Uzávěry

Používám dva druhy uzávěrů, oba jsou z prkénka silného 20 mm, větší má průměr 125 mm a lze s ním uzavřít čtvery dvířka, menší o průměru 80 mm může uzavírat jedny nebo dvoje sousední dvířka.

Výřezy umožňují otevřít vždy jedny dvířka, ostatní zůstávají zajištěné.

Větší uzávěr jsem doplnil krátkou pružinkou, která jej tlačí k dvířkům a zároveň umožňuje používat pro otáčení stále stejnou sílu bez ohledu na to, jak dřevo pracuje. Pružinku lze nahradit kroužkem vyseknutým ze silnější gumy.

Napáječky a krmítka

Napáječky jsem před čtyřiceti lety vyrobil z odstřižků pozinkovaného plechu a většina slouží dodnes.

Krmítka jsou tvořena výpletem dveří z pozinkovaného napínacího plotového drátu, který je ohnutý do tvaru sedmičky a vsazený do předvrtaných otvorů ve dvířkách tak, že je horní stranou skloněný asi o 10 cm dovnitř kotce. Venkovní koš je z pozinkovaného plechu. Protože používám třípatrové kotce, vystřihl jsem čelní plech a nahradil jej sklem, takže je i v horních patrech do krmítek dobře vidět.

Krmítka na obilí jsou rovněž z pozinkovaného plechu, mají tvar hranaté misky, připevňuji je zevnitř dvířek na jejich spodní rám a mohu je jedním pohybem odejmout. Při krmení nasypu obilí do koše na seno z venkovní strany, obilí sklouzne mezi dráty výpletu do misky uvnitř, pak dám do krmítka trávu nebo seno.