Čínský naháč patří k plemenům, kterým mrazy nesvědčí.
Zdroj: ugustino / Shutterstock.com

Psí plemena, která nesnášejí zimu a chladné počasí je může zabít

Zatímco psi pocházející z chladných končin a vybavení huňatým kožíškem si dovedou zimní radovánky naplno užít, jiní skotačení ve sněhu zrovna nevyhledávají. Důvodem je často jejich původ v teplých krajích a odvěká úloha společníka, která je předurčovala k přebývání v lidských obydlích, nepotřebovali proto nikdy hustou srst. Kterým plemenům je nejlépe v teple a zimní obleček u nich není rozmařilostí, ale nutností?

Italský chrtík

Navzdory svému názvu pochází tento nejmenší zástupce rodiny chrtů ze starého Egypta. Byl vždy šlechtěn jako společenské plemeno a od počátků doprovázel mocné a bohaté tohoto světa. Jejich oblibu si získal inteligentní a přátelskou povahou, ale také křehkým, elegantním vzhledem.

Italský chrtík je drobné společenské plemeno, které je velmi inteligentní a bystré.

I při své drobné velikosti a hravosti italský chrtík stále působí aristokratickým dojmem. Vzhledem ke své krátké jemné srsti to však není zrovna otužilec a na procházku do zimního počasí je nutné ho obléknout. Ani v oblečku si ale tento jinak aktivní pes zimu příliš neužívá a nejraději si hoví v teplém příbytku.

Basenji

Toto v mnoha směrech unikátní plemeno pochází ze střední Afriky, takže má teplomilnost takříkajíc v genech. Původně lovecký pes dnes plní hlavně funkci společníka, třebaže mu zůstal silný lovecký instinkt a jistá samostatnost zvířete, které se muselo rozhodovat samo za sebe.

Basenji je staré plemeno, které štěkat vlastně ani neumí.

Není to tedy zrovna oddaný pes plnící pánovi každé přání. Své majitele si ale umí získat temperamentem, čistotností i elegantním vzhledem. Není to rozhodně pes vhodný k pobytu v boudě, strádal by tam psychicky i zimou. V zimním období ho ostatně neužije ani na delší procházky, dává přednost teplu domova.

Peruánský naháč

Tohoto psa chovali již bohatí Inkové, ovšem jeho původ je obestřen tajemstvím. Jedná se o hrdého a ušlechtilého psa se štíhlým, elegantním vzhledem. Jeho povaha plně odpovídá společenskému plemeni – je citlivý a inteligentní zároveň, učenlivý i přítulný.

Peruánský naháč

Jak již napovídá název, jedná se o bezsrsté plemeno, které může mít různé barvy kůže, od černé po plavou. Existují jednobarevné varianty i jedinci s růžovými skvrnami. Vzhledem k absenci srsti je jasné, že to není venkovní pes a chov v bytě je naprosto nutný, stejně jako kabátek na zimní procházky.

Čínský chocholatý pes

Původ tohoto extravagantně vyhlížejícího plemene je poněkud nejasný, variantou je Čína, jak napovídá i jeho název, ale možná je také z Jižní Ameriky. Přes výstřední vzezření se jedná o nekonfliktního, přátelského a přítulného psíka, který se nejen rychle učí, ale také s majitelem velmi ochotně spolupracuje.

Čínský chocholatý pes.

Je zdravý a dlouhověký a rád si zasportuje. Existuje ve dvou variantách, s holým tělem a dlouhou srstí na hlavě, tlapkách a ocasu, nebo porostlý na celém těle dlouhou závojovitou srstí (tzv. typ labutěnka). Ani jedna varianta není vhodná do venkovního chovu, a to nejen kvůli zimě, kterou by tento pes nevydržel, ale ani kvůli odloučení od majitele. Čínský naháč, jak se mu často přezdívá, prostě potřebuje pro svou citlivou tělesnou schránku a jemnou duši teplo domova i pánovu blízkost.

Dobrman

Toto původně německé plemeno vyšlechtěné k obraně a hlídání se již na první pohled velmi liší od jemných společníků v této pětici. Přesto s nimi má některé společné rysy. Jedná se o velkého psa, může vážit i více než 40 kg, ale přitom je štíhlý a elegantní.

Dobrman byl původně vyšlechtěn jako hlídač.

Pod důsledným vedením se z tohoto inteligentního a energického zvířete stane nejen výborný společník, ale také spolehlivý služební pes. Zároveň je velmi oddaný svému pánovi a samotu nemá rád. Venkovní pobyt proto příliš neocení. Nejenže by ho trápil stesk po pánovi, ale navíc by kvůli své krátké srsti venku mrzl. I tomuto respekt budícímu zvířeti je proto minimálně v zimě lépe doma.

Akční letáky