Provedené výzkumy jasně ukázaly, že si lidé nejčastěji (až 40 % chovatelů) pořizují malá plemena psů jako jsou droboučké čivavy, akční jorkširští teriéři, roztomilí bišonci a podobně. Střední plemena, mezi která patří inteligentní border kolie, oblíbený kokršpaněl nebo tradiční buldog, chová přibližně 30 % milovníků svých čtyřnohých přátel a podobně oblíbená jsou potom také velká plemena. Labradory, retvívry, německé ovčáky, dogy a jim velikostí podobné psy vlastní kolem devětadvaceti procent chovatelů. 

Nejoblíbenější psí plemena na celém světě? Pokud je chcete odhalit, podívejte se na youtube na video od AnimalWised:

Zdroj: Youtube

Malí, ale kamarádští jorkšíři

Většina milovníků zvířat, kteří se rozhodnou pořídit si psa do bytu, rozumně uvažuje o malém plemeni. Je to logické, takové zvíře nepotřebuje tolik prostoru, většinou se rádo schoulí i na kanape a postačí mu procházky se svým pánem. I když například jorkšíři, v nichž i přes nápadnou podobu plyšovým hračkám koluje krev aktivního teriéra, jsou doslova turisty mezi malými plemeny. Bez problémů zvládají i velmi dlouhé procházky, pokud je k takovému životnímu stylu jejich majitel dovede. 

Bišonci pro romantičtější povahy

Vedle jorkšírů jsou mezi chovateli oblíbení také bišonci, malé bílé chlupaté kuličky, které milují hlavně ženy. Jsou to veselí společníci se smyslem pro nejrůznější lumpárny, které díky své inteligenci dokáží vymýšlet i sami. Problém může nastat snad jen v případě, kdy na bišonka nemá jeho chovatel dost času. Tihle psi totiž své páníčky bezmezně milují a v jejich nepřítomnosti trpí. Na druhou stranu se na ně můžeme spolehnout při kontaktu s ostatními zvířaty nebo s dětmi.

Inteligentní pudlové

Z větších plemen mají v České republice poměrně hojné zastoupení pudlové. I tito psi oplývají velkou inteligencí, i když se to na první pohled nemusí někdy zdát. Každopádně jsou ideální i pro méně zkušené chovatele, kteří chtějí svého kamaráda naučit některé až artistické kousky. Vždyť ne nadarmo jsou součástí programů i některých cirkusů. Tento dlouhověký společník se vám dokonale přizpůsobí a navíc (stejně jako jorkšírský teriér) nelíná. Pro milovníky dokonale uklizeného bytu je tedy doslova požehnáním. 

Učenlivé border kolie

Mezi střední plemena jsou řazeny také border kolie, jedno z nejinteligentnějších plen, které si můžete pořídit. Výcvik jim při dobrém a správném zacházení nedělá žádný velký problém, navíc mají z učení opravdu radost. Chce to jen trochu trpělivosti a lásky, kterou “borderky” oplácí vrchovatou měrou. Navíc jde o krásná zvířata, takže kdo jen trochu může, měl by o nich uvažovat.

Hodní strýcové nebo ostrý hlídač?

Máte prostor pro většího pejska? V tom případě se můžete poohlédnout po několika nejoblíbenějších plemenech, mezi nimiž vedou zlatí retrívři, labradoři a rok od roku se vrací mezi nejoblíbenější plemena také němečtí ovčáci. Zatímco od dvou prvně jmenovaných plemen budeme požadovat hlavně společnost a dobráckou povahu, ovčáka si vybírají převážně chovatelé, kteří od psa požadují poslušnost, ochranu majetku i rodiny a bezmeznou oddanost. Podmínkou ale je správný výcvik. 

Svět se na to dívá jinak

Jak je tomu ve světě? Například Američané na první místo žebříčku oblíbenosti staví francouzského buldočka a také samotný buldog je za oceánem mnohem oblíbenější než u nás. Kdybychom se podívali do Velké Británie, jistě bychom často narazili na plemeno, které milovala královna Alžběta II. A po jejím vzoru se rozšířilo i mezi běžné chovatele. Jde o Welsh Corgi Pembroke, zkráceně Velškorgi, jehož nekonfliktní povaha dnes již láká i mnohé chovatele u nás doma. 
Rozhodnete se pro některé ze jmenovaných plemen nebo si vyberete docela jiné? Ať už bude váš pejsek čistokrevný nebo půjde třeba o vesnického voříška, určitě bude tím nejlepším kamarádem. 

Související články

Zdroje: www.forbes.com, idnes.cz, refresher.cz