Německá doga je ušlechtilá a klidná se sebevědomým chováním.
Zdroj: Roger costa morera / Shutterstock.com

Německá doga – přátelský a mírný psí obr

Nejnápadnějším znakem na německých dogách je jejich velikost. Patří k největším psům vůbec. Dnešní německé dogy jsou ušlechtilí psi výrazného zevnějšku, klidného sebevědomého chování, věrní společníci svých pánů a milovníci jejich dětí, ale také výborní hlídači a průvodci.

Hrdý postoj, velká silná postava s hlavou vysoko a ocasem v klidu visícím dolů, tak vidíme dogu na první pohled. Přes svou sílu má i velkou ušlechtilost. Byla vyšlechtěna z potomků původních dogovitých psů chovaných už ve starověku k loveckým a válečným účelům. Tito předkové dog byli mohutní těžcí psi, kteří byli odvážní a neohrožení, neboť si byli vědomi své síly. Různé rázy těchto dogovitých psů a jejich křížení daly vzniknout četným dogovitým plemenům. Exteriérem jsou si podobni. Blízkým příbuzným německé dogy je mastif vychovaný v Anglii a francouzská bordeauxská doga. Také v jiných zemích se vyskytují národní dogovitá plemena. Plemenné znaky německé dogy byly stanoveny v roce 1880.

Silné převislé pysky jsou souměrné. Německá doga zbarvení harlekýn. Silné převislé pysky jsou souměrné. Německá doga zbarvení harlekýn. Zdroj: Bernhard Richter / Shutterstock.com

Vzhled německé dogy podle standardu

I při své mohutnosti je tělesná stavba německé dogy elegantní. Její krásná hrdě nesená hlava neprozradí žádnou nervozitu ani v tom nejsilnějším afektu. Plemenný standard vylučuje z chovu i výstav nervózní a bázlivé jedince. Hlava je jemně modelovaná, úzká, vzpřímená a výrazná. Má silně zdůrazněný čelní sklon. Správně se má jevit ze všech strana jako hranatá. Nos je velký a u jednobarevných a žíhaných jedinců vždy černý. U skvrnitých jedinců povoluje standard masové nebo černě skvrnité zbarvení nosu. Oči dogy mají být středně velké, co možná nejtmavší s živým výrazem a dobře přiléhajícími víčky. Partie čenichu má mít plné pysky s dobře vyznačenými koutky. Chrup u dogy podle standardu má nůžkový skus. Krk bez silných kožních záhybů, lehce se zužující od hrudi k hlavě. Hluboký hrudník ve tvaru písmene V musí mít dobře klenutá žebra. Německá doga bývá někdy zaměňována s dánskou dogou, broholmanem.

Barevné variety

I u německých dog je třeba si povšimnout odlišných barevných variet. Standardem povolené jsou žlutá, žíhaná, černá, modrá a harlekýn (skvrnitá). Všechny barevné variety mají své kouzlo. Budoucí majitel by neměl podlehnout žádným módním vlivům a měl by vybírat psa či fenu výhradně podle jejich charakterových vlastností.   

Německá doga plavé barvy bývá někdy zaměňována s dánskou dogou, broholmanem. Německá doga plavé barvy bývá někdy zaměňována s dánskou dogou, broholmanem. Zdroj: Jesus Souto / Shutterstock.com

Zdravotní obtíže se dogám nevyhýbají

Rychlý růst ze štěněte do velikosti dospělého psa může způsobit dogám velké potíže s pohybovým aparátem. Proto je třeba dbát na vyváženou odpovídající stravu v každé životné etapě těchto psů. Štíhlá postava německé dogy vyvolává i zdravotní problémy včetně zvýšeného výskytu zánětů kyčelního a loketního kloubu. Bohužel dogy nejsou ušetřeny ani kostních nádorů. Kvůli velmi hlubokému hrudníku patří dogy k plemenům, která bývají ohrožena torzí žaludku.

Při zkřížení genetické mutace, takzvaného merle faktoru, se rodí bílé dogy, které nejsou standardem povoleny. Nejedná se však o albíny. Zdvojený merle faktor se bohužel pojí se smyslovými úchylkami a dalším zdravotním poškozením. Nejčastěji se z tohoto důvodu rodí hluchá a slepá štěňata.

Další vada, které se dogy nevyhnou, je častý výskyt ektropia a entropia u očního víčka. Jedná se o dědičné oční vady, které mají za následek změnu normálního postavení okrajů očních víček. Jelikož se jedná o citlivé plemeno, změnu majitele obvykle nepřežije bez psychické újmy, a to bohužel i tehdy, když se dostane z horšího prostředí do lepšího. Jako většina velkých plemen se i dogy dožívají v průměru nižšího věku, obvykle okolo 9 let.

Pro koho se německé dogy hodí

Důstojné a zároveň přítulné plemeno je národním psem Německa. Důstojné a zároveň přítulné plemeno je národním psem Německa. Zdroj: Claire Plumridge / Shutterstock.com

Německé dogy se hodí především pro ty chovatele, kteří nelitují obětí spojených s držením takto velkých psů. Proto pozor, pořízení dogy by mělo být předem vždy dobře promyšleným krokem. Rozhodně si nepořizujte dogu proto, že byste chtěli dělat na své okolí dojem prostřednictvím psa obřího plemene.

Všichni, kdo jsou pro pořízení německé dogy vážně rozhodnuti, musejí mít nejprve předem zvážené a vyřešené bytové podmínky pro chov tak velkého psa. Není to pes do bytu v paneláku, ale spíše pes pro dům s velkou zahradou. Není to ale ani úplně hlídací pes, ačkoli svou postavou může leckterého nezvaného hosta opravdu odradit od vstupu na váš pozemek. Chování hlídacího psa ho musíte nejprve naučit. Počítejte také s každodenními procházkami, neboť zdravá doga, to je hlavně běžec. Na zahradě jen obhlédne všechny rohy a pak si stejně lehne na své oblíbené místo a zůstane tam. Nevyhovují jí ale ani procházky, kdy musí být neustále přivázaná na vodítku, potřebuje běhat na volno. Tito psi nejsou vhodní ani k chování v kotci, ale ani k žádnému velkému rozmazlování při chovu v bytě.

Dogy mají silně vyvinutý smečkový pud a s ním spojené výrazné sociální chování. Výsledkem je to, že doga vyžaduje pro ni nezbytný kontakt se svou rodinou. Oboustranně dobrý vztah mezi dětmi a dogou je třeba postupně budovat a navíc vyžaduje trvalý dozor dospělých. Pouze ojedinělé případy, kdy doga způsobí škodu nebo někomu ublíží, jsou výsledkem špatného zacházení se psem a jeho nevhodného ubytování. Při odpovídající výchově a důslednosti se jistě brzy podaří majiteli vychovat ze své dogy vynikajícího ochránce a průvodce všech členů jeho rodiny.

Tito nádherní velcí psi si jistě zaslouží dostat se jen do těch nejlepších a láskyplných rukou lidí, které se pro ně stanou jejich náhradní smečkou.        

Akční letáky