Vystrnaďte kunu pachovými nástrahami.
Zdroj: Profimedia

Vyhnat kunu není snadné. Přechytračte ji. Vytáhněte na ni její vlastní zbraň

Jakkoli může vypadat pěkně a hravě, kuna není zdomácnělá fretka a dokáže napáchat pořádné škody. Naštěstí pro nás kuny nesnášejí silné pachy, a proto jsou právě pachové nástrahy tak oblíbené a hojně využívané. 

Přítomnost kuny poznáte i po pachu

Řádění na půdě není nic oproti přehryzání elekroniky v automobilu. Kuny poznáte nejen podle stop ve sněhu, ale také podle exkrementů, které s oblibou vystavují na viditelná místa. Kámen na zahradě, sloupek plotu či parapet jsou pro kuní toaletu jako dělané. Kuní exkrementy navíc nepříjemně páchnou, a pokud by se zabydlela na půdě vašeho domu, jistě by ji prozradil nejen hluk, ale také zápach.

Kuna je drobná šelma Kuna je drobná šelma. Zdroj: Marek Velechovsky / Shutterstock.com

Kuny skalní rabují, lesní jsou plaché

I když jsou kuny škodná, jejich lov je přísně zakázán po celý rok krom zimního období, konkrétně od 1.listopadu do posledního února. I když často říkáme jen kuna, je to právě kuna skalní, která nás opravdu trápí. Její příbuzná kuna lesní je velmi plachá a jen zcela výjimečně se může utábořit v blízkosti vaší chaty na samotě.

Na kuny se vyzbrojte vším možným

Zajištění podkroví nebo jiných částí domu, kudy může kuna dovnitř vniknout, může být problém. Kuna se dokáže protáhnout i velmi malými otvory, proto se na výplň doporučuje kovová mřížka nebo pletivo přestříkané nízkoexpanzí pěnou, která místo dostatečně utěsní.
Než se vrhnete na nákup a použití průmyslově vyráběných pachových odpuzovačů, ultrazvukových plašičů či pastí, vyzkoušejte, zda by je dostatečně neodradily vaše vlastní pachové odpuzovače. Kuny skalní jsou totiž citlivé na pachy, a proto je můžete zkusit odradit sami několika způsoby.

Kuna skalní (domácí) se objevuje nejen na vesnicích a chatařských oblastech, ale dokonce si oblíbila i ruch měst, kde s radostí vybírá popelnice. Kuna skalní (domácí) se objevuje nejen na vesnicích a v chatařských oblastech, ale dokonce si oblíbila i ruch měst, kde s radostí vybírá popelnice. Zdroj: Werner Rebel / shutterstock.com

Kuny nesnášejí výrazné pachy

Výrazné nepřirozené pachy kuny nesnáší. Vodu v PET láhvi ovoňte kolínskou a pořádně láhev protřepejte. Do víčka propíchněte malý otvor horkým nožem nebo jiným kovovým nástrojem, abyste mohli ovoněnou vodu pohodlně rozstříkat v malém množství všude v okolí výskytu kuny. Kouty půdy, kůlny, okolí parkoviště, ale také cestičky, kde nacházíte kuní exkrementy, to jsou místa, kde byste měli rozstříkat nebo rozmístit pachové odpuzovače.

Kuna se protáhne i velmi malou škvírou. Kuna se protáhne i velmi malou škvírou. Zdroj: COULANGES / Shutterstock.com

Které pachy jsou kunám protivné?

Kuny také špatně snášejí naftalín, ale i lidské či zvířecí pachy je odrazují. Velmi nepříjemné jsou kunám nemyté pánské vlasy, kočičí chlupy či přímo lidská moč, ale je jasné, že k takové obraně domova se uchýlí jen málokdo.
Nicméně i vonné citronové stromečky nebo chlorové tablety do bazénu kuny odpuzují. Pamatujte, že pachové nástrahy nevydrží dlouho, a je proto potřeba pravidelně je obměňovat. Úspěch sice není zaručen, ale za vyzkoušení tyto prostředky rozhodně stojí.

Na lov se vydává kuna skalní v nočních hodinách. Na lov se vydává kuna skalní v nočních hodinách. Zdroj: Rudmer Zwerver / Shutterstock.com

Zdroje: https://www.dumazahrada.czhttps://www.idnes.cz

Akční letáky