Rotvajler patří k velmi silným plemenům.
Zdroj: Elzloy / Shutterstock.com

Psí plemena, která mají na svědomí nejvíce lidských životů

Žádné současné psí plemeno nemá útoky na lidi ve své přirozenosti. Zároveň existují plemena, která jsou bez důsledné výchovy nebezpečnější než jiná, ať už kvůli genetickým predispozicím, či velikosti a síle. Kteří psi tedy nepatří do rukou nezkušených či nezodpovědných majitelů, protože se z nich v případě nesprávné výchovy mohou stát nebezpečná monstra, před kterými si nikdo nemůže být jistý?

Bulmastif

V domovské Velké Británii vzniklo toto plemeno křížením mastifa a buldoka, jeho hlavním úkolem mělo být hlídání majetku a také pronásledování pytláků. Jedná se o poměrně mladé plemeno, uznané až na začátku 20. let 20. století. 

Bulmastif je výborný hlídač. Bulmastif je výborný hlídač. Zdroj: Michael J Magee / Shutterstock.com

Tento mohutný pes s buldočí hlavou, který může vážit až 60 kg, je opravdu výborný hlídač, zároveň miluje děti a velmi přilne ke své rodině, chránil by ji s nasazením vlastního života. Také je to ale velmi tvrdohlavé zvíře, jehož výchova není zrovna snadná. Při nedůsledném vedení se může stát nezvladatelným, což je už vzhledem k jeho hmotnosti dost riskantní situace.

Boxer

Tento všestranný pes pocházející z Německa byl původně využíván k lovu i hlídání, později se stal služebním psem a dnes výborně plní funkci společenského plemene.

Německý boxer - žíhaná varianta Německý boxer - žíhaná varianta Zdroj: larstuchel / Shutterstock.com

Jeho inteligentní, veselá povaha ho činí vhodným i do rodiny s dětmi, ostatně za své pány by v případě nebezpečí klidně dal život. Je velmi aktivní a miluje pohyb. Je ale potřeba pečlivá výchova, protože není zrovna přirozeně poslušný a má vlastní hlavu. Pokud by ho majitel nezvládl, může být i záludný a agresivní.

Husky

Toto plemeno jedinečného vzhledu pochází ze Sibiře, kde místní kočovný národ Čukčů používal tyto psy k tažení saní. Později se husky s obchodníky dostal i do Severní Ameriky, která ho přijala za svého a dnes ho považuje za americké plemeno, které se hojně využívá k závodům psích spřežení.

Sibiřský husky je zdravé plemeno, které potřebuje zkušeného trenéra kvůli své nezávislé povaze. Sibiřský husky je zdravé plemeno, které potřebuje zkušeného trenéra kvůli své nezávislé povaze. Zdroj: Sergey Bogdanov / Shutterstock.com

Tento inteligentní a odolný pes, kterého nezaskočí žádná zima a teplý byt rozhodně není pro něj, je zároveň nezávislý a energický. Jeho výchova není kvůli jeho svéhlavé povaze právě snadná, zároveň je opravdu nutná, protože jinak hrozí, že se jeho nevyčerpatelná energie obrátí nesprávným směrem.

Rotvajler

Psí plemeno původem z Německa, jehož kořeny ale sahají až do dob starého Říma, často pomáhalo řezníkům s naháněním skotu na trh a rozvážením masa. Právě rotvajlera se týká ono známé a poněkud hanlivé rčení o chování řeznického psa.

Rotvajleři získali jméno podle města Rottweil am Neckar, které bývalo střediskem obchodu s dobytkem. Rotvajleři získali jméno podle města Rottweil am Neckar, které bývalo střediskem obchodu s dobytkem. Zdroj: Miroslav Cik / Shutterstock.com

Rotvajler je přitom inteligentní a klidný pes, který je oddaný své rodině, včetně dětí. Zároveň je odolný a sebejistý, ovšem právě v jeho případě je důsledná výchova a socializace z rukou zkušeného chovatele naprosto nezbytná. V opačném případě se rotvajler stane nezvladatelným, což je vzhledem k tomu, že se jedná o velmi silné plemeno s vysokým prahem bolesti a extrémní silou stisku, značně nebezpečné.

Pitbul

Celým jménem americký pitbulteriér vznikl jako plemeno v USA v 18. století, v 19. století byl využíván pro psí zápasy. I dnes se jedná o dominantní a energické plemeno s atletickou stavbou těla, u kterého je zkušené vedení naprostou nezbytností. Nemá se zrovna v lásce s jinými psy ani jinými domácími mazlíčky, socializace a důslednost jsou v tomto případě nutné, ale ani tak se na jejich výsledky nedá stoprocentně spolehnout.

Pitbull Pitbull Zdroj: Ivanova N / Shutterstock.com

Jeho tvrdohlavost spolu s vysokou inteligencí, která hraničí s vychytralostí, z něj činí psa pro zkušené kynology. V rukách nedůsledného začátečníka nebo někoho, kdo se o agresivitu u pitbula bude snažit záměrně, se z něj kvůli jeho veliké síle a odolnosti může stát nebezpečná zbraň.

Akční letáky