Faraonský pes
Zdroj: Shutterstock

10 nejdražších psích plemen, která málokdo zná

Patříte mezi obdivovatele a znalce psích plemen? Tak to určitě víte, kteří psi patří mezi ty nejdražší k pořízení. Pro všechny neznalé přinášíme malý přehled a možná budete překvapeni, do jakých výšin se finanční částky za psa dokáží vyšplhat.

Během domestikace, která má velmi dlouhou historii, bylo vyšlechtěno velké množství psích plemen, která se od sebe liší jak fyzickými, tak i povahovými vlastnostmi. 

Pořídit si některé z nich znamená sáhnout si i hluboko do kapsy. O která plemena se konkrétně jedná?

Podívejte se na video zde:

Lvíček

Právě toto plemeno je charakteristické velmi hravou a šťastnou povahou. Lvíček má poměrně robustní tělo a vyvážené proporce. Jeho srst je dlouhá a hedvábná, a proto je nutné psa každý den pečlivě vyčesávat. Pokud se účastní výstav, musí mít povinný lví sestřih. Ocas má na konci typickou chocholku srsti.

Plemeno je určené k chovu v bytě, s oblibou tráví čas ve společnosti početné rodiny, je přítulný a dobře vychází s dětmi i dalšími zvířaty. Čistokrevní lvíčci jsou poměrně vzácní, a tak je tomu jejich cena i úměrně vysoká.

Jejich cena se pohybuje až kolem 10 000 dolarů, což je v přepočtu téměř 250 000 Kč.

Samojedi potřebují dostatek pohybu. Samojedi potřebují dostatek pohybu. Zdroj: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

Samojed

Mezi nejdražší psy světa spadá také staré plemeno sibiřského psa zvané samojed. Jeho původním posláním bylo hlídat sobí stáda na pastvě, tahat sáně s těžkým nákladem a zahřívat svého páníčka. Samojedi jsou střední velikosti a je pro ně charakteristický milý úsměv a inteligence. Tento pes vyžaduje hodně pohybu a společnost své „smečky". Jeho srst má barvu sněhu a je nutné o ni pravidelně pečovat. Čistokrevní samojedi jsou poměrně drahou záležitostí. Jejich cena se může vyšplhat až na 8 000 dolarů, tedy až 180 000 Kč.

Tibetský mastif

Tibetský mastif je považován za jedno z největších psích plemen a je o něm psáno již v čínské knize letopisů, která je stará více než 4 000 let. Kdysi byl tento druh využíván především k ochraně vesnic. Tibetský mastif je tedy mohutný pes působící majestátním dojmem. V současnosti je toto plemeno dost vzácné a pokud byste chtěli štěně přímo z Tibetu, jeho cena se může dostat až na 7 000 dolarů, tedy 160 000 Kč.

Faraonský pes

Jedná se o velice staré plemeno, které pochází původem z Malty a bylo velmi oblíbeno u egyptských faraonů, což dokazují i nástěnné malby staré kolem 5 000 let. Mumie těchto psů byly dokonce nalezeny i v hrobkách. Faraon je značně elegantní pes střední velikosti s ušlechtilým držením těla a velmi rychlým a lehkým pohybem. Zároveň je hodně hravý a přátelský. Za čistokrevné štěně můžete zaplatit až kolem 6 500 dolarů, tedy 150 000 Kč.

Rotvajler, vyžaduje pečlivou výchovu a socializaci již od štěněte Rotvajler vyžaduje pečlivou výchovu a socializaci již od štěněte. Zdroj: Milan Vachal / Shutterstock.com

Rotvajler

Historie toho psa sahá až do dob starověkého Říma, kde se toto plemeno využívalo jako válečné. Postupem času se z nich stali tzv. „řezničtí psi“, protože je němečtí řezníci používali pro hon dobytka. Rotvajleři jsou psi, kteří se dají výborně vycvičit a jsou velice houževnatí. Mají těžkou atletickou postavu, svalnaté tělo a silnou širokou tlamu. Některé pokrevní linie rotvajlerů mohou stát až 6 000 dolarů, v přepočtu tedy až 135 000 Kč.

Akita inu

Toto staré plemeno získalo svůj název podle provincie Akita v severním Japonsku. Původně se tito psi používali k lovu velké zvěře, později se z nich však stali společníci samurajů a šlechtických rodů. V současnosti se uplatňují při canisterapii nebo slouží u policie a armády. Akita má typickou krátkou dvojitou srst, která připomíná srst sibiřských psů. Jedná se o velké inteligentní psy s mohutnou hlavou a klidnou povahou, kteří jsou čistotní a postrádají typický psí zápach. Cena za čistokrevné štěně může dosáhnout až 4 500 dolarů, což je v přepočtu zhruba 100 000 Kč.

Azavak

Azavžský chrt je psí plemeno původem z Nigérie. První zmínky o nich pocházejí již z období před dvěma tisíci lety a často byly vyobrazeny na jeskynních malbách v subsaharských oblastech. Charakteristickým rysem jeho povahy je tvrdohlavost, energičnost a divokost. Jedná se o plemeno, které „loví očima“, čich mají tedy poměrně slabý, ale zrak vynikající. Cena malého štěněte se pohybuje kolem 3 000 dolarů, tedy zhruba 70 000 Kč.

Peruánský naháč

Jeho původ je jasný již z názvu a typickým znakem je pokožka bez srsti kromě lehkého ochlupení na hlavě a chodidlech. Jedná se o velice elegantního a štíhlého psa, který je svému páníčkovi velice oddaný. Plemeno je velice inteligentní a učenlivé a naháči jsou skvělí hlídači. Cena štěněte se často vyšplhá až na 3 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 68 000 Kč.

Saluki

Perský chrt je íránské psí plemeno, které bylo původně vyšlechtěno pro lov gazel, v současné době je chován spíše jako společenský nebo dostihový pes. Saluki má typickou chrtí štíhlou a elegantní postavu. První zmínky se o něm objevily již kolem roku 4 000 př. n. l. v Egyptě a faraoni měli toto plemeno ve velké oblibě. Někdy se tomuto plemenu říká také Royal Dog of Egypt neboli egyptský královský pes. Jeho cena se pohybuje kolem 2 500 dolarů, tedy necelých 60 000 Kč.

Československý vlčák Československý vlčák Zdroj: Waldemar Dabrowski / Shutterstock.com

Československý vlčák

Toto plemeno vzniklo zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Původně se jednalo o vědecký experiment plukovníka Karla Hartla, až později vznikla myšlenka vyšlechtit zcela nové psí plemeno. Tito psi připomínají vlky, jsou velice aktivní a společenští a vynikají svou vytrvalostí a odolností. V současné době patří československý vlčák mezi oblíbená výstavní plemena a velice populární je zejména v Itálii. Jeho cena stále stoupá a momentálně se pohybuje kolem 1 500 dolarů, může tedy vyjít až na 35 000 Kč.

Zdroje: www.euro.cz, www.extra.cz, www.frekvence1.cz

Akční letáky