[Komerční prezentace]

Všechna nášlapná krmítka, která Milan Hradský v Bojkovicích vyrábí a prodává, mají pohyblivá víka vyzobávacích vaniček.

V okamžiku, kdy slepice zatíží přístupovou lištu, mechanismus automaticky otevře víko. Po uvolnění bidélka zase víko spustí. Krmítka jsou celokovová, vyrobena z pozinkovaného plechu.

Výhody nášlapného krmítka

Vedle úspory času nutného k obsluze chovu drůbeže snižuje krmítko i výdaje za krmení a rizika onemocnění.

Úspory

Díky automaticky otevíranému krycímu víku se ke krmení nedostanou hlodavci ani drobní ptáci, kteří dokážou zvýšit spotřebu volně sypaného obilí a semen až o polovinu. Konstrukce nášlapného krmítka rovněž omezuje ztráty způsobené občasným vyhrabáváním zrnek z krmné vaničky.

Ochrana před parazity

Volně žijící ptáci a hlodavci jsou navíc přenašeči parazitů, bakterií a dalších původců různých onemocnění. Nášlapné krmítko se tak stává důležitou součástí zoohygieny chovu.

Konstrukce a čistota

Je přirozené, že na slepičích běhácích ulpívají nečistoty. Nášlapné prvky s příliš velkou plochou se jimi mohou zanést natolik, že víko krmné vaničky zůstane otevřené.

Výhodou nabízených krmítek je i vzhled a technické řešení nášlapného bidélka. Na rozdíl od krmítek s velkou nášlapnou plochou zůstává úzká lišta čistá a neusazují se na ní kamínky či bláto v míře, která by ohrozila funkčnost mechanismu.

Konstrukční spolehlivost a výhody krmítka zajistíme tím, že ho umístíme pod přístřešek mimo dosah přímého deště a na tvrdý podklad. Pšenice či jiné sypké krmivo v suchu nenabobtná, nebude se lepit a plesnivět. Tvrdý podklad pod krmítkem zase uchrání nášlapné bidélko a funkční mezeru pod ním před blátem.

Výběr vhodného typu a modelu

V sortimentu nášlapných krmítek si u Milana Hradského můžete vybrat

  • buď typ bez zásobníku, který lze plnit všemi suchými krmivy, ale především všemi vlhčenými krmivy, třeba i naklíčenými,
  • nebo krmítko se zásobníkem určené výhradně na suchá krmiva (pšenice, směsi obilí a semen, granule).

Nášlapná krmítka se zásobníkem jsou k mání v 7 variantách. V případě potřeby vystačí krmení pro hejno slepic na 5 až 14 dní bez doplňování. Jednotlivé modely krmítek se zásobníkem na suché krmivo se liší:

  • šířkou krmné vaničky a přístupové lišty,
  • jednostranným, nebo dvoustranným provedením,
  • objemem zásobníku.

Milan Hradský, sám od dětství chovatel, chystá sortiment krmítek rozšířit o nový typ. „V zásobníku bude čtveřice litrových nádob na zbylé polévky s rozmočeným chlebem, vařené brambory, směs řezaných kopřiv se šrotem a třeba aj na granule,“ popisuje projekt výrobce ze Slovácka.

Rozhodujícími kritérii pro výběr typu a modelu nášlapného krmítka je početnost slepičího hejna a rovněž to, které druhy krmiva chovatel používá.

Nášlapná krmítka se zásobníkem pro suché krmivo se nehodí na vlhčené či mokré krmení!

Krmítko se zásobníkem na suché krmivo však může v takovém chovu sloužit k přikrmování. Model ve vhodném rozměru a provedení vybereme podle spotřeby suchého krmiva.

V ideálním případě může chovatel souběžně využívat jak krmítko se zásobníkem, tak krmítko bez něj, které je konstruováno právě na vlhčené krmivo a míchanice.

Jak naučit slepice používat nové krmítko

„Je to velmi jednoduché,“ říká konstruktér a výrobce Milan Hradský. „Podstatou je, aby se naučily přicházet tam, kde najdou krmivo vždy. Po dobu pěti dnů nesypeme krmivo nikam jinam než do nášlapného krmítka. Nedáváme je ani do kastrůlků, žlabů či pekáčů.“

  1. První dva dny zatížíme nášlapné bidélko úzkým prknem, víko se otevře a zpřístupní k vyzobávání. Malé množství pšenice nasypeme před krmítko nebo na bidélko. Slepice si navykají na místo, kde mnohokrát za den najdou zob.
  2. Po dvou dnech víko podložíme prknem tak, aby zůstalo otevřené z poloviny. Další dva dny slepice již samy sešlápnou bidélko a zobají. Zvykají si na pohyb víka.
  3. Po čtyřech až pěti dnech prkno pod víkem odložíme.

Vedle nášlapného krmítka je dobré postavit napáječku s vodou.

Další informace o krmítkách najdete v e-shopu chovatelských potřeb firmy Milan Hradský www.hradsky-sunk.cz nebo se osobně zastavte v prodejně v Bojkovicích 239.

Foto: Milan Hradský a Radoslav Kapráň