Vztah mezi člověkem a psem může být hluboký a plný lásky. Jedním z projevů této náklonnosti je olizování, které má pro psa i jeho majitele mnoho významů. Zatímco někteří lidé mají obavy z hygienických aspektů spojených s psími slinami, jiní vidí v olizování možnost léčby a podpory zdraví.

Na video od Kájuse Čokluse o tom, co znamená psí olizování, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Když vám pes olizuje ruce nebo obličej, může to mít pozitivní vliv na vaše zdraví. Psí sliny obsahují enzymy a látky, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. Toto může být užitečné při hojení ran a oděrek. Existují také studie, které naznačují, že psí sliny obsahují bakterie, které posilují lidský imunitní systém. To může být zejména prospěšné pro lidi trpící astmatem nebo jinými respiračními problémy.

Zdravá pokožka i zlepšení astma

Existuje mnoho příběhů lidí trpících astmatem, kteří zaznamenali zlepšení svého stavu po kontaktu s psími slinami. Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které je vyvoláno různými faktory, včetně alergií na prach, pyl nebo zvířecí srst. Přestože je kontakt s alergeny běžně spojován s exacerbací astmatických příznaků, někteří lidé hlásí, že pravidelný kontakt se psy a jejich slinami jim pomohl snížit závažnost astmatických záchvatů. Tento jev je spojen s imunitní reakcí na bakterie obsažené v psích slinách, které mohou pomoci posílit imunitní systém a zmírnit zánětlivé procesy v dýchacích cestách.

Dalším přínosem psích slin může být prospěch pro pokožku. Histamin obsažený v psích slinách pomáhá regenerovat tkáně a zlepšovat stav pleti. Mnoho lidí hlásí zlepšení stavu své pokožky po častém kontaktu s psími slinami, což naznačuje potenciál léčivých účinků.

Kromě příznivých účinků na zdraví a pokožku může být psí olizování prospěšné i z jiných hledisek. Například se věří, že kontakt s psími slinami může snižovat úzkost a stres u lidí. Navíc posiluje pouto mezi psem a jeho majitelem a přispívá k celkovému pocitu štěstí a pohody.

Zachovávejte si opatrnost

Olizování je tedy nejen projevem náklonnosti, ale také příležitostí pro léčbu a podporu lidského zdraví. Zdá se, že psí sliny obsahují látky, které mají antibakteriální, protizánětlivé a regenerační účinky. Je důležité si však uvědomit, že reakce na psí sliny mohou být individuální a je důležité zachovat opatrnost.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.bezednamiska.cz