Australský honácký pes

Mezi předky tohoto středně velkého psa, který vyniká zvláštním skvrnitým zbarvením srsti, patří údajně i divoký pes dingo. Australský honák byl využíván ke kontrole stád dobytka, a jedná se o inteligentní, nebojácné a učenlivé plemeno.

Přestože je samostatný, ke své rodině velmi přilne. Je ale také značně energický a náročný na pohyb. Z dob, kdy sháněl dohromady stádo, mu zůstal zvyk jemného kousání a štípání do nohou, který se musí již od štěněcího věku pečlivou socializací omezovat. To není vždycky jednoduché, protože také dokáže být pěkně tvrdohlavý.

Československý vlčák

Toto mladé plemeno vzniklo až v polovině 20. století zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Původně vědecký experiment se vyvinul ve snahu vytvořit nové plemeno, které by mělo vlčí vzhled i zdraví a zároveň vlastnosti pracovního psa.

A to se do značné míry podařilo, československý vlčák si skutečně uchovává vzhled vlka, má velmi bystré smysly, je vytrvalý a odolný, ale zároveň velmi inteligentní a učenlivý. Potřebuje ale také důsledný, neagresivní výcvik trpělivého a zkušeného chovatele, který ho dovede správně motivovat.

Kanárská doga

Tento mohutný žíhaný pes pocházející z Kanárských ostrovů byl znám již ve středověku a původně sloužil jako hlídač příbytků či stád dobytka, později k psím zápasům, kde se dokázal postavit i medvědovi. I dnes je často využíván jako ostražitý hlídač, k cizím lidem je nedůvěřivý a dlouho trvá, než si někoho oblíbí.

Svému pánovi je tato doga oddaná, ale ostatní lidi tolik nerespektuje, a ani u majitele nestojí o žádné mazlení, třebaže má ráda jeho přítomnost. Je také velmi tvrdohlavá, a pokud si něco usmyslí, je skoro nemožné její rozhodnutí zvrátit. Vůči jiným psům může být dominantní, socializace od raného věku je nutná.

Čau-čau

Dobromyslně působící méďa je ve skutečnosti nositelem jedné z nejkomplikovanějších psích povah. Příslušníci tohoto velmi starého čínského plemene jsou nezávislí individualisté, kteří si dokážou zamilovat jen jednoho pána. Ani tomu ovšem nevyjadřují bezvýhradnou oddanost a o mazlení nemůže být řeč, přesto by ho v případě nebezpečí bránili do poslední kapky krve.

Výcvik je pro jeho tvrdohlavost velmi náročná a dlouhodobá záležitost, nehodí se ani do rodiny s dětmi. Vůči cizím lidem je nedůvěřivý a odtažitý, vůči cizím psům je natolik dominantní, že někdy nezbývá než řešit situaci kastrací. Je ale výborný hlídač, a pokud se dokážete vcítit do potřeb jeho zvláštní povahy, můžete s ním vytvořit sehranou dvojici.

Bully kutta

Toto plemeno pocházející z Pákistánu původně sloužilo jako bojový pes, k čemuž se skvěle hodilo atletickou postavou, kombinující rychlost chrta a sílu mastifa. Jedná se o skutečně masivní zvíře, které může vážit až 80 kg. Povahou je to pes nesmírně dominantní, a to jak vůči lidem, tak i ostatním zvířatům, zvlášť psům svého druhu. Plemeno nebylo zatím oficiálně uznáno Mezinárodní kynologickou federací a v Česku ho nikdo nechová, je ale možné dovézt ho přímo z jeho domoviny.

Pro úspěšný chov je ale nutné vědět, že pán musí být ještě dominantnější než tento ostrý pes. Pokud si u zvířete vybudujete respekt, získáte v něm inteligentního a oddaného strážce a hlídače, který bude milovat každodenní vycházky. V případě nejistého začátečníka se ale případný výcvik zcela vymkne a bully kutta se stane nezvladatelným. Pokud tedy s pejskařením teprve začínáte, na výlet do Pákistánu rychle zapomeňte.