Některé potraviny jsou psům toxické

Existuje celý seznam potravin, které by psi neměli sníst. Patří sem čokoláda, káva, mnohé druhy ovoce jako meruňky nebo hrozny. I rozinky nejsou vhodné, stejně jako rebarbora, špenát nebo také cibule a česnek.

Patrně se vám někdy stalo, že pes některou ze „zakázaných“ potravin snědl a přežil. Není to ani tak náhoda. Jde spíš o to, že musí jít o určité množství zkonzumovaných potravin, psi jsou různě velcí a také jinak citliví. Navíc je možné, že i malé množství poškodilo zvířeti orgány, jen o tom nevíme, protože nedošlo k dramatické zdravotní příhodě.

V případě česneku je to přesně tak, a proto o něm podrobněji mluví veterinář Jones ve svém příspěvku. Toto a další videa naleznete na jeho YouTube kanále Veterinary Secrets.

Zdroj: Youtube

Proč je česnek pro psy nebezpečný?

Nebezpečí konzumace česneku psem spočívá v riziku vzniku takzvané hemolytické anémie. Jde o destrukci červených krvinek, které jak známo transportují krevním řečištěm kyslík, který je nezbytný pro celý náš i psí organismus. U psů jsou symptomy hemolytické anémie způsobené česnekem nejčastěji slabost a letargie nebo tmavé zbarvení moči. Psi jsou bez energie, dýchání působí obtíže nebo naopak je dýchání zrychlené, protože organismu chybí kyslík.

Zvěrolékař Jones upozorňuje, že dávka, kterou by musel pes pozřít je příliš vysoká na to, aby se tak nahodile stalo. Naopak doporučuje česnek v malém množství, jelikož jde o potravinu zdravou a velmi významnou.

V malém množství česnek pomáhá

Otázkou zůstává, zda je skutečně vhodné riskovat či vůbec volit taková léčiva. I když podle praktikujícího veterináře je malé množství bezpečné, stejně upozorňuje na to, že česnek může dráždit žaludek, a proto by se měl podávat v kapslích.

Na trhu je dokonce takový výrobek, který je přímo určený jako doplněk stravy pro psy. Tento by měl podporovat apetit i vstřebávání živin. Stejně jako u lidí je doporučovaný také jako prostředek proti parazitům, onemocnění srdce a cév či zánětům.

Související články

Zdroje: thesprucepets.com, akc.org