Pokud se zamyslíte nad finanční hodnotou zvířat, možná vás vůbec nenapadne, že mezi ty nejdražší nepatří jen velká a exotická zvířata. Spadají mezi ně i poměrně malé kočky. Ne všechny jsou totiž levné, některé stojí neskutečně vysokou částku, kterou byste možná nikdy nečekali. Pokud si chcete pořídit nového kočičího mazlíčka a zakládáte si na prvotřídní rase, měli byste mít tučnější konto.

Chcete znát top 10 nejdražších kočičích plemen na světě? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Ashera

Vzácná ashera je doslova unikátní kousek, kterou si pořizují opravdoví boháči. Byla vyšlechtěna křížením afrického servala, asijského leoparda a kočky domácí. Ročně se narodí jen asi sto koťat. Vzhledem k velkému zájmu na ně musí zájemci musí čekat i rok. Pokud má někdo zájem o tu nejluxusnější variantu, musí vydržet i mnohem déle.

Přestože vypadá velmi exoticky, svou povahou je to pořád domácí kočka, která je v podstatě nenáročná na péči a extrémně přátelská. Ashery mají obvykle nádherné oči v zeleném nebo medovém odstínu. Zpravidla se dožívají věku 8 až 10 let.

Nejedná se o plemeno, které by bylo náchylné k nemocem. V dospělosti dosahuje zpravidla váhy kolem 15 kg, a dokonce byl tento druh kočky vyšlechtěný i jako hypoalergenní a také ve sněžné verzi. Není tedy divu, že její cena je opravdu závratná. Dosahuje víc než půl milionu korun. V Americe se cena těchto koček může vyšplhat dokonce až na 3 miliony korun.

Khao Manee

Tento druh koček má velmi poetické pojmenování, a to bílý drahokam. Jedná se o vzácné plemeno z Thajska. Je pro něj typická sněhově bílá srst v kombinaci s lesklýma, někdy vícebarevnýma očima, které září jako drahokamy. Má opravdu jedinečný a pozoruhodný vzhled a Khao je navíc velice přátelská kočka. Proto je také velice žádaná.

V Thajsku jsou tyto kočky vysoce uznávané a ceněné, dle místní kultury jsou totiž spojené s královskou hodností, štěstím a léčivými schopnostmi. Přestože zde tato kočka žije již stovky let, Thajci nad ní drží ochranou ruku a snaží se jí držet svým způsobem v ochraně a zahalenou jistým tajemstvím.

Kočka je středně velká a má krátkou, hladkou srst. Dospělí samci bývají dlouzí 30 až 35 cm, samičky jsou o něco menší. Barva je vždy výlučně bílá, jen některá koťata mají občas šedé skvrny mezi ušima, která s věkem mizí. Hmotnost se zpravidla pohybuje od 3 do 5 kg. Pokud byste si chtěli kočku plemene Khao Manee pořídit, cena se pohybuje od 240 000 Kč do 300 000 Kč.

Bengálská kočka

Pokud budete mít zájem o bengálskou kočku, počítejte s tím, že se jedná doslova a do písmene o druh s divokou krví, a proto se často toto plemeno nazývá "domácí tygr". Aby byla kočka opravdu pravá a měla tudíž svou hodnotu, nesmí být vzdálena od divoké kočky více než čtyři generace.

Bengálské kočky mají krásně štíhlé a svalnaté tělo s dlouhými končetinami a těžkými kostmi. Ocas je střední délky s černě zbarveným zakulaceným koncem. Charakteristická krátká a hustá srst je jemná a měkká, ovšem koťata mohou mít srst trochu delší a drsnou.

Tento druh má mnoho barevných variant, od hnědé přes žlutou, bílou až k modré. Typický je leopardí vzor nebo kresba makrely. Velice vzácná je bengálská kočka, která je černá. Oči jsou v barvě zelené, oříškové nebo modré.

První bengálské kočky vznikly v 70. letech 20. století křížením domácích krátkosrstých koček domácích s divokým asijským levhartem. Vzhledem k jejich divoké povaze je dokonce některé jurisdikce je zakázaly, konkrétně na Havaji nebo v New Yorku.

A právě pro tuto jedinečnost je tento druh koček velice vzácný a drahý.  U nás si můžete pořídit bengálskou kočku za docela slušných 16 až 25 tisíc korun, ale v Americe se její cena pohybuje v přepočtu od 250 000 Kč do 600 000 Kč.

Související články

Zdroje: www.hobbio.cz, euro.cz