Toto největší vodomilné psí plemeno má dávný původ na kanadském ostrově Newfoundland. Místní psi, velcí medvědí psi vikinští a později ještě další plemena dala vznik dnešnímu novofundlandskému huňáči. Novofoundlandský pes původně sloužil jako trpělivý a silný pracant, který uměl tahat náklady na saních v zimě, sněhu i dešti a byl i obětavým záchranářem na suchu a především ve vodě.

Pes s plovací blánou

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Přes svou zjevnou mohutnost jsou novofundlanďané pohybliví a obratní. Novofundlandský pes má huňatou, širokou a mohutnou hlavu s malýma, tmavýma, většinou hnědýma očima. Čenich má malý a hranatý, ocas středně dlouhý a bohatě osrstěný. Velké tlapy mají kulatý tvar a mezi prsty kožní řasu, která slouží jako plovací blána a dokazuje těsné sepětí plemene s vodním živlem.

Srst jako skafandr

Mnohovrstevná srst dovede psa velmi dlouho chránit pře promočením. Na povrchu je srst hladká a lesklá. Má nejčastěji černou barvu, ale může být i černobílá nebo hnědá. Pod ní se nacházejí velmi husté a dlouhé pesíky. Dokonalou srst tohoto psa není vhodné stříhat ani trimovat, pouze šetrně kartáčovat.

Klidný a přátelský huňáč

Novofundlanďan miluje vodu. Kromě procházek je vhodné mu dopřát i plavání v rybníce, přehradě či řece, kdykoli a kdekoli je to možné.

Novofundlanďan je znám svou klidnou, důstojnou, ale otevřenou a přátelskou povahou. Je to společenské, mírné, nekomplikované, přítulné a poslušné a k pánovi pozorné plemeno. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru důstojné rezervovanosti. Novofundlandský pes málo štěká, je sebevědomý a vyrovnaný. Tento kliďas není zvlášť ostražitý, ale pokud je to nutné, svou rodinu poctivě chrání. Je přátelský k lidem i ke zvířatům, děti miluje a je proto oblíbeným společníkem. Pokud by ale někdo chtěl napadnout člena rodiny, se zlou se potáže, pak se projeví síla a zlost jinak dobráckého zvířete.