Bez zimního odpočinku suchozemské želvy strádají. Ke zdárnému zimování nejčastěji chovaných druhů středomořských a středoasijských želv, jako je želva žlutohnědá, zelenavá, stepní a vroubená, je třeba udržet teplotu v rozmezí 2 až 8 °C, a to bez větších výkyvů. K tomu se hodí chladné místnosti a sklepy starých domů, případně hluboké krechty vykopané v zemi a zajištěné proti promrznutí.

Jenže ne každý chovatel má chladný sklep nebo zahradu, kde by mohl minisklep pro želvu vykopat. Proto je u nás v poslední době stále častější zimování v chladničce.

Co potřebuje želva k zazimování

Zazimovat mohou pouze zdravé želvy. Nesmí být také vyhublé.

Želvy musejí mít možnost se celé zahrabat. Jako substrát se osvědčily materiály, které dobře drží vlhkost, ale vzdorují plísni a hnilobě, například buničina, textilie, hoblovačky či bukové listí. To platí jak při zimování ve sklepě, tak v chladničce. Zde jen musíme trochu více šetřit místem.

  • V chladničce zpravidla z prostorových důvodů zimujeme želvy jednotlivě v adekvátně velkých plastových dózách s navrtanými větracími otvory.
  • Délka i šířka boxu musí být větší než délka želvy, výška zase vyšší, než je výška krunýře.

Příprava na zimování:

  1. během týdne postupně snižujeme teplotu v teráriu až pod 18 °C.
  2. Týden před zimováním ukončíme krmení.
  3. Den či dva před zimováním želvu vykoupeme v teplé vodě (25-26 °C), aby se vyprázdnila.
  4. Nakonec ji uloženíme do zimovací nádrže.

Při jaké teplotě?

Při zimování v chladničce je třeba v první řadě dbát o správnou teplotu.

  • Na různých místech chladničky může být teplota odlišná, proto ještě před uložením želv chladničku seřídíme na optimální výkon, proměříme teplotu na všech policích a sledujeme možné výkyvy.
  • Teprve když víme, kde se drží vhodná teplota, můžeme želvy do chladničky umístit.

Správná vlhkost

Podmínkou bezpečného zimování je i dostatečná vlhkost substrátu a vzduchu. Prostředí v chladničce má vysoušecí účinky a dehydratace může želvy zahubit. Proto svrchu kontrolujeme vlhkost substrátu a v případě potřeby jej porosíme. Vlhkost vzduchu můžeme kontrolovat stejným malým vlhkoměrem, jaké se instalují v teráriu.

Kontrolujeme, zda dobře spí

  • Pokud objevíme nějaké příznaky nemoc, je vhodnější zimování předčasně ukončit. Zhruba jednou týdně změříme teplotu v zimovišti a lednici vyvětráme.
  • Alespoň jednou až dvakrát měsíčně otevřeme každou dózu, zkontrolujeme vlhkost a podle potřeby dovlhčíme.
  • Současně si všímáme, jestli želvy nemají tendenci se budit. Za normálních okolností je spící želva zahrabaná v substrátu prakticky nehybná. Ani naše opatrná kontrola ji nemůže vzbudit. Opak by mohl svědčit o příliš vysoké teplotě nebo o zdravotních potížích.
  • Je též třeba sledovat, zda želvy příliš neztrácejí na váze. (Přirozený je nejvýše úbytek 10 %.) Příčinou může být vyschnutí nebo vysoká teplota zimování.

Kdy želvu probudit?

V chladničce můžeme želvy zimovat 2 až 5 měsíců.

  • Želvy chované celoročně v bytě zpravidla zimujeme po kratší dobu.
  • Želvy, které žijí na zahrádce, musejí prospat celé mrazivé období.

Zimování ukončíme tak, že po vyjmutí z chladničky teplotu postupně zvyšujeme, až se může zvíře vykoupat a přejít na jarní světelný, tepelný i potravní režim.

RNDr. Petr Kodym, CSc., předseda Teraristické společnosti Praha