Zdroje: thesprucepets.com, zemezvirat.cz, idnes.cz

Děti a psi

Psi jsou úžasná stvoření, která dokáží okouzlit celou rodinu a především děti. Ať už jsou to chlupáči hrubosrstí nebo jemní jako hedvábí, s ušima nahoru i dolu a ocásky kupírovanými nebo ne. Na tom dětem málokdy záleží. Děti jsou z pejsků jako u vytržení, což může být fajn, ale také velký problém. Malé děti nemusejí být vůbec kruté nebo zlobivé, ale jednoduše ještě nerozumí tomu, jak se ke zvířatům chovat. Ať už se snaží nebo ne, k nečekaným epizodám mezi psy a dětmi dochází neustále.

Co se psích plemen týče, obecně platí, že čím větší, tím klidnější, mírnější a vhodnější k dětem. Samozřejmě ani na to nelze jednoznačně spoléhat. I psi jsou osobnostmi a každý je jiný. Nicméně psí obři jsou často milujícími flegmatiky, kteří snesou mnohé i od dětí.

Malá nevyzpytatelná plemena

Malá plemena jsou však považovaná za psy nervózní a netrpělivé. Ty, co se oženou a reagují tak i na malé děti, které nedokážou vyhodnotit, zda je pes unavený nebo podrážděný. Dobré je ale vědět, že na povahu a duševní rozpoložení psa mají rozhodně vliv také životní podmínky a například možnosti pohybu.

Vyloženě nutné je zmínit, že každý pes i ten malý, by měl být cvičený, což je snad největší nešvar malých plemen. To, že jsou psi malí, skutečně neznamená, že nejsou nebezpeční. Sice nemají dostatek síly, aby ohrozili děti na životě, ale raději je k dětem opravdu nepořizujte a nenechávejte je s nimi o samotě.

5 plemen psů nejméně vhodných k dětem

Jezevčík

Nejslavnějším českým jezevčíkem je jistě Jonatán z pohádky o Machovi a Šebestové, nicméně i ten byl za různými neplechami a nevhodným chováním. Jezevčíci mohou být dominantní až paličatí a také náladoví. Děti jim jen těžko porozumí a vyjdou vstříc. Proto nepředvídatelní jezevčíci patří k nevhodným psům k malým dětem.

Čivava

Velmi podobně je na tom také mrňavá čivava. Kabelkový psík z Mexika je vyhlášený žárlivým a agresivním chováním i vůči svým dospělým majitelům. Co se může zdát vtipné a legrační, má však své meze, které ale čivavy nerady respektují.

Jack Russel

Teriéry sice nelze všechny házet do jednoho pytle, ale mnozí z malých teriérů se k dětem také příliš nehodí. Patří mezi ně hezoučký Jack Russell, který může reagovat nervózně při absenci aktivního až unavujícího pohybu či nedostatečné pozornosti svého okolí. Jsou to psi vyhlášení ničením nejen domácnosti, ale také nesnášenlivostí vůči dětem.

Jorkšírský teriér

Jorkširský teriér je na tom velmi podobně jako čivava a Jack Russell teriér. I když je to plemeno miniaturní, kousnutí a agrese jim není cizí. Jejich majitelé často psy necvičí, a tak mají na problému podíl jak psi, tak jejich majitelé.

Pekinéz

Také Pekingský palácový psík čili hovorově pekinéz nevypadá jako hrozba, ale bývají to psi, kteří jen těžko akceptují cizí osoby a malé děti. Jejich chování je velmi teritoriální.

Související články