Přestože jsou kočky nezávislá a samostatná zvířata, mají rády, když mají své prostředí pod kontrolou. Dává jim to jistý pocit bezpečí. Proto si značkují celý svůj domov tzv. "signály štěstí", tedy feromony, které uvolňují vždy, když se o něco či někoho otírají tváří. Veškeré podněty, které kočkám dojem jistoty narušují, je připravují o klid a spokojenost. Dochází pak ke zvýšení hladiny stresu a zvíře pociťuje úzkost. Jak a čím se u koček projevuje?

Jak poznat, že se vaše kočka cítí špatně? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

1. Změny v chování

Pokud se vaše kočka najednou začne chovat jinak, než je jejím zvykem, může to být znamení, že něco není v pořádku. Projevovat se to může mnoha způsoby. Zvíře může vyžadovat více pozornosti, může být apatické, anebo naopak projevovat zvýšenou aktivitu.

2. Nedodržování běžných návyků

V případě, že se vaše kočka necítí ve své kůži, můžete si toho všimnout podle toho, že je laxní k běžným stereotypům. Zvíře může přestat pít či jíst, nebo se přestane pravidelně olizovat a čistit.  Často se jedná o zdravotní nedoraz, a proto není od věci navštívit včas veterináře.

3. Změna v osobnosti

Jestliže vaše kočka mění podezřele své běžné chování, je to další známka její nespokojenosti. Může být najednou příliš agresivní nebo naopak moc submisivní. Často se tento stav projevuje po době, kdy jsou majitelé na delší dobu mimo domov a kočka jim to může tímto způsobem dávat najevo. Během odloučení a při péči od někoho jiného, kočka může zažívat stres.

4. Příznaky fyzické

Někdy se nepohoda u koček může projevit i fyzickými problémy. Například se srstí, pokožkou, trávením, či nemocnýma očima. Jakmile zvíře zažívá stresové situace, může se to projevit kdekoliv na jeho těle, případně onemocněním.

5. Nezájem o zábavu

Kočka je hravá bytost a jakmile ztratí tuto svou přirozenou schopnost, něco asi není v pořádku. Když jsou kočky nešťastné, obvykle ztrácejí zájem o své jinak oblíbené hry a aktivity.

6. Nevyhledává své „místečko“

Pokud kočka přestane vyhledávat svůj pelíšek a vyhýbá se mu, jedná se o další signál neblahých pocitů. Zvíře v tu chvíli bude raději vyhledávat možné bezpečí ve vašem klíně, u vás v posteli, anebo na oblíbeném gauči.

7. Hlasové projevy

Dalším projevem nepohody koček jsou jiné hlasové projevy, než jsou obvyklé. Jakmile je zvíře nespokojené, může vydávat zvláštní hlasité projevy, anebo naopak apaticky nevydávat ani hlásku.

8. Jiný výraz v očích

Nejistoty si u koček můžete všimnout i pohledem do jejich očí. Jakmile ztratí jiskru a mají spíš smutný nebo vystrašený výraz, může to být známkou toho, že je něco trápí.

Související články

Zdroje: www.feliway.com, www.kocicipolepsovna.cz, www.idnes.cz