obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lunkárie: přítulné morče s krásnými dlouhými loknami

Chovatelé morčat se radují. Na výstavách se začala objevovat kudrnatá zvířátka se zcela jinou strukturou srsti, než je běžná jemná srst morčat alpak nebo texlů. Pyšní se krásnou, hrubou, drsnou srstí s velmi dlouhými loknami a jmenují se lunkárie.

Tento nový druh morčat pochází ze Švédska, ale naši chovatelé je dovážejí většinou z Německa, kde už jsou hojně rozšířená. Chovatelka a šlechtitelka morčat Iva Kozová z Úžice založila chov lunkáryí také na zahraničních jedincích a specializuje se na barvy lila a čokoládovou. Vyšlechtit tento druh morčat v tmavě čokoládové barvě není nic jednoduchého, protože standard k ní stanoví i přesnou barvu očí. Musí být ohnivá nebo hnědá. Kudrnatá morčata byla původně bílá a stříbrná aguti, nyní jsou vyšlechtěna ve všech možných barvách.

Krasavci mezi morčaty

„Původně jsem chovala peruánce, kteří se vyskytují ve stejných barvách jako lunky a stejně tak mají na zadní části těla dvě vyrovnané a přesně umístěné rozety ze srsti. Rozdíl mezi těmito druhy morčat je pouze v kvalitě srsti. Peruánci ji mají jemnou, dlouhou a rovnou, kdežto lunkárye hrubou, kudrnatou s velmi dlouhými loknami. V našich chovech bohužel převažují morčata, která jsou jen polovičními lunkami. Chovatelé tyto druhy mezi sebou kříží, aby dosáhli například určité sytosti barvy nebo lepšího typu zvířete.

Lunkarie - dlouhosrsté morče Lunkarie - dlouhosrsté morče Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Protože se v jednotlivých generacích více vyskytují peruánci, tak jejich geny převažují. Především převažuje gen jemnosti peruánčí srsti, a tak výsledkem tohoto spojení je nekvalitní srst mláďat. Pouze ze spojení čistého samce a čisté samice lunkárye se teoreticky narodí čistokrevná mláďata. Ale genetika v sobě zahrnuje i určitý aspekt náhody. A v tom je právě kouzlo chovu,“ svěřuje se úžická chovatelka.

Jak o srst pečovat?

Někteří chovatelé se bojí složité péče o srst a času, který budou této činnosti věnovat. Myslí si, že je nutné zvířátko denně česat a kartáčovat. Pravda je taková, že peruánci se česat musí – ale stačí dvakrát za týden. Lunkárye se ale česat nesmí! Česáním se totiž poškodí srst. Protože je tvrdá, byla by polámaná a tím nehezká. Jediná péče o jejich srst spočívá v koupání.

Lunkarie - dlouhosrsté morče Lunkarie - dlouhosrsté morče Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Paní Kozová na jaře vykoupe všechna morčata, aby je po zimě zbavila prachu ze sena a hoblin z podestýlky. Pak měsíčně koupe výstavní zvířata. Když se blíží doba výstav, dostávají lázeň každý týden. Do koupelí používá kosmetiku pro pejsky se speciálními šampony.  

Kvalitní jídelníček i podestýlka


Kvůli kvalitní srsti dostávají lunky granule, které se obsahem víc osvědčují než různé směsi pro morčata. Z nich si zpravidla zvířátka vybírají to, co jim nejvíc chutná, a zbytek se kvůli znečištění musí vyhodit.

„Morčata jsou býložravci, a tak základ jejich potravy tvoří kvalitní seno. Ráda také ovoce a zeleninu. Na podzim jim vedle jablek nejvíc chutnala dužina z našich dýní. Podestýlám jim obyčejnými hoblinami. Žádnou speciální podestýlku nemají, i když existuje. Jsou to v podstatě papírové válečky, které výborně absorbují vlhko a kotce jsou tím pádem suché.

hobliny jsou dostačující podestýlkou hobliny jsou dostačující podestýlkou Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ovšem pro chovatele, který má zvířat víc, je to otázka ceny. Tuhle podestýlku si může cenově dovolit chovatel s dvěma, třemi morčaty. Jinak jim ale dávám to nejlepší. Když je člověk šidí, je to na nich znát – na postavě i srsti. A nedočká se ani chovatelských a výstavních úspěchů,“ říká Iva Kozová.

Přítulná a milá povaha

V současnosti tvoří základ její chovatelské stanice Los Gorditos čtyřicet lunkáryí ve dvou barevných řadách – světlé a tmavé lilobílé a čokoládové. Většina zvířátek už pochází z vlastního odchovu, v zahraničí nakupuje pouze dominantní samce pro osvěžení krve v chovu a upevnění genů. Tento druh morčat ji zaujal nejen zvláštní strukturou srsti, ale také povahou. Lunkárye mají vřelý vztah k lidem a při odpovídající péči jsou oddanými domácími mazlíčky.

Akční letáky