Pokud majitel příznaky přehlíží, dochází progresivně ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a ekonomicky náročnější. Dalším zjevným příznakem je kroužkovité zčervenání dásně v oblasti krčku zubu, kde dáseň přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem zánětu je podobně jako u člověka zvýšená krvácivost dásní.

Zánět dásní je chorobný proces v dutině ústní, který lze správným léčebným postupem zvrátit, tzn. vyléčit bez následků. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je přítomnost bakterií na povrchu zubu vytvářejících zubní povlak, tak zvaný plak. Do tohoto zubního povlaku se postupně ukládají minerální látky ze slin a potravy, odpadní látky a kousky odumřelé tkáně. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté, pokud není odstraněn, přechází i pod dáseň. Mineralizací plaku dochází k tvorbě zubního kamene, který již na dáseň působí mechanicky a vyvolává další stupeň onemocnění dásní – zánět závěsného aparátu zubu.

Zajímavé přitom je, že i při takto děsivém stavu pes bez problémů přijímá potravu a majitel registruje pouze hnilobný zápach. Majitel se totiž v řadě případů svému psovi není schopen do dutiny ústní ani podívat a skutečný rozsah onemocnění tak laicky posoudit. Řada jedinců malých plemen nedovolí majiteli prohlédnout dutinu ústní, pokud k tomuto nebyla vedena odmalička. Pokud si štěně nezvykne na to, že mu jeho majitel sahá do tlamy, nedovolí to v bdělém stavu ani veterináři,“ dodává z vlastní zkušenosti MVDr. Zbyněk Lonský.


Foto: Pixmac.cz

Základem účinné prevence je čištění chrupu psa minimálně obden. To ovšem znamená, aby na to byl pes přivykán již od raného věku, zvláště u trpasličích, méně klidných plemen. Ve veterinárních ordinacích jsou dostupné speciální zubní pasty pro psy i různé dezinfekční prostředky k ošetřování dásní. Řadou speciálních studií byla též prokázána účinnost dentálních pamlsků v odstraňování plaku a předcházení vzniku zubního kamene. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů

Věk ani strava nemají na vzniku parodontózy tak velký vliv jako velikost psa. Zánět dásní a závěsného aparátu zubu (periodontu) je dále ovlivněn též věkem a způsobem výživy jedince. Trpasličí a malá plemena psů mají zuby blízko vedle sebe, takže jim chybí mezizubní mezery. Jejich chrup má proto menší samočisticí funkci a trpí na zánětlivá onemocnění výrazně častěji a dříve než velká plemena, u nichž samočisticí schopnost chrupu funguje nepoměrně lépe.