně podávejte na dlani. Mějte trpělivost, vyvarujte se hluku a prudkých pohybů. Křečík nakonec dárek přijme, ztratí ostych a ruka se pro něj stane zdrojem dobrot, nikoli nebezpečí. Ochočený křečík vás nikdy nekousne, leda lehce a neúmyslně, pokud váš prst voní jako potrava – čich je pro něj nejdůležitějším smyslem.

 

 

 

Akční letáky