obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Landseer: přívětivý společenský pes i vodní záchranář

Je podobný novofoundlandskému psu, ale na rozdíl od něj jsou černobílí. Milují vodu a ochotně z ní aportují. Tito krásní psi jsou díky vyrovnané, klidné a přítulné povaze ideální společníci celé rodiny, zároveň i dobře hlídají.

Koncem 19. století přivezli angličtí a francouzští námořníci z Newfoundlandu velké huňaté psy. Ve své domovině se tito psi používali předvším při lovu ryb, kdy pomáhali stahovat rozhozené sítě, tahat vozíky i saně. K této práci je předurčovala velká síla, odolnost vůči klimatu a námaze a mimořádné plavecké schopnosti.

Černobílí plavci

Cíleným chovem se upevnila nezvyklá vrozená vlastnost těchto psů – aportovat předměty z vody. Až do roku 1959 se jednobarevní a černobílí psi vystavovali společně a považovali se jen za barevné rázy jednoho plemene. FCI je však po různých diskusích navrhla oddělit a v roce 1960 formulovala standardy pro obě plemena zvlášť.

Landseer miluje vodu Landseer miluje vodu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Černým psům bylo ponecháno původní pojmenování novofundlandský pes.
  • něco větší černobílí psi (pes měří v kohoutku až 80 cm, fena až 70 cm) dostali jméno po anglickém malíři zvířat siru Edwinu Landseerovi, který je mnohokrát zvěčnil na svých obrazech.

Důstojný člen rodiny

Důstojný člen společnosti, tak jeden z obrazů s landseerem dvorní malíř tohoto psa pojmenoval. Lanseer má silné ale elegantní tělo, o trochu delší nohy než novofundlanďan a pohybuje se volnými dlouhými kroky. Pěkně tvarovaná hlava i ladný pohyb dává lanseerovi noblesní výraz.

Alexandra pod Svatou horou - Junior champion ČR Alexandra pod Svatou horou - Junior champion ČR Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tento důstojný, klidný, vyrovnaný a přátelský pes se dnes využívá jako hlídač i záchranář a především jako společenský pes. Ačkoli je spolehlivým hlídačem domu i rodiny, nemá sklony k agresivitě a neštěká zbytečně. Miluje vodu, dvakrát týdně je mu také třeba důkladně vykartáčovat srst.

Foto: Katka a Petr Záleský

Akční letáky