Komu učarovala myška drobná (Micromys minutus), bude z roztomilé, často sotva pět centimetrů velké myšky africké (Mus minutoides) nadšený. Má rezavý či šedý hřbet a bělavé bříško, krátkou, přiléhavou srst, poměrně velká ouška a oči jako černé korálky.

Společenské myšky

Domovinou myši africké je jak jméno napovídá subsaharská Afrika. Žije ve větších skupinách - ve stepích, ale i na polích si myšky budují společné podzemní chodbičky a úkryty. Podle toho bychom je měli i chovat – nejlépe se budou cítit ve skupince o jednom samci a několika, nejméně dvou, samiček. Více samců ve společném teráriu je risk, nemají si při případných potyčkách vzájemně kam ustoupit. Ovšem v hodně prostorných teráriích lze chovat i početnější skupiny s více samci, podobně jako v přírodě – tyto myšky jsou velmi společenské a obvykle snášenlivé. Nicméně i u nich se najdou různé povahy a pohodu ve skupině je třeba kontrolovat.

Jaký jim připravit příbytek?

  • Pozor na to, že tito droboučcí hlodavci bez potíží vyskočí až 30 cm do výšky! Svrchní větrací otvory je proto nutné překrýt pletivem.

    Malé chovné skupince afrických myšek stačí vzhledem k jejich drobnosti i terárium o rozměrech 60 x 30 x 30 cm. Větší je samozřejmě jen ku prospěchu.
  • Důležitá je nejméně 10 cm silná vrstva podestýlky, aby si v ní myšky mohly vybudovat podzemní chodbičky a cítily se jako doma. Použít můžeme kvalitní hobliny smíšené s rašelinou či pískem, případně podestýlku, která je vyráběna z kukuřičných vřeten. Výhodou je, že se nemusí často měnit, protože myšky nezapáchají a svým nepatrným množstvím moče si příliš vlhka nenadělají.
  • Myšky ocení i nadzemní úkryty, jako je obrácený květináč s otvorem na okraji, kokosový ořech, dřevěná krabička. Poslouží jim i kartónové úkryty, například obyčejná trubička po toaletním papíru. Budou rády pobíhat i po střeše příbytků, pro zpestření můžeme přidat i šikmo umístěnou větvičku ovocného stromu.
  • Do části terária umísíme také suché seno, kterým si myšky budou vystýlat hnízdečka.
  • Stěny musí být skleněné nebo z plexiskla, jak kvůli průvanu, tak možnosti úniku – běžné rozestupy drátů nestačí.

Teplo jako pod jižním sluncem

Africký původ dal myškám do vínku teplomilnost. Vyhovuje jim teplota kolem 22-25°C, v noci může poklesnout na 20°C. Nižší by však nikdy být neměla. V běžném pokoji se proto terárium pro myšky neobejde bez přitápění, nejlépe s nastavitelným termostatem.

Jídelníček

  • Myškám můžeme podávat směs pro drobné hlodavce nebo drobné exotické ptactvo.
  • Nejraději mají malá semínka, jako je len, proso, lesknice a senegalské proso, nejlépe naklíčené. V nouzi si však poradí i se zrny velkými.
  • Březím a kojícím samičkám je nutné stravu obohatit dostatkem bílkovin, jako zpestření prospějí i všem ostatním. Vhodní jsou například mouční červi (někdy je třeba je před podáním nakrájet), případně maličké kousíčky libového, čerstvého, syrového masa, kvalitní granule pro psy, nebo sušení korýši pro akvarijní rybky a vodní želvy.
  • Se zeleninou je třeba opatrnosti, aby myšky nenadýmala. Většinou však o ni ani nestojí, ovšem rády si smlsnou na kousku sladkého ovoce. Semeny, ovocem a hmyzem se živí i v přírodě.
  • Samozřejmostí je mělká miska se čerstvou vodou, kterou myšky musí mít k dispozici neustále.

Ochočí se?

Jako mnoho hlodavců i africké myšky jsou aktivní v noci. Před den by neměly být rušeny, večer je můžeme pozorovat při tlumeném osvětlení, nejlépe červeném či tmavomodrém.

Myšky africké jsou chovány teprve krátce a obvykle je nelze ochočit. Budou si žít spokojeně ve svém pospolitém myším světě a chovatel může čerpat potěšení nikoli z přímého kontaktu, ale z pozorování hbitých a půvabných zvířat a jejich přirozeného života. Tyto myšky se proto vůbec nehodí pro toho, kdo touží po chlupatém mazlíkovi. Není radno je brát z terária ven – utečou a chytit je poté bude nanejvýš obtížné.

Tak malé a nadmíru čiperné hlodavce také nelze uchránit před nejrůznějším nebezpečím, které na ně v pokoji číhá. Lepší je poskytnout jim prostorné terárium a možnost přirozeného chování. Při jakékoli manipulaci je třeba opatrnosti vzhledem k jejich drobnosti a čipernosti, i když nekoušou. Nejlepší je přemisťování ve vhodném úkrytu (krabičce), kam myška sama vlezla.

Nejmenší myšata

Po sotva třítýdenní březosti samička rodí obvykle do čtyř mláďat, velká sotva půl centimetru. V hnízdečku se o ně bude po dva týdny starat, přičemž ji nesmíme nijak vyrušovat. Samičky mohou porodit až tři vrhy do roka. Od samečků je poznáme kromě genitálií i podle rozměrů, jsou obvykle větší.

Africké myši se rychle rozmnožují, mají však krátký život. Obvykle se dožívají dvou let, čtyřletá myška pak byla naprostou raritou.