Afghánský chrt
Zdroj: DragoNika / Shutterstock.com

Nejpyšnější a nejnafoukanější psí plemena

Jsou plemena, jejichž příslušníci si vyloženě užívají, pokud mohou svému pánovi splnit, co mu na očích vidí. A pak také taková, která si ráda zachovávají jistý odstup a pánovy požadavky velmi přehodnocují. Celkem nepřekvapivě mezi taková plemena patří původně lovečtí chrti, zvyklí rozhodovat se bez příkazů člověka. Která jsou tato svébytná, hrdá, až pyšně působící plemena?

Afghánský chrt

Toto starobylé plemeno se v oblasti svého původu využívalo k lovu antilop a gazel, ale také šelem, jako jsou leopardi. Z té doby afghánskému chrtovi zůstal silný lovecký instinkt a také touha po pohybu, ač na to nevypadá, je nadšeným sportovcem. Především je ale reprezentativním společníkem, spolu s barzojem stěží najdete majestátnější zvíře.

Afghánský chrt - pes samostatný, elegantní a vznešený. Afghánský chrt - pes samostatný, elegantní a vznešený. Zdroj: DragoNika / Shutterstock.com

Tomu odpovídá i jeho povaha – není to rozhodně typ psa, který vás poslechne na povel a bude vám oddaně sloužit. Afghánský chrt je samostatný, nezávislý a hrdý jedinec, který na své okolí pohlíží s přezíravostí a klidem aristokrata. Nebudete nikdy jeho pánem v pravém slova smyslu, afghánský chrt vám to nedovolí, budete mít maximálně tu čest stát se jeho rovnocenným společníkem.

Sloughi

Tento pes, zvaný také arabský chrt nebo sluga, pochází ze severu Afriky, z území dnešního Maroka, Libye a Tunisu. Toto velmi staré plemeno poté doputovalo do Orientu nejspíše jako dar tamním vládcům. Sluga byla vždy vysoce ceněna, a to i jako lovecký pes, když doprovázela kočovné pouštní kmeny Berberů. Do pouště se také skvěle hodí svou krátkou hladkou srstí barvy písku.

Sloughi, zvaný také arabský chrt nebo sluga, Sloughi, zvaný také arabský chrt nebo sluga, Zdroj: Liliya Kulianionak / Shutterstock.com

A jako by od svých nezlomných pánů získala i hrdou, nezávislou povahu, která dobře koresponduje se štíhlou, elegantní siluetou. Skutečně uznává jen jednoho pána, ale ani tomu nebude podřízená, na to je příliš samostatná a sebevědomá. Ani děti nebo jiní domácí mazlíčci nepatří mezi její oblíbence, takže to skutečně není pes do každé rodiny.

Saluki

Toto velmi staré plemeno pocházející z území dnešního Íránu původně pomáhalo lidem při lovu gazel. Objevuje se dokonce na nástěnných malbách z období starého Egypta coby doprovod faraonů. Saluki již svým ušlechtilým vzhledem a hrdým držením těla vzbuzuje dojem nezávislosti a elegance.

Saluki Saluki Zdroj: xkunclova / Shutterstock.com

S tím dobře koresponduje i její povaha – kromě silného loveckého instinktu a vášně pro běh disponuje i jistou odměřeností a rezervovaností k okolí. Je velmi svobodomyslná, není to vhodný pes na výcvik, protože nemá chuť respektovat opakující se povely, s drilem u ní vůbec nepochodíte. Svou rodinu miluje, ale nedává to nijak přehnaně najevo, je to nevtíravý tvor vědomý si své ceny. Má také ráda děti, ale musí se k ní dobře chovat, tahání za ocas nebo uši tento hrdý pes nestrpí.

Kishu-Inu

Toto středně velké plemeno typu špice rovněž patří mezi zástupce loveckých psů, bylo vyšlechtěno již před tisícem let v Japonsku na lov jelenů. Je to inteligentní a bystrý pes, ale s výcvikem u něj příliš nepochodíte.

Kishu Inu - inteligentní a bystrý pes. Kishu Inu - inteligentní a bystrý pes. Zdroj: Brester Irina / Shutterstock.com

Je to dominantní a samostatná osobnost, která svého pána nebude respektovat, pokud to neuzná za vhodné, dokonce se může snažit ho na postu vůdce smečky nahradit. Pokud ale majitel ve vztahu ke svému Kishu-Inu obstojí, pes je k němu loajální a užívá si jeho společnost. Kvůli velmi silným loveckým instinktům a dominanci však není zrovna kamarádem ostatních domácích i volně žijících zvířat.

Akční letáky