obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Německý špic: pejsek do nepohody

Německý špic je ušlechtilý, sebejistý, chytrý, elegantní a přizpůsobivý, příjemný společník. Chová se v pěti velikostech: vlčí, velký, střední, malý a trpasličí, tedy od 20 cm v kohoutku až do 50 cm. Může být bílý, černý, vlkošedý, hnědý, oranžový, strakatý, vždy obdařen bohatou a krásnou srstí.

„Prvního špice mi rodiče pořídili, když mi byl rok. U tohoto skvělého plemene jsem už zůstala. Po tatínkovi jsem si dokonce přehlásila chovatelskou stanici a pokračuji v chovu trpasličích, vlčích a velkých špiců. Chovám je už třicet let,“ říká vysokoškolská učitelka Ing. Irena Kolouchová, Ph.D. z Kladna.

Chovatelka tvrdí, že špic je pes pro jakéhokoli člověka, který žije běžným životem a potřebuje tvorečka, s nímž si může „povídat“ a s nímž může relaxovat. Podle vkusu si vybere barvu a podle podmínek velikost, protože větší pes potřebuje víc pohybu. Špic může žít v bytě i venku. Pro venkovní žití jsou ale vhodnější velký špic a velký vlčí.

Vlčí špic Vlčí špic Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Vyberte si štěně podle své povahy

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

„Pes je schopný absolvovat horskou turistiku, ale může oblažovat život i staršímu, nepříliš mobilnímu člověku. Takovému zájemci by měl štěně vybrat chovatel. Štěňata u nás držíme minimálně sedm týdnů a malé trpasličí špice ještě déle. Za tu dobu lze poznat jejich základní povahu - a podle ní je třeba vybírat" radí chovatelka.

  • Mazliví pejsci a fenky budou rádi, že je někdo chová v náručí, nebudou potřebovat tak dlouhé procházky, ale budou šťastni, že jsou stále s páníčkem.
  • Štěňátka s dravějším přístupem k životu jsou vhodnější pro sportovně založené a energičtější lidi.

"Špicové (i ty malí) jsou také výborní hlídači domu a zahrady. Když se nám narodil syn, začali intenzivněji hlídat náš byt a dokonce venku i kočárek. Vžili se do role nevlastní matky,“ směje se paní Kolouchová.

Milý a poslušný pes

„Naše psy cvičím. Pokud by neuměli reagovat na povely sedni, čekej nebo zůstaň, byli by nezvladatelní a obtěžovali by nejen svou rodinu, ale také okolí. I s malými špici lze chodit na cvičiště. Znám chovatele, kteří se věnují základnímu výcviku svých psů, a znám špice, který měl i záchranářské zkoušky.Tihle psi jsou velice učenliví a v kontaktu s člověkem, který je jim milý, je cvičení baví. Nepotřebují při výcviku dril, jaký se používá u služebních plemen, stačí jim cvik pouze několikrát vysvětlit. Jsou ale chvíle, kdy na vás budou zkoušet, kam až mohou zajít, co si mohou dovolit."vysvětluje chovatelka.

Který špic je nejchytřejší?

Těžko stanovit, který velikostní ráz je nejchytřejší. Je to spíše otázka genetiky a také náhody. "Někomu se zdá, že nejchytřejší je špic malý. Myslím si, že pejsek, který žije s člověkem čtyřiadvacet hodin v bytě, odkouká a naučí se od něho daleko víc neverbální komunikací, nežli pes hlídač, který je často osamocený na dvoře. Ten je naučen na klasické povely, kdežto špic, který je stále s pánem, reaguje třeba jen na jeho pohled, pohyb těla, intonaci hlasu - a tak se zdá chytřejší.“

německý špic německý špic Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Péče o srst

  • U německých špiců je specifické, že jim roste srst obráceně, proto je hladíme od ocasu k hlavě.
  • Špicové línají dvakrát ročně, kdy jim vyčesáváme starou srst každý den, jinak stačí jednou týdně.
  • Když se psi na procházce zamažou blátem, je nejjednodušší nechat srst oschnout, bláto pak vypadá a srst se očistí sama. Není třeba je hned koupat, pejska pouze překartáčujeme
  • Ideální je kvalitnější strava (prémiové nebo super prémiové granule), které jsou sice dražší, ale zato mají všechny vitaminy potřebné pro zdravý rozvoj psa.

Orientační ceny

Cena zvířat je závislá od velikostního rázu a genetického základu. Za trpasličího zájemce zaplatíme kolem deseti tisíc, špičkový jedinec stojí dvacet, ale i třicet tisíc. Velkého špice pořídíme už od šesti, sedmi tisíc korun.

 

Akční letáky