Australský honácký pes
Zdroj: everydoghasastory / Shutterstock.com

Nejhůře zvladatelná psí plemena s nejobtížnější výchovou

Platí, že každý pes se dá ovlivnit výchovou, a to jak pozitivně, tak bohužel i negativně. Existují však plemena, u kterých je výchova nejen nutná, ale i náročná, a ani s důsledností a trpělivostí není výsledek stoprocentní. Takoví psi patří do rukou zkušených chovatelů, kteří dokážou proniknout do jejich leckdy opravdu komplikované povahy. Kterým plemenům by se začátečníci měli vyhnout obloukem?

Australský honácký pes

Mezi předky tohoto středně velkého psa, který vyniká zvláštním skvrnitým zbarvením srsti, patří údajně i divoký pes dingo. Australský honák byl využíván ke kontrole stád dobytka, a jedná se o inteligentní, nebojácné a učenlivé plemeno.

Australský honácký pes Australský honácký pes Zdroj: everydoghasastory / Shutterstock.com

Přestože je samostatný, ke své rodině velmi přilne. Je ale také značně energický a náročný na pohyb. Z dob, kdy sháněl dohromady stádo, mu zůstal zvyk jemného kousání a štípání do nohou, který se musí již od štěněcího věku pečlivou socializací omezovat. To není vždycky jednoduché, protože také dokáže být pěkně tvrdohlavý.

Československý vlčák

Toto mladé plemeno vzniklo až v polovině 20. století zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Původně vědecký experiment se vyvinul ve snahu vytvořit nové plemeno, které by mělo vlčí vzhled i zdraví a zároveň vlastnosti pracovního psa.

Československý vlčák Československý vlčák Zdroj: Tikhomirov Sergey / Shutterstock.com

A to se do značné míry podařilo, československý vlčák si skutečně uchovává vzhled vlka, má velmi bystré smysly, je vytrvalý a odolný, ale zároveň velmi inteligentní a učenlivý. Potřebuje ale také důsledný, neagresivní výcvik trpělivého a zkušeného chovatele, který ho dovede správně motivovat.

Kanárská doga

Tento mohutný žíhaný pes pocházející z Kanárských ostrovů byl znám již ve středověku a původně sloužil jako hlídač příbytků či stád dobytka, později k psím zápasům, kde se dokázal postavit i medvědovi. I dnes je často využíván jako ostražitý hlídač, k cizím lidem je nedůvěřivý a dlouho trvá, než si někoho oblíbí.

Kanárská doga je svému pánovi oddaná, ale ostatní příliš nerespektuje. Kanárská doga je svému pánovi oddaná, ale ostatní příliš nerespektuje. Zdroj: Marko Marcello / shutterstock.com

Svému pánovi je tato doga oddaná, ale ostatní lidi tolik nerespektuje, a ani u majitele nestojí o žádné mazlení, třebaže má ráda jeho přítomnost. Je také velmi tvrdohlavá, a pokud si něco usmyslí, je skoro nemožné její rozhodnutí zvrátit. Vůči jiným psům může být dominantní, socializace od raného věku je nutná.

Čau-čau

Dobromyslně působící méďa je ve skutečnosti nositelem jedné z nejkomplikovanějších psích povah. Příslušníci tohoto velmi starého čínského plemene jsou nezávislí individualisté, kteří si dokážou zamilovat jen jednoho pána. Ani tomu ovšem nevyjadřují bezvýhradnou oddanost a o mazlení nemůže být řeč, přesto by ho v případě nebezpečí bránili do poslední kapky krve.

Čau čau je výborný hlídač. Čau čau je výborný hlídač. Zdroj: espirito85 / Shutterstock.com

Výcvik je pro jeho tvrdohlavost velmi náročná a dlouhodobá záležitost, nehodí se ani do rodiny s dětmi. Vůči cizím lidem je nedůvěřivý a odtažitý, vůči cizím psům je natolik dominantní, že někdy nezbývá než řešit situaci kastrací. Je ale výborný hlídač, a pokud se dokážete vcítit do potřeb jeho zvláštní povahy, můžete s ním vytvořit sehranou dvojici.

Bully kutta

Toto plemeno pocházející z Pákistánu původně sloužilo jako bojový pes, k čemuž se skvěle hodilo atletickou postavou, kombinující rychlost chrta a sílu mastifa. Jedná se o skutečně masivní zvíře, které může vážit až 80 kg. Povahou je to pes nesmírně dominantní, a to jak vůči lidem, tak i ostatním zvířatům, zvlášť psům svého druhu. Plemeno nebylo zatím oficiálně uznáno Mezinárodní kynologickou federací a v Česku ho nikdo nechová, je ale možné dovézt ho přímo z jeho domoviny.

Bully kutta Bully kutta Zdroj: RealityImages / Shutterstock.com

Pro úspěšný chov je ale nutné vědět, že pán musí být ještě dominantnější než tento ostrý pes. Pokud si u zvířete vybudujete respekt, získáte v něm inteligentního a oddaného strážce a hlídače, který bude milovat každodenní vycházky. V případě nejistého začátečníka se ale případný výcvik zcela vymkne a bully kutta se stane nezvladatelným. Pokud tedy s pejskařením teprve začínáte, na výlet do Pákistánu rychle zapomeňte.

Akční letáky