Bezsrsté plemeno morčat bylo vyšlechtěno v laboratořích kanadského Montrealu v 80. letech minulého století. Původní zvířátka měla bílou barvu a červené oči. Když se ale dostala mezi chovatele, kteří je začali křížit s krátkosrstými plemeny morčat všech barev, barevná škála skinny se rozšířila. Jejich na dotek teplá a jemná kůže je v současnosti také zlatá, hnědá, černá i béžová. V chovech se vyskytují jedinci jednobarevní, dvoubarevní i tříbarevní. Jednou z chovatelek je Kamila Thunová ze Slaného.

Bezsrstí mazlíci potřebují dobrou péči

„Skinny morčata jsou podle mých zkušeností komunikativnější a mazlivější oproti jiným plemenům, ale jsou také náročnější na péči. Vzhledem k jejich zrychlenému metabolismu, který je daný jejich nahou kůží, se musí za den vícekrát krmit, a tím také častěji čistit jejich příbytek. Ale jinak se od klasických morčat neliší. Mají stejně pevné a kompaktní tělíčko, velké klopené uši a krásné korálkové oči.“ vysvětluje paní Thunová.

Větší pozornost než u jiných plemen však chovatel musí věnovat jemné bezsrsté kůži nahých morčat. Snadno ji mohou zranit ostré traviny v seně nebo nevhodná podestýlka ze slámy. Morčata se mohou zranit i vzájemně při páření. Nutno však podotknout, že se rány samostatně a rychle zacelí a vyhojí – mnohdy do čtyřiadvaceti hodin od zranění.

Jídelníček

„Skinny morčata krmím třikrát denně, protože mají opravdu velký apetit“ doporučuje chovatelka:

  • Ráno dostanou kvalitní seno a směs, kterou míchám z králičích granulí a speciálních granulí pro morčata v poměru 1:1. Obsahují nejrůznější úsušky, pícniny, je v nich i sušené ovoce a obiloviny, ale také vitaminy a minerály, prostě všechno, co morčatům prospívá k dobrému zdraví.
  • Odpoledne jim přilepším čerstvým ovocem a zeleninou. Mají rádi jablka, mrkev, červené kapie a čínské zelí. Tyto produkty mám vyzkoušené, a tak vím, že zvířátka nebudou mít žádné zažívací potíže.
  • Večer dostanou opět seno a granule. Připomínám, že seno musí být hodnotné, bezprašné a zbavené různých toxických plísní, aby se do chovu nezanesla infekce.

Denně dostávají čerstvou vodu, v níž rozpouštím vitamin C, který si morčata, stejně jako lidé, neumějí sama vytvořit. Jeho nedostatek se může projevit na stavbě tělíčka a může být příčinou i kožních nemocí

Morčata pouze do teplého bytu

„Při chovu bezsrstých morčat dbám také na kvalitní podestýlku. Skinny chovám na bezprašných, sterilních hoblinách, které se používají v chovech laboratorních zvířat. Hobliny kupuji a seno si za pomoci rodiny suším na naší zahradě“ pokračuje chovatelka.

Skinny morčata chováme zásadně v bytě, nemohou žít venku v králíkárně jako osrstěná morčátka. Ke svému růstu potřebují bytovou teplotu, nesmějí prochladnout a rovněž průvan je pro jejich zdravotní stav nebezpečný. V zimě například není vhodný jejich transport, a pokud nelze jinak, převážíme je v autě v zateplené přepravce.

Napínavé křížení

Skinny jsou vzácná a nezvyklá morčata a u nás navíc nejsou příliš známá, takže není snadné získat informace o jejich chovu, zejména genetického rázu. Křížením bezsrstých a klasických morčat se rodí osrstěná mláďata nesoucí skinny gen (tzv. genový skinny), u nichž je předpoklad, že při křížení se skinny se narodí mláďata půl na půl. Tedy jedna polovina mláďat bude skinny a druhá genový skinny.

Slánská chovatelka je v současnosti někde na poloviční cestě a tvrdí, že chov je velice zajímavý, protože nikdy neví, co se narodí, zdali to budou „chlupáčci“ nebo „naháčci“, kolik jich ve vrhu bude a jaké barvy. Čistokrevným potomkem (křížením skinny se skinny se vždy rodí skinny mláďata) je nakonec mládě s průkazem původu, bezsrsté, barevné kůže, na níž jsou zbytky drátovité srsti pouze na čumáčku a nožičkách. Pokud se objeví ostrůvek podobné srsti někde na tělíčku, je to jev nežádoucí.

Morče pro pokročilé chovatele

„Skinny morčátka začátečníkovi nedoporučuji. Morče jako takové mohou chovat i děti předškolního věku, ale bezsrsté morče je náročnější, potřebuje větší péči a více znalostí. Chov je náročný i finančně, nehledě na vyšší pořizovací cenu – skinny sameček stojí 1000 Kč a samička 1500 až 2000 Kč. Levnější je genový skinny, za něj se platí 500 Kč. Původní kusy, dovezené z Kanady, stály v přepočtu až 6000 Kč. I u tohoto druhu doporučuji chovat dvě morčátka, aby nestrádala, protože jsou přátelská a komunikativní. Mohou spolu být i dva samečci, ale musí se znát odmalička,“ doporučuje Kamila Thunová, která vlastní chovatelskou stanici skinny morčat Darling.