Tento nový druh morčat pochází ze Švédska, ale naši chovatelé je dovážejí většinou z Německa, kde už jsou hojně rozšířená. Chovatelka a šlechtitelka morčat Iva Kozová z Úžice založila chov lunkáryí také na zahraničních jedincích a specializuje se na barvy lila a čokoládovou. Vyšlechtit tento druh morčat v tmavě čokoládové barvě není nic jednoduchého, protože standard k ní stanoví i přesnou barvu očí. Musí být ohnivá nebo hnědá. Kudrnatá morčata byla původně bílá a stříbrná aguti, nyní jsou vyšlechtěna ve všech možných barvách.

Krasavci mezi morčaty

„Původně jsem chovala peruánce, kteří se vyskytují ve stejných barvách jako lunky a stejně tak mají na zadní části těla dvě vyrovnané a přesně umístěné rozety ze srsti. Rozdíl mezi těmito druhy morčat je pouze v kvalitě srsti. Peruánci ji mají jemnou, dlouhou a rovnou, kdežto lunkárye hrubou, kudrnatou s velmi dlouhými loknami. V našich chovech bohužel převažují morčata, která jsou jen polovičními lunkami. Chovatelé tyto druhy mezi sebou kříží, aby dosáhli například určité sytosti barvy nebo lepšího typu zvířete.

Protože se v jednotlivých generacích více vyskytují peruánci, tak jejich geny převažují. Především převažuje gen jemnosti peruánčí srsti, a tak výsledkem tohoto spojení je nekvalitní srst mláďat. Pouze ze spojení čistého samce a čisté samice lunkárye se teoreticky narodí čistokrevná mláďata. Ale genetika v sobě zahrnuje i určitý aspekt náhody. A v tom je právě kouzlo chovu,“ svěřuje se úžická chovatelka.

Jak o srst pečovat?

Někteří chovatelé se bojí složité péče o srst a času, který budou této činnosti věnovat. Myslí si, že je nutné zvířátko denně česat a kartáčovat. Pravda je taková, že peruánci se česat musí – ale stačí dvakrát za týden. Lunkárye se ale česat nesmí! Česáním se totiž poškodí srst. Protože je tvrdá, byla by polámaná a tím nehezká. Jediná péče o jejich srst spočívá v koupání.

Paní Kozová na jaře vykoupe všechna morčata, aby je po zimě zbavila prachu ze sena a hoblin z podestýlky. Pak měsíčně koupe výstavní zvířata. Když se blíží doba výstav, dostávají lázeň každý týden. Do koupelí používá kosmetiku pro pejsky se speciálními šampony.

Kvalitní jídelníček i podestýlka

Kvůli kvalitní srsti dostávají lunky granule, které se obsahem víc osvědčují než různé směsi pro morčata. Z nich si zpravidla zvířátka vybírají to, co jim nejvíc chutná, a zbytek se kvůli znečištění musí vyhodit.

„Morčata jsou býložravci, a tak základ jejich potravy tvoří kvalitní seno. Ráda také ovoce a zeleninu. Na podzim jim vedle jablek nejvíc chutnala dužina z našich dýní. Podestýlám jim obyčejnými hoblinami. Žádnou speciální podestýlku nemají, i když existuje. Jsou to v podstatě papírové válečky, které výborně absorbují vlhko a kotce jsou tím pádem suché.

Ovšem pro chovatele, který má zvířat víc, je to otázka ceny. Tuhle podestýlku si může cenově dovolit chovatel s dvěma, třemi morčaty. Jinak jim ale dávám to nejlepší. Když je člověk šidí, je to na nich znát – na postavě i srsti. A nedočká se ani chovatelských a výstavních úspěchů,“ říká Iva Kozová.

Přítulná a milá povaha

V současnosti tvoří základ její chovatelské stanice Los Gorditos čtyřicet lunkáryí ve dvou barevných řadách – světlé a tmavé lilobílé a čokoládové. Většina zvířátek už pochází z vlastního odchovu, v zahraničí nakupuje pouze dominantní samce pro osvěžení krve v chovu a upevnění genů. Tento druh morčat ji zaujal nejen zvláštní strukturou srsti, ale také povahou. Lunkárye mají vřelý vztah k lidem a při odpovídající péči jsou oddanými domácími mazlíčky.