Šiperka
Zdroj: Anna Korovina / Shutterstock.com

Nejhůře vycvičitelná psí plemena

Psi jsou často zavření doma o samotě a tráví většinu svého času nečinností a poleháváním. Není divu, že takoví psi pak zlobí, jsou nervózní a my je považujeme za neposlušné. Chyba ale není v nich, chyba je v nás lidech, jak tvrdí odborníci na chování a výcvik psů. Neumíme je správně zaměstnat. Jen asi destina psů vykazuje skutečné neurologické potíže, které je třeba léčit. 

Mnoho plemen se stává populárnějšími jen díky svému vzhledu. Pořizujeme si psy, kteří se nám líbí, ne takové, kteří se k nám a našemu způsobu života hodí povahově či jinak. A s tím souvisí i poslušnost psů. Nevíme-li nic o potřebě aktivity a zaměstnání psa, kterého si chceme pořídit, logicky z toho může vyplynout, že se nám pes zdá neposlušný. Málokodo si uvědomí, že chyba je v člověku a nikoli v psovi.  

Korejský Jindo

Korejský Jindo Korejský Jindo Zdroj: jamongcreator / Shutterstock.com

Tento typický představitel špiců je psem jednoho pána. Také oni byli původně vyšlechtěni pro lov. Proto se jim nedaří dobře vycházet s jinými malými zvířaty a ani s jinými psy. Jindové jsou velmi nezávislí. Jsou tvrdohlaví, temperamentní a schopni samostatného jednání.  

Louisianský leopardí pes - Catahoula

Leopardí pes Catahoula Leopardí pes Catahoula Zdroj: Zuzule / Shutterstock.com

Toto nápadné psí plemeno pocházející z Louisiany bylo původně vyšlechtěno k lovu divokých prasat a k tomuto účelu slouží dodnes. Právě proto jsou tito psi velcí, silní a také nezávislí. Potřebují zkušeného majitele, který je bude moci dobře ovládat po fyzické i psychické stránce.

Patterdale teriér

Patterdale teriér Patterdale teriér Zdroj: Radomir Rezny / Shutterstock.com

Jako ostatní teriéři potřebují i tito své zaměstnání. Na rozdíl od mnoha dalších plemen jiných domácích teriérů, toto plemeno je ve všech vlastnostech poněkud intenzivnější. I když jsou tito psi spíše malí svou tělesnou konstrukcí, mohou sehrát v rukou nezkušeného chovatele mnohdy nežádoucí roli. Jsou totiž chováni výhradně pro práci lovců. 

Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback Rhodéský ridgeback Zdroj: alihrdinova.com / Shutterstock.com

Rhodéský ridgeback  je velký a mocný lovecký pes původem z Afriky. I když je toto plemeno ke své rodině loajální a láskyplné, vůči cizím lidem je odměřené a opatrné. Původně se tito psi využívali pro svou houževnatost k lovu velkých zvířat  jako jsou lvi a divoká prasata.

Sibiřský husky

Sibiřský husky Sibiřský husky Zdroj: Kateryna Orlova / Shutterstock.com

Tento krásný pes je pro majitele často oříškem. Lidé vidí hezkého psa, zamilují se do něj a málo přemýšlejí nad tím, zda mu budou moci poskytnout to, co opravdu potřebuje. Tito psi  jsou chováni pro vytrvalostní běh, a byli vyšlechtěni pro život v nehostinných studených  krajích. Dnes jsou nejčastěji využívání pro závody psích spřežení.

Šiperka

Šiperka Šiperka Zdroj: Al_Er / Shutterstock.com

Šiperky jsou belgičtí psi špicovitého typu využívaní k pasení. Ačkoli toto plemeno patří spíše k menším, není právě snadno zvládnutelné hlavně pro začátečníky. Šiperky jsou houževnatí a tvrdohlaví psi, takže s jejich výcvikem je to někdy obtížné. Navíc jsou rovněž velmi aktivní a potřebují tedy adekvátní množství pohybu a cvičení, aby se stali dobrými mazlíčky a mohli žít standardní život.  

Výmarský ohař

Výmarský ohař Výmarský ohař Zdroj: DragoNika / Shutterstock.com

Tito velmi aktivní němečtí lovečtí psi mají nepopiratelně nádhernou barvu srsti. Mnoho majitelů těchto psů si však neuvědomuje, o jak mocné a aktivní psy se jedná, dokud není pozdě. Výmarští ohaři potřebují velmi mnoho pohybu, značné množství  tréninku a cvičení, aby byli dostatečně ovladatelní a jejich soužití v jedné domácnosti s lidmi bylo bezproblémové. Navíc jsou dosti robustní na to, aby žili v jedné rodině s malými dětmi.

Dokážeme-li svého psa naučit včas a správně plnit povely, není prakticky nikdy nutné ho pak trestat. Ale ruku na srdce, kdo dokáže být při výchově psa vždy důsledný, přísný a zároveň spravedlivý, a to za všech okolností? 

Akční letáky