Záludné měření psí inteligence

Psí inteligencí se jistě zabývaly i mnohé vědecké studie, ale čert, aby se v nich vyznal. Nebo spíš jinak. Odporují si tolik, až je to podezřelé, a tak se můžete v jedné dočíst, že oblíbení labradoři patří k těm méně intelektuálně obdařeným pejskům, ale v jiném výčtu u jiné studie zase figuruje labradorský retrívr v desítce těch nejchytřejších.

Podívejte se na tento příspěvek z YouTube kanálu TopTrending. I autor videa se domnívá, že nic není černobílé. Stejně ale nabízí výčet 10 nejhloupějších psích plemen.

Zdroj: Youtube

Co se schovává za psí inteligencí?

Čím to tedy je, že jsou výsledky studií tak rozdílné? Patrně jde nejen o schopnosti každého plemene, ale také o jejich charakter, vztah k majiteli i trenérovi a jistě se také velmi liší jeden pes od druhého.

Můžete se často setkat s názorem, že malí psi jsou hloupější než velcí, stejně tak jako když se tvrdí, že jiná plemena jsou uštěkaná či agresivní. Psí plemena jistě mají tendenci k nějakému chování, ale i přesto jsou to individuality, které mohou ze svého plemene zcela vybočovat.

Na druhou stranu, to, že pes neposlouchá, nutně neznamená, že neví a nechápe. Psi jsou také líní, cizí osoby, ale někdy i majitele, ignorují a necítí potřebu člověčí požadavky uspokojovat.

Také lidské předsudky mnohé komplikují. Místo toho, abychom psy trpělivě trénovali, malé rasy necháváme dělat, co je napadne a jejich zuřivé štěkání, vrčení i kousání často se smíchem ignorujeme. Ač je pravdou, že velkému psovi bychom často stejné chování nedovolili. Raději budeme dále tvrdit, že malá plemena je možné jen těžko vytrénovat. A navíc! Takového mrňouse lze přeci snadno přeprat. Jednduše, i naše vlastní kritéria se často mění, stejně jako požadavky odborníků provádějící studie se zvířaty. Není divu, že výsledky a jejich pochopení může představovat docela jiné závěry.

Nejhloupější psí plemena

Těchto 10 plemen můžete často najít v seznamu nejméně nadaných a hloupých psích ras. Tyto psy bývá náročnější vycvičit a zároveň jsou to zvířata často flegmatická, pro která není důležité potěšit majitele. Která plemena patří do desítky těch nejméně bystrých, nedostatečně motivovaných či líných flegmatiků?

 • Afgánský chrt
 • Basenži
 • Barzoj
 • Čau-čau
 • Buldok
 • Shih-tzu
 • Baset
 • Bladhaund čili svatohubertský pes
 • Bullmastif
 • Pekingský palácový psík

  A jistě by se našla i další plemena či částečně odlišný seznam. Neboť jak bylo řečeno, není to jen o inteligenci!

Související články

Zdroje: bigthink.com, hepper.com