obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Moskevský strážní pes - obr, který neštěká: Nejněžnější plemeno k dětem

Moskevský strážní pes je mladé plemeno vyšlechtěné v bývalém Sovětském svazu. Vyznačuje se nebývalou láskou ke svému pánovi a neuvěřitelnou něhou k dětem. Jeho povahu však doplňuje velmi vyvinutý obranný reflex, proto je ostrým a neúplatným hlídačem.

Moskevák je pes, který bezmezně miluje vlastní rodinu, nikdy se neotočí proti svému pánovi a nikdy na něj nebude zkoušet, kdo je tady šéfem. Nemohu se přece poměřovat s osmdesátikilovým psem. Moskevák automaticky uznává, že hlavou smečky jsem já a ani ho nenapadne, že by to mohlo být jinak,“ tvrdí na základě chovatelských zkušeností Marie Rudolfová z Ješína.

Úžasný je vztah tohoto plemena k dětem. Kdo si ale chce moskevského strážního psa pořídit, musí brát v úvahu, že je to pes na hlídání a nesnažit ho předělávat.

Hlídá, ale neštěká

Obranu a hlídání má vrozené, což znamená, že je schopný pojmout určitý okruh lidí, kteří chodí do rodiny pravidelně, ale pokud přijde někdo cizí, musíme ho zavřít do kotce. Moskeváci začínají hlídat přibližně v šesti až osmi měsících a hlídají jako o život. Už v tomto věku dokáží aktivně vyhodnocovat nebezpečí a ihned zasahovat, jakmile mají pocit, že jeho pána někdo ohrožuje. Tito psi nemají potřebu zastrašovat štěkotem, budí respekt už svou postavou. Vždyť zhruba po půl roce měří v kohoutku 65 cm a váží přibližně 50 kg.

„Psa si může pořídit i člověk bez zkušeností, ale musí mít zahradu a možnost být se psem v neustálém kontaktu. Naši psi mají přístup do domu po celý den, přijdou se třeba podívat do kuchyně, zda nenajdou něco na zub, nebo se jen nechat pohladit. Jsou velice empatičtí, poznají, když je mi špatně a že si tím pádem s nimi nemůžu hrát. Dají mi najevo svou lásku a odejdou, aby mě nerušili. Musíme také počítat s ekonomickou stránkou chovu.

Výživa

Moskevské strážní psy bychom měli krmit masem a stravu doplňovat vitaminy, minerálními doplňky a želatinou na klouby, zejména v prvních dvou letech, když vyrůstají a tvoří se jim kostra.

Náklady

"Cena štěněte se pohybuje mezi patnácti až dvaceti tisíci korunami, ale tím náklady jen začínají. Já se štěňaty jezdím každý měsíc na odběry krve, abych u nich zjistila poměr vápníku a fosforu, které jsou pro jejich růst důležité. A podle rozboru přidávám další minerální doplňky,“ svěřuje se paní Rudolfová.

Pro Receptář Jindřich Spěvák, foto archiv Marie Rudolfové

Akční letáky