Pokud stojíte před otázkou, jakého psa si pořídit do malého bytu a s kterým byste se zároveň mohli pohodlně přemisťovat v přelidněném městě, přemýšlejte o rasách malého vzrůstu. Tito roztomilí čtyřnozí parťáci, kteří se vejdou i do kabelky, vám dozajista učarují nejen svým milým vzhledem, ale i věrnou oddaností.

Chcete se o nejmenších psích plemenech dozvědět více? Podívejte se na YouTube video na kanálu ZEK:

Zdroj: Youtube

Čivava

Čivava, která nese s hrdostí titul nejmenšího psa světa, si vás na první pohled podmaní svým roztomilým vzhledem. Přestože je malá, umí dát najevo i svůj názor a jedná se o odvážné plemeno. Dorůstá výšky do 23 cm a váží maximálně 3 kg. Čivavy jsou jak krátkosrsté, tak i dlouhosrsté a jsou dostupné v široké paletě barev. Jedná se o velice inteligentní a hravé psy, kteří vyžadují důslednou výchovu.

Čivavy nepotřebují tolik pohybu jako velká plemena a stačí jim krátká procházka několikrát denně s možností se proběhnout. Plemeno je vhodné i pro rodiny s dětmi, pokud jsou k nim děti ohleduplné. Čivavy jsou velice věrné a oddané svým páníčkům. Výhodou je, že jsou i tiché, takže nijak neruší sousedy. Jsou vhodné i pro alergiky, jelikož línají jen minimálně. A mají dlouhou životnost, průměrně 15 až 20 let.

Pražský krysařík

Pražský krysařík, původem z 8. století, se pyšní elegantním vzhledem a přátelskou povahou. Kohoutková výška se pohybuje mezi 20 a 23 cm a hmotnost dosahuje 2,6 kg. Toto plemeno je ideální pro aktivní lidi, jelikož je energické a vytrvalé.

I přes svou fyzickou křehkost je pražský krysařík ostražitý a hbitý a dovede být také dobrý hlídač. Jedná se o velice inteligentní psy, kteří se snadno cvičí. Krysaříci jsou značně přítulní a milují děti. Jsou však výbornými společníky pro lidi všech věkových kategorií a ideální pro seniory. Se členy své rodiny si utváří silné pouto. 

Pomeranian

Tento chlupatý krasavec s hebkým kožichem a velkým srdcem je známý také jako trpasličí špic. Zpravidla dorůstá do výšky 28 až 30 cm a váží maximálně 3,2 kg. Jedná se o značně živé a hravé plemeno, které vyžaduje důslednou výchovu a péči o srst. Pomeranian je oddaný a věrný společník, který vám domů přinese mnoho radosti. Je skvělým společníkem pro osamělé lidi. V současnosti poměrně módní plemeno je oblíbené hlavně pro svou inteligentní, nekonfliktní a hravou povahu.

Papillon

Pojmenování tohoto plemena vychází z francouzštiny, kde se jedná o název pro motýlka, kterého hlava tohoto rozverného psíka značně připomíná. Své kořeny má Papillon mezi trpasličími španěly, kteří byli populární v celé Evropě. Vždy byl chovaný jako společenské plemeno, takže má vrozenou velkou míru empatie a se svým páníčkem bude sdílet jak chvíle radosti, tak i okamžiky smutku. Jsou pro něj charakteristické uši porostlé srstí vytvářející dlouhé třásně a hedvábně lesklá, hustá srst po celém těle.

Související články

Zdroje: www.studyfinds.org