Co od psa, kterého si pořizujeme na zahradu, nebo dokonce do bytu, vlastně chceme? Věříme, že v něm najdeme parťáka, případně ochránce a často také kamaráda, se kterým se zasmějeme.

Psi, a zvláště určitá plemena, jsou totiž velmi empatičtí, a pokud vycítí, že vás jejich kousky baví, udělají cokoliv pro to, aby to zopakovali. Někteří se dokonce nemusí ani namáhat, protože úsměv na tváři vzbudí jen svým vzhledem. Která plemena jsou nejvtipnější? 

Kteří psi z youtubového videa od Top Fives vás rozesmějí nejvíc?

Zdroj: Youtube

Bedlington vede

Podle odborníků je nejvtipnějším plemenem Bedlington teriér. Při pohledu z dálky by se mohlo zdát, že se parkem prochází chovatel s malou ovečkou. Nenechme se ale mýlit jeho roztomilým až vtipným zjevem, jde o zvíře velmi aktivní a jeho plavecké schopnosti můžeme přirovnat k vodním psům.

Můžeme se na něj spolehnout také při ochraně majetku, rozhodně nenechají zloděje projít až do domu. Každý, kdo by si chtěl Bedlingtona pořídit, musí ale počítat s nezbytnou pravidelnou péčí o jeho srst. 

Mop na podlahu nebo puli?

Opravdu má ten člověk na konci vodítka mop? Přesně tak vás může šálit zrak, když potkáte na procházce chovatele s jeho Pulim. Původně pastevecké plemeno Puli se totiž vyznačuje dlouhou srstí se spoustou dredů, které dotvářejí jeho zajímavou osobnost.

Nenechme se ale mýlit, pod záplavou chlupů se ukrývá oddaná duše a bystrá mysl. Jde o pejska, který vás pobaví nejen vzhledem, ale dokáže i jiné doslova psí kusy. Není tedy divu, že by si jej měli pořizovat hlavně ti chovatelé, kteří budou schopni a ochotni rozvíjet a pracovat s jeho inteligencí. 

Šarpej má kůže na rozdávání

Další psí plemeno, nad jejichž vzhledem se většina z nás pousměje, je přirovnáváno k hrochovi. Jde o Šarpeje s jeho neuvěřitelně velkou kůží ve srovnání s tělem. Zdá se, že by vystačila i na dva takové psy, a tak se musí kroutit v nespočtu záhybech.

Vrásčitý šarpej nepatří k pověstným nejostřejším tužkám v penálu, učí se poměrně pomalu, ale svoji rodinu si oblíbí. Pozor si na něj ale musí dát hlavně rodiče malých dětí, protože si s sebou z minulosti nese zbytky povahy, pro kterou byl využíván jako bojové plemeno.

Proto se dokáže zle ohnat po těch, z nichž nemá patřičný respekt. Jeho výchova by tedy bez ohledu na jeho vtipný zjev měla být jednoznačně důsledná. 

Mastif jako po flámu

Podobně jako Šarpej má i Neapolský mastif kůže na rozdávání. V jeho případě jde hlavně o povislé kusy kolem tlamy, které spolu s malýma zapadlýma očima působí, jako by se pes právě probudil po hodně divoké několikadenní alkoholové jízdě.

Od jeho chovu ale mohou i samotné milovníky tohoto plemene odradit dlouhé tkanice neustále tekoucích slin, které budou opravdu úplně všude. Pokud se s tím ale smíříte, dostanete v Neapolském mastifovi kamaráda na život a na smrt a hlídače, kterého žádný vetřelec nepřelstí. 

Čínský chocholáč: vtipný, ale dobrý přítel

Pokud milujete měkoučké chlupáče, pak se asi nad Čínským chocholatým psem nebudete třást radostí, ale bezesporu vás může alespoň pobavit. Srstí totiž neoplývá, najdeme ji jen na vršku hlavy, na packách a na ocásku.

Zbytek těla je lysý, a tak jeho kůže potřebuje speciální péči, včetně natírání krémy proti slunci a podobně. Oplátkou za svoji péči v pejskovi získáte věrného, klidného a přizpůsobivého přítele, který na své páníčky nedá dopustit, a to ani na děti, které se mohou ke zvířeti zpočátku chovat mírně neobratně. Čínský chocholatý pes pochopí, že i lidská štěňata se musí lásce a ohleduplnosti ke zvířatům nejprve naučit. 

Každý pes má svá specifika

Přemýšlíte o pořízení některého z podobně zajímavých plemen? Pak si předem dobře zjistěte, jaké specifické podmínky potřebují a co bude péče o ně znamenat.

Jestliže se ale s jejich odlišnostmi a leckdy i větší náročností smíříte, stanete se jistě na procházkách spolu s vaším novým kamarádem centrem pozornosti a uvidíte kolem sebe samé usměvavé lidi. A to za to určitě stojí.

Ani seriózní psi nejsou k zahození

Nejserióznější psi se vyznačují vyrovnanou a klidnou povahou, která je činí spolehlivými a důstojnými společníky. Plemena jako německý ovčák, bernský salašnický pes nebo rotvajler jsou známá svou inteligencí, poslušností a vysokou mírou ochoty pracovat a chránit. Tito psi jsou obvykle dobře vycvičitelní, což z nich dělá ideální pracovní psy pro různé úkoly, od služební práce a záchranářství až po hlídání a terapii. Jejich seriózní povaha znamená, že jsou odhodlaní a soustředění při plnění svých úkolů, a zároveň loajální a ochranitelští vůči své rodině. Díky své stabilní a klidné povaze jsou také skvělými společníky pro děti a starší osoby, což přispívá k jejich oblíbenosti jako rodinných mazlíčků.

Související články

Zdroje: studyfinds.org, www.pesweb.cz