Nejkrásnější pes? Každý to vidí trochu jinak.
Zdroj: Liliya Kulianionak / Shutterstock.com

Nejkrásnější psí plemena

Jde vůbec určit nejkrásnější psí plemeno? Lidský vkus se totiž různí i u takové kategorie, jako jsou němé tváře. Někdo obdivně vzhlíží k velkým, majestátním zvířatům, někdo nedá dopustit na mazlivé drobečky. Navíc pro každého majitele je nejkrásnější ten jeho miláček, byť by jeho rodokmen byl zahalen neproniknutelným tajemstvím. Následující pětice je proto spíš orientační a snaží se pokrýt různé psí typy, aby se s výběrem dokázal ztotožnit pokud možno každý.

Německý ovčák

Toto plemeno, lidově přezdívané vlčák, je ideálem všestrannosti. Je to velmi inteligentní, ale zároveň učenlivý a přizpůsobivý pes.

Německý ovčák Německý ovčák Zdroj: Rita_Kochmarjova / Shutterstock.com

Potřebuje výchovu a výcvik, ale odměnou majiteli za investovaný čas a pozornost bude skvělý hlídač, přátelský společník milující svou rodinu včetně dětí i pracovitý služební pes pilně plnící své úkoly. S vyrovnanou povahou jde ruku v ruce i vzhled – středně velký, dobře osvalený pes s mohutnou šíjí, bystrýma tmavýma očima, našpicovanýma ušima a hustou, typicky černohnědou srstí je zkrátka prototypem psa.

Mops

V současnosti velmi oblíbený pes pocházející původně z Dálného východu se od svého příchodu do Evropy v 16. století rychle stal společníkem příslušníků nejvyšších vrstev včetně samotných panovníků.

Mops je skvělý pes do bytu. Mops je skvělý pes do bytu. Zdroj: Katya Degtyareva / Shutterstock.com

Přes nevelký vzrůst se jedná o odvážného psa se silnou osobností, ovšem bez náznaku agresivity. Naopak je přítulný, veselý a hravý. Oblibu mu však nezískala jen milá povaha, ale také poněkud exotický vzhled s krátkou, typicky plavou srstí a tmavým plochým obličejem s kulatýma očima, jejichž pohledu dokáže odolat jen málokdo.

Bígl

Tento původně lovecký pes z Velké Británie, jehož kořeny však sahají až do starého Řecka, již plní hlavně úlohu oblíbeného společníka. Lovecký instinkt a výborný čich mu ale zůstaly, takže se občas rád zatoulá. Zároveň je přítulný a nekonfliktní, vhodný i pro rodinu s dětmi.

Bígl je znám jako plemeno dožívající se vysokého věku. Bígl je znám jako plemeno dožívající se vysokého věku. Zdroj: Lenkadan / Shutterstock.com

Přítomnost své „smečky“ velmi oceňuje, samotu nemá rád. Boduje však i svým příjemným vzhledem – má střední, ale pevné tělo porostlé krátkou, hustou srstí většinou bílé barvy s černými a hnědými znaky, ale vždy bílou špičkou ocasu. Na souměrné hlavě dominují velké oči a dlouhé převislé uši, často vlající za temperamentním nositelem. Není divu, že když děti nebo i dospělí malují psa, výsledek často vypadá právě jako bígl.

Labrador

Oblíbený labradorský retrívr pochází z kanadského ostrova Newfoundland, ale za jeho domovinu se dnes považuje Velká Británie. Labradoři lidem původně pomáhali s lovem kachen a ryb, proto dodnes milují vodu.

Labradorský retrívr Labradorský retrívr Zdroj: Omelianenko Anna / Shutterstock.com

Postupně však byla jejich bystrá, ale milá povaha a chuť učit se novým věcem objevena pro úlohu příjemného společníka i užitečného asistenčního psa. Kromě toho dokáže labrador zaujmout i svým vzhledem – jedná se o mohutného psa většinou v plavé, tmavě hnědé nebo černé barvě s kratší hustou srstí. Celý jeho vzhled působí důvěryhodně a přátelsky, což ještě umocňují vlídné hnědé oči.

Kavalír King Charles španěl

Tento elegantní pes byl již v 17. století využíván jako společník pro vysokou aristokracii a panovnické dvory. Jeho jméno je údajně odvozeno od anglického krále Karla II. Stuarta, který tyto španěly choval a měl je ve veliké oblibě.

Kavalír King Charles španěl. Kavalír King Charles španěl. Zdroj: everydoghasastory / Shutterstock.com

Není divu, protože se jedná o nekonfliktního, přátelského a veselého psa, který se dovede dobře přizpůsobit svým pánům, jejichž společnost miluje. Dovede být velmi aktivní, ale také si rád pohoví. Jeho vzhled za milou, ale nebojácnou povahou nikterak nezaostává – něžný obličej s převislýma chundelatýma ušima a jemné tělo s delší, hedvábnou srstí mu propůjčují až francouzský šarm. Výsledkem je skutečný kavalír.

Akční letáky