obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krmení rozhoduje o psím zdraví

"Zkuste přejít na jiné krmení," radí často veterináři majitelům churavějících psů. Různé zdravotní problémy totiž často přicházejí, když pes, masožravá šelma, nedostává co mu náleží. Ne všechny granule pro psy jsou plnohodnotným krmivem! "Buďte při výběru nároční," radí zvěrolékař Roman Masopust.

Každý majitel psa se musí rozhodnout, zda dá v krmení psa přednost vlastnímu vaření, nebo nákupu hotových krmiv. Pro psa je voňavá vařená potrava určitě chuťově nejzajímavější, ale zdaleka nemusí být nejzdravější, pokud není dostatečně pestrá a vyvážená. Navíc psi různých plemen, velikostí a zatížení mají odlišné požadavky. Největším problémem při domácí přípravě psího krmení je, že jen obtížně dosáhnete optimálních množství všech živin včetně vitaminů a minerálů, které by měl pes v misce najít.

krmení psa krmení psa Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vlci rádi maso i borůvky

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak často krmit?

Dospělému psu stačí obvykle jedno krmení denně, nejlépe večer. Psy velkých plemen je však lepší  krmit dvakrát denně, abychom tak předešli životu nebezpečné dilataci a otočení žaludku. Štěňata krmte několikrát denně.

Nejdůležitější složkou psího jídla je živočišná bílkovina, tedy maso. Mělo by být doplněné rýží nebo těstovinami, v menší míře i zeleninou. Zpravidla nevědomé chyby majitelů při krmení domácí stravou, kdy je přísun živin, vitamínů a minerálů nevyvážený,  vedou k onemocněním, jako jsou například rachitida (nedostatek vápníku, přebytek vitaminu D), různé hypo a hypervitaminózy. Tyto problémy jsou dnes však naštěstí vzácné, což dokazuje, že většina majitelů se ke svým čtyřnohým přátelům chová velmi zodpovědně. Stále více pejskařů také používá komerčně vyráběná krmiva s vyváženými poměry vitaminů a minerálů, a pokud vyberou kvalitní výrobek na míru, mají záruku optimální výživy pro svého psa.

Pozor však na to, že každé granule či konzervy, ač určené pro psy, záruku kompletního krmiva neposkytují. Některé levné výrobky například neobsahují dostatek živočišných bílkovin, které pes jako masožravec nezbytně potřebuje. Zároveň jsou pro psa ale důležité i další složky potravy – i v přírodě si vlci masitou stravu občas zpestřují lesními plody, navíc konzumují celé býložravce včetně útrob a většiny kostí. Kost z řeznictví je tedy zdravou pochoutkou pro psa, kterou se navíc zabaví a procvičí chrup. Zrovna tak pokud na podzim "loví" na zahradě jablka a hrušky, vycházejí jeho chutě z pradávné přirozenosti a ovoce mu (v úměrné míře) prospěje.

Konzerva, nebo granule?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pozor! Otevřené konzervy se špatně skladují a ani chladnička nemusí zabránit zkažení krmiva. Nebezpečné bakterie produkují jed a ohrožují psa otravou. 

Z hotových krmiv je psovi přirozenější vlhká strava – konzervy a kapsičky. Kvalitní konzervy jsou vyráběné již jako kompletní krmivo se všemi potřebnými složkami a živinami.

Granule jsou pro psa vzhledově nejméně přitažlivé, ale pro majitele představují nejpohodlnější řešení. Snadno se přepravují a skladují.  Psi suché krmivo vyrovnají větším příjmem vody. Granule je rovněž možné jim předem navlhčit vlažnou vodou.

krmení psa krmení psa Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybírat kvalitní krmivo pro psa

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Případné změny v krmení je třeba dělat postupně, aby se trávení psa mohlo přizpůsobit.

    Při výběru z poměrně nepřehledného množství konzerv a granulí na trhu je důležité pečlivě sledovat obal krmiva. Zkontrolujte především označení výrobce a případně dovozce.
  • Vyplatí se zjistit si o výrobci víc, například na internetu, ať už jde o zkušenosti chovatelů nebo o investice výrobce do výzkumu krmiv apod. Bezejmenné granule pro supermarket mohou mít velmi nevyrovnanou kvalitu.
  • Sledujte složení – čím podrobněji je popsané, tím lépe. Termín obiloviny značí jakékoliv obiloviny, mnohem přesnější je informace rýže, kukuřice. Stejné je to s označením maso a výrobky živočišného původu (může jít o jakékoliv živočišné suroviny jako například masové moučky, masokostní moučky apod.) Výrobci kvalitních krmiv na obalu naopak uvádějí konkrétní druh masa.
  • Dejte přednost originálnímu balení, na kterém lze zkontrolovat etiketu, narozdíl od rozvažovaného krmiva. Určitě se vyplatí kupovat granule od výrobce se širším sortimentem krmiv pro jednotlivé věkové a velikostní kategorie psů.

Diety pro psí zdraví

Někteří výrobci nabízejí také speciální léčebná dietní krmiva. Tyto granule nebo konzervy jsou určeny k léčbě nebo podpoře léčby onemocnění. Jejich použití doporučí veterinární lékař současně se způsobem podávání. Speciální krmiva by neměla být kombinována s jinými druhy, protože se tím sníží jejich efekt.

 

Akční letáky