Leguánovec či leguán obojkový (Crotaphytus collaris), patřící do čeledi leguánovitých, se vyskytuje v několika poddruzích odlišujících se zbarvením a délkou, která se pohybuje od 20 do 35 cm. Leguánovci mohou být zelení, hnědí či žlutí, často s tmavými pruhy a světlými skvrnami na těle a charakteristickým černobílým límcem kolem krku.

Kousek kamenité pouště

Tito ještěři obývají polopouště a skalnaté oblasti severního Mexika, Utahu, Arizony, Texasu a Missouri. Žijí v suchých, kamenitých oblastech, kde teplota přes den vystupuje až k 50 °C, v zimě naopak klesá i pod bod mrazu. Podle toho musí vypadat jejich stepní terárium.

  • Teplota by se měla vytvářet gradient od 25 až 35 °C, v nejteplejším bodě pod lampou až na 45 °C. Leguánovci se rádi vyhřívají na sluníčku, které jim v teráriu nahradíme speciální žárovkou s denním spektrem.
  • V noci necháme teplotu poklesnout na 20 °C.
  • V teráriu nesmí chybět chladnější, tmavé úkryty pod kameny. Ty musí být stabilně ukotven – nejlepší je maltou spojená skalka.
  • Vrstva písku by měla být alespoň 15 cm vysoká. V části terária je vhodné instalovat i podlahové topení, které písek vyhřívá (v gradientu od 20°do 40°C).
  • Do písku zapustíme mělkou misku s vodou, kterou denně měníme. Každý den terárium či jeho část porosíme odraženou vodou.
  • Správnou výměnu vzduchu zajistí vhodně umístěné větrací mřížky.

Mírumilovný, ale zprvu nedůvěřivý ještěr

Vyplašení leguáni si zpočátku mohou ublížit nárazem do skla. Obložíme jej proto korkem.

Leguáni obojkoví jsou aktivní ve dne. Jsou poměrně plašší, dají se však při troše trpělivosti a citlivém přístupu snadno ochočit. Než ale klidným chováním získáme jejich důvěru, mohou ze strachu citelně kousnout – vždy jde však o obranu ze strachu. V ohrožení zvířata také zvedají ocas a snaží se uniknout. Ochočený ještěr již nikdy chovatele bezdůvodně nekousne.

Leguánovci jsou družní

Leguánovce chováme ve skupinkách nebo v párech, které jsou u těchto sociálních a komunikativních ještěrů velmi pevné.

Jeden pár potřebuje prostor nejméně 100x50x50 cm, raději však větší, neboť se jedná o zvířata velmi čilá a pohyblivá. Čím více prostoru jim poskytneme, tím spíše budou moci rozvinout své přirozené chování. Dovedou hbitě skákat, nebo se pohybovat pouze na zadních nohách. Lze je chovat i ve společných teráriích s většími leguány, například rodu Sauromalus.

Pestrý jídelníček

Potravu předkládáme třikrát týdně. Stačí takové množství, které leguánovci zkonzumují do druhého dne.

Leguánovce krmíme myšími mláďaty, potřebují však také zpestření v podobě hmyzu (cvrčci, zavíječi a další), a ovoce a nenadýmavé zeleniny. Potravu obohacujeme vitaminovým a minerálním přípravkem pro plazy.

Mláďata je třeba krmit denně, potravou odpovídající velikosti (zprvu drobným hmyzem bez tuhých krovek). Mláďata na rozdíl od dospělých ještě nemají vycvičený odhad a příliš velkým soustem by se mohla zadusit.

Rozmnožování

Leguáni obojkoví se rozmnožují se poměrně vzácně, pouze tehdy, když jim je poskytnuto dvouměsíční přezimování při teplotě 15-18 °C.

  • Dospělý sameček se od samičky pozná podle rozšířeného kořene ocasu, výraznějšího zbarvení (červeného břicha a tyrkysového hrdla), silnějšího těla a větší hlavy. Březí samičku poznáme podle oranžovočervených skvrn a pruhů na krku.
  • Od jara do léta pak samička snáší snůšky, pro každé vajíčko hloubí samostatnou jamku.
  • Vejce se inkubují ve vlhku při teplotě 30 °C, mláďata vylíhlá za 50-55 dní přijímají drobný hmyz. Dospělosti dosáhnou po roce.