Udržovat psí mazlíčky v naprosté čistotě nemusí být vždy zcela jednoduché. Obzvlášť s přicházejícím podzimním a zimním obdobím může jít o poměrně časově náročnou záležitost. Majitelé moc dobře vědí, že je občas nutné svého psa vykoupat a nestačí mu jen pečlivě očistit špinavé tlapky. Pokud psa ještě nemáte a hledáte rasu, která není v péči o srst tolik náročná, zkuste si vybrat z těch, jež jsou nejčistotnější. O které se jedná?

Jak často psa koupat? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Psi a koupání

Základní hygienická pravidla jsou nutná nejen u nás lidí, ale je nezbytné je dodržovat i u domácích mazlíčků. Venkovní nečistoty, které na srsti psů ulpívají, často svádí páníčky k tomu, že by je nejraději pokaždé vykoupali. Nic se však nemá přehánět a psy byste doma měli koupat a šamponovat asi tak dvakrát ročně, a to v případě opravdu velkého znečištění. Když se vrátíte z vycházky a pes je špinavý, stačí mu pouze řádně opláchnout břicho a packy vlažnou vodou.

Všeho s mírou

Pokud byste psího mazlíčka koupali moc často, zbytečně byste jejich pokožku ochuzovali o potřebný maz, který je v podstatě jistou ochranou. Kůže bez něho přichází nejen o svou elasticitu, ale i o schopnost přirozené obrany. Proto pak bývá mnohem více náchylná ke kožním chorobám či infekcím.

Jak správně psa koupat

Pokud tedy nastane okamžik, kdy se rozhodnete svého psa koupat, zvíře by nikdy nemělo být uřícené a brzy po krmení. Po umytí psa vždy důkladně vysušte a nechte ho v teplé místnosti. Nejlepší část dne pro tuto činnost je večer, kdy už se nechystáte ven. V případě, že byste museli psa z nějakého důvodu koupat častěji, vyhněte se agresivním šamponům a raději využijte ty suché, které jsou pro ně určené. A s kterými rasami budete mít nejméně práce?

Dobrman

Dobrman je velmi energický a inteligentní pes, a přestože se jedná o agresivní rasu, je také velmi citlivý. Má krátkou, hustou srst, která je vůči špíně poměrně dost odolná. Dobrmani jsou dokonce ke své srsti dost pečliví a velice často si ji olizují, což ji udržuje v dobrém stavu. Proto postačí, když dobrmanům vždy po vycházce řádně omyjete tlapky, obzvlášť při deštivém počasí.

Bostonský teriér

Jedná se o ideální plemeno, které je svou velikostí ideální do menších obytných prostor a je vhodné pro začátečníky i seniory. Pro bostonského teriéra jsou typické pronikavé, velké oči, malý čumáček a jistá dávka zdravé tvrdohlavosti. Jeho energická povaha doslova vybízí k aktivnímu způsobu života. Po náročné vycházce stačí pejska doslova otřít vlhkým hadříkem, ne však moc mokrým, a máte hygienu za sebou. Udělejte to ovšem pečlivě! Tato rasa téměř nelíná a nemá tendence se vyvalovat v blátě či jiných nečistotách.

Německá doga

Německé dogy se řadí mezi nejvyšší psy a vedou i na předních příčkách Guinnessovy knihy rekordů. Toto plemeno je velice kontaktní a lidskou pozornost naprosto miluje. Psi mají velice jemnou osobnost a ve skutečnosti se jedná o něžné a láskyplné domácí mazlíčky, kteří milují děti. Plemeno patří k těm velmi čistotným, protože si také o svou srst pečují olizováním, a to po každém krmení i venčení. Je to pro ně běžný instinkt. Tito psi mají poměrně krátkou srst, která nevyžaduje nijak zvláštní a nadstandardní péči, a proto jej můžete koupat jednou za rok. Pravidelně však německé dogy kartáčujte.

Bígl

Tento druh psa patří ke středně velkým podsaditým plemenům. Protože má dokonale samočistící srst, je o něj péče docela nenáročná. Stejně jako německou dogu bígly pravidelně a důsledně kartáčujte. Pokud žijí celoročně v domácnosti, línají a jejich chlupy najdete opravdu všude. V jejich případě se koupání moc nedoporučuje, protože by mohlo dojít k narušení vodou odpuzujících vlastností.

Chrt

Tento druh psa se nedoporučuje moc koupat a jistě vám to potvrdí každý veterinář. Jeho pokožka je totiž poměrně dost citlivá a náchylná k alergiím. Následkem by mohlo být i nepříjemné onemocnění doprovázené ztrátou srsti. Pokud se tedy vrátíte z venčení a pes je špinavý, umyjte ho pomocí navlhčeného hadříku nebo použijte suchý šampon.

Související články

Zdroje: www.basta.firenews.video, www.psi-plemena.cz, www.doggydogworld.co.uk