Jídelníček psa můžeme zpestřit například malinami.
Zdroj: Olhandra / Shutterstock.com

Dokonalý psí jídelníček: jak prodloužit stravou život na maximum

Složení stravy má významný vliv na celkové zdraví i dlouhověkost zvířat. Co by nemělo chybět v psím jídelníčku? A jak by měl vypadat ukázkový jídelníček?

Antioxidanty chrání celý organismus

Antioxidanty jsou určité vitaminy a minerály, které pomáhají chránit buňky proti volným radikálům vznikajícím například jako vedlejší produkt metabolismu. Antioxidanty pracují až zázračně – dokáží chránit celé orgány (játra, ledviny, srdce a další), dokáží zrychlit regeneraci po operacích a prodělaných chorobách a jsou výraznou a veledůležitou posilou organismu při boji s vážnými nemocemi, například rakovinou. Patří mezi ně vitaminy A, E, C, selen, rutin nebo například koenzym Q10. Vysoké hodnoty antioxidantů nalezneme zejména v planých borůvkách, brusinkách, malinách, ale také v jahodách, jablkách nebo červených fazolích. Na rutin je bohatá pohanka nebo plané macešky. Téměř všechny druhy mořských řas jsou bohatým zdrojem všech antioxidačních vitaminů a minerálů ve vyváženém poměru.

Psi někdy sami ujídají ovoce a zeleninu, protože ví, co je pro ně dobré Psi někdy sami ujídají ovoce a zeleninu, protože ví, co je pro ně dobré Zdroj: Tami Freed / Shutterstock.com

Antioxidanty by nikdy neměly chybět v denní potravě psa. Zvýšený přísun je důležitý v období zvýšené fyzické, ale i psychické zátěže, jako jsou výcvik, zkoušky, výstavy, závody, ale též březost, laktace, línání, změna stravy, rehabilitace a rekonvalescence, před a pooperační období, selhávání některého orgánu, při nemoci, u starých psů či po vakcinaci, kdy je organismus oslaben.

Maliny - zralé plody maliníku. Maliny - zralé plody maliníku. Zdroj: yuris / Shutterstock.com Zahrneme proto do pravidelného jídelníčku psa výše jmenované ovoce v syrovém stavu a jako přílohu mu občas dopřejeme kaši z pohanky nebo vařené červené fazole, stravu denně doplníme o lžičku až dvě sušených drcených mořských řas, a občas v letní sezoně ozdobíme několika květy plané macešky.

Enzymy pro imunitu i zdravé trávení

Podobně jako antioxidanty jsou enzymy pro organismus nezbytně důležité, a to především pro imunitní systém a zdraví trávicího traktu. Enzymy jsou pro celkové zdraví natolik zásadní, že jejich nepřítomnost či nedostatek v denní stravě vede k poruchám trávicího ústrojí, ale potažmo i k daleko závažnějším problémům a onemocněním. V krmivech z obchodu je nenajdeme, protože je zničí tepelná úprava. Pokud zvířeti doma maso vaříme, je jeho strava o esenciální enzymy ochuzena také.

Syrové drůbeží žaludky obsahují cenné bílkoviny i enzymy. Syrové drůbeží žaludky obsahují cenné bílkoviny i enzymy. Zdroj: sasimoto / Shutterstock.com

Zahrnutím syrového masa a zejména žaludků do jídelníčku znovu obnovíme přísun enzymů, aniž bychom je museli kupovat ve formě tablet ve specializovaných obchodech. Pokud necháme syrové maso projít hlubokomražením v mrazáku (alespoň –18 °C), zaručíme tak i zničení případných parazitů. Ideálními zdroji jsou hovězí a drůbeží maso a žaludky, které by měly být krmeny denně, ale také včelí med nebo nezpracované čerstvé kozí mléko, které můžeme několikrát týdně do psího menu přidat.

Probiotika

Probiotika jsou živé jogurtové kultury, jejichž úlohou je nastolení a udržování rovnováhy střevní mikroflóry. Stejně jako enzymy i probiotika vyšší teplota zničí, takže je v komerčních tzv. kompletních krmivech nenajdeme. Bílý, neslazený jogurt s obsahem bifidogenních kultur je ideální cenově dostupný zdroj probiotik. Při léčbě antibiotiky by měla probiotika být automaticky přidávána do krmení, aby pomáhala doplnit kultury tzv. užitečných bakterií, které antibiotika výrazně ničí. Různé poruchy trávení se často srovnají při dlouhodobém podávání probiotik. V takových případech jsou nejefektivnější ve formě kapslí, kde je obsaženo daleko vyšší množství a druhy probiotických bakterií než v jogurtu. Kapsle lze zakoupit volně v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou a jsou i cenově dostupné.

Borůvkami si stravu zpestřují i předci psů, vlci. Borůvkami si stravu zpestřují i předci psů, vlci. Zdroj: outdoorsman / Shutterstock.com

Příklad denního jídelníčku

Menu je sestaveno pro dvacetikilového psa. Porci upravujeme podle váhy a kondice.

Snídaně nebo svačina

 • 100 g jogurtu s bifidy (pro psa střední velikosti)
 • 1 polévková lžíce včelího medu
 • 5 květů divokých macešek
 • 1 čajová lžička borůvek, malin nebo brusinek.

Podáváme 3–5x týdně.

Hlavní krmení

 • Obměňujeme podle dostupnosti syrové hovězí, kuřecí nebo krůtí maso a žaludky.
 • Jako přílohu podáváme 2–3x týdně pohankovou kaši či spařené pohankové vločky.
 • 2x do týdne přidáme trochu doměkka uvařených červených fazolí.
  Ideálně denně přidáme čajovou lžičku sušených mořských řas (kelpa je nejbohatší na antioxidanty).
 • Nasušíme si na zimu listy maliníku, nadrtíme je a 3x týdně přidáme čajovou lžičku do krmení.
 • 3x v týdnu nastrouháme do krmiva kousek jablka.

I psům prospívá bílý jogurt, zvláště po léčbě antibiotiky. I psům prospívá bílý jogurt, zvláště po léčbě antibiotiky. Zdroj: Sunny Forest / Shutterstock.com

Hovězí à la chilli con carne

 • 1 hrnek syrového mletého hovězího masa
 • 1/4 hrnku doměkka vařených rozmačkaných červených fazolí
 • 4 polévkové lžíce vařené (nejlépe hnědé či divoké) rýže
 • 1 malá strouhaná mrkev
 • 1/2 čajové lžičky mletého sušeného česneku
 • 1 čajová lžička sušených mořských řas kelpa

Kuřecí menu vhodné i pro psy s citlivým trávením

 • 1 hrnek syrových kuřecích krků
 • 1/2 hrnku syrových kuřecích žaludků
 • 1/4 hrnku spařených ovesných vloček
 • 1 čajová lžička oleje (lněného, rybího, konopného, případně slunečnicového)
 • 1/2 menšího nastrouhaného jablka
 • 5 větších čerstvých listů maliníku, nasekaných na drobno. Zimní alternativa: 1 čajová lžička sušeného drceného maliníku.

Akční letáky