Meduňka je bylinka s mnoha léčivými účinky, které by bylo doslova hříchem nevyužít. Svým původem pochází rostlina ze Středomoří a její pojmenování Melissa officinalis je odvozené z řeckého slova „včela”. Jedním z důvodů je fakt, že její vůně připomíná med. A zrovna v Řecku a v dalších středomořských oblastech měla meduňka vždy pestré využití už dávno v dobách před naším letopočtem. Nemusíte z ní pít jen čaj, má další bohaté využití. Vyrobte si sirup, který je skvělým zdrojem vitamínů.

Jak připravit meduňkový sirup se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Bylinkový ráj Michaela:

Zdroj: Youtube

Meduňka je zdraví prospěšná

Největší množství účinných látek se nachází v listech a v nati. A nabídka meduňky je opravdu pestrá. Obsahuje nejen dávku významných vitamínů, ale i významné silice, třísloviny, kyselinu hydroxytriterpenovou. V menším zastoupení i kyselinu kávovou, enzymy, hořčiny, slizovité látky, flavonoidy a minerální látky.

Známá je meduňka i svou typickou a příjemnou vůní, která má pozitivní účinky na lidskou psychiku. V období 7. století se bylinka dostala do Evropy díky Arabům a Španělům a rozšířila se po světě i díky karmelitánům. V této době se často pěstovala v klášterních zahradách, kde se z ní vyráběly pověstné karmelitské kapky. Výborně pomáhaly od bolestí hlavy, různých nepříjemných nevolností a používaly se k celkovému zklidnění nervového systému.

Nejen čaj, ale i sirup a vždy s citronem

Z meduňky můžete pít pravidelně čaj, ale stejně tak si lze připravit účinný meduňkový sirup. Postup je velmi jednoduchý a zvládne ho i naprostý začátečník.

Asi 40 stonků čerstvé meduňky řádně omyjte a nastříhejte či pokrájejte na menší kousky, aby se vešla do zvoleného hrnce. Použijte i veškeré stonky. Bylinku přelijte 2 litry převařené zchladlé vody a následně přidejte 2 celé citrony nakrájené na kolečka a nechte 48 hodin louhovat.

Po uplynutí náležité doby výluh přeceďte přes plátýnko, aby v něm nezůstaly žádné zbytky bylinky a citronů. Poté přidejte 30 g kyseliny citronové a 2 kg cukru a na mírném ohni je nechte ve výluhu 3 minuty povařit, aby se obě ingredience náležitě rozpustily. Nechte trochu vychladnout a pak sirup přelijte do sterilizovaných sklenic a skladujte na chladném místě. Pak už stačí sirup použít k přípravě limonády nebo čaje a lektvar pravidelně popíjet.

Meduňka má pestré využití

Voňavá bylinka působí velmi pozitivně na nervovou soustavu a psychiku a pomáhá k celkovému uklidnění organismu. Stejně tak vám skvěle pomůže nejen při dýchacích, ale i zažívacích potížích. Zároveň působí pozitivně, pokud vás trápí bušení srdce. Zklidňující účinky určitě pocítíte ve chvílích, kdy vás trápí křeče v žaludku nebo nepříjemné a bolestivé nadýmání. Meduňka je výborná i proti kašli, kdy lze pít čaj, ale odvar nebo sirup můžete využít také k hrudním obkladům.

Pokud patříte k jedincům, které trápí nespavost, meduňka vám nahradí mnohé léky na spaní. Má totiž blahodárné uklidňující účinky, proto není od věci mít doma meduňkový sirup po celý rok. Velice dobře se osvědčil i na opary, měli byste jím inkriminované místo pravidelně potírat. Hojení se tím značně urychlí.

Související články

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.rehabilitace.info, www.mojemedicina.cz