Leghornky jsou pěkné na pohled. Jejich peří je bělostné jako čerstvě padlý sníh, protáhlý a vodorovně nesený trup je dobře stavěný. Hlava je charakteristická bohatým krčním závěsem a vysokým hřebenem červené barvy.
Výborné nosnice, ale ne kvočny
Předností leghornekje užitkovost a shánčlivost. Na větším zatravněném výběhu si najdou potravu samy.
Vejce mají čistě bílou skořápku a hmotnost až 60 g. Kvůli užitkovosti ve snášce vajec však mají leghornky potlačenou kvokavost. Proto na rozmnožování chovatelé používají líheň, nebo vajíčka podsazují pod jiná plemena drůbeže, která mají pud sedění na vejcích zachován. Kuřata rychle rostou a dobře se opeřují. Dospívají ve čtvrtém až pátém měsíci, kdy také začínají snášet.
Leghornky jsou čiperné
„Leghornky jsou bezkonkurenční slepice a za jiné plemeno bych je nevyměnil. Mají ale nectnost, která je daná tím, že jsou živé a temperamentní – rády létají. Pokud nejsou ve velkém výběhu, často přelétávají ohrazení. Mladé slepice jsou schopné vyletět až na střechu kolny nebo domu. Létají, když je něco vyplaší, nebo utíkají před kohouty, kteří se chtějí pojímat. Kohout je těžší, létá ztěžka a za slepicemi se do výšky málokdy pustí. Mnozí chovatelé kvůli přeletům fixují křídla, nebo jim je dokonce zastříhávají. Podle mých poznatků ale většinou létají mladé slepice. Čím jsou starší, tím jsou klidnější,“ vysvětluje Pavel Radosta z Myslkovic.
Čistota kurníku je základ zdravého chovu
Užitkovost je podmíněna i čistotou kurníku. Metlou na slepice jsou čmelíci, kteří jim v noci sají krev, a tím je oslabují. Proto kurník chovatel dvakrát do roka bílí vápnem a hnízda na snášení vajec vystříkává insekticidním přípravkem proti hmyzu Arpalit NEO. Podlahu přikrývá hoblinami a čistí ji podle potřeby.
Komfortní bidýlka pro lepší odpočinek
Zvláštností jsou bidla na odpočinek. Nejsou kulatá nebo trojhranná, jak se mnohdy doporučuje, ale rovná. Je to vlastně prkénko o šířce 10 cm, na kterém drůbež pohodlně odpočívá. Na původních bidlech se slepice reflexivně drží, aby při podřimování nespadly, až dostávají do běháků křeč. To má následně vliv na deformaci hrudníku, což se projeví při posuzování na výstavách ztrátou bodů.
Slepice v zimě a v předjaří
„Leghornky jsou při větších mrazech choulostivé na omrznutí hřebenů. Jsou chovatelé, kteří se snaží po celý rok udržet vysokou produkci vajec a v zimě slepice nepouštějí ven. V kurníku jim vytápějí a svítí. Moje slepice jsou celoročně venku. Ráno, když jedu do práce, je vypustím a večer zavřu. Slepice si zvyknou, a když jim omrzne koneček hřebenu, zase se zahojí. V zimě stejně tolik vajec nespotřebujeme a slípky si odpočinou. Na konci zimy jim začnu podávat krmnou směs pro nosnice, aby brzy na jaře nesly. Vejce má dva týdny vysokou líhnivost, která potom klesá. Proto potřebuji v nejkratší době co nejvíce vajíček, abych je mohl nasadit do umělé líhně.“