Čistokrevná slepice snese za rok v průměru 180 vajec.
Zdroj: Shutterstock.com

Která běžně chovaná plemena slepic snášejí nejvíce vajec?

Pokud jste se rozhodli chovat slepice za účelem domácí produkce vajíček, určitě vás zajímá, kolik vajec taková nosnice v průměru snáší. Některá plemena se chlubí rekordní nosností, jejich chov však skýtá i určité nevýhody.

Za rekordmanky ve snášení vajec můžeme považovat tzv. nosné hybridky, tedy slepice, které byly speciálně vyšlechtěny, aby snášely jedno vejce za druhým a výrazně je nezbrzdilo ani zimní období. Ročně hybridní plemena obvykle snesou 280-330 vajec, což je opravdu úctyhodný výkon, když uvážíme, že od "obyčejné" čistokrevné slepice se za rok dočkáme zhruba 180 vajíček.

Přesto se nedoporučuje vybírat slepičí plemeno jen podle vykazované nosnosti. Nosné hybridky totiž přestávají nést mnohem dříve než jejich čistokrevné kolegyně; v domácích podmínkách jejich období snášení končí už po roce a půl života, ve velkochovech to bývá dokonce už po 11 měsících. Příliš si nepomůžete ani tím, že hybridky necháte vyvést kuřátka, jelikož příští generace už schopnost nadprůměrné snůšky nezdědí.

(Zdroj: http://www.zsdyn.cz/, červenec 2020)

Největší snůšku zajistí hybridní plemena. Největší snůšku zajistí hybridní plemena. Zdroj: Shutterstock.com

Vyšlechtěná plemena navíc bývají náchylnější k různým chorobám a protože obvykle vyrůstají ve velkých halách, nemusejí být zvyklá na dvorek s kurníkem. Hybridky jsou proto určeny spíš pro velkochovy nebo zkušené domácí chovatele, kteří si s nimi budou vědět rady. U nás se z příkladných nosnic chovají nejčastěji druhy Isabrown, Sussex a Dominant.

Pro začátečníky je vždy lepší, když si zakoupí nějaké méně náročné, osvědčené čistokrevné plemeno. Například Leghornky, Rodajlendky, Hempšírky a Vlašky klidně snesou přes 200 vajec ročně, stabilní snůšku okolo 180 ks vajec můžeme čekat od populárních Šumavanek a Minorek. Výhodou je, že čistokrevné slepice vydrží snášet 3-4 roky.

Zároveň je potřeba myslet na to, že snůšku neovlivňuje jen plemeno, ale také vhodné krmivo a příznivé životní podmínky s minimem stresu.

(Zdroj: https://www.slepicar.cz/blog, březen 2018)

Akční letáky