obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Novofundlanský pes: přívětivý společník, zdatný plavec a záchranář

Přes svou velikost je klidným moudrým společníkem i pro rodinu s dětmi. Má otevřenou, důstojnou a vyrovnanou povahu, je silný ale mírný. Je trpělivým pracovním psem, skvělým vodním záchranářem.

Toto největší vodomilné psí plemeno má dávný původ na kanadském ostrově Newfoundland. Místní psi, velcí medvědí psi vikinští a později ještě další plemena dala vznik dnešnímu novofundlandskému huňáči. Novofoundlandský pes původně sloužil jako trpělivý a silný pracant, který uměl tahat náklady na saních v zimě, sněhu i dešti a byl i obětavým záchranářem na suchu a především ve vodě.

Pes s plovací blánou

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Přes svou zjevnou mohutnost jsou novofundlanďané pohybliví a obratní. Novofundlandský pes má huňatou, širokou a mohutnou hlavu s malýma, tmavýma, většinou hnědýma očima. Čenich má malý a hranatý, ocas středně dlouhý a bohatě osrstěný. Velké tlapy mají kulatý tvar a mezi prsty kožní řasu, která slouží jako plovací blána a dokazuje těsné sepětí plemene s vodním živlem.

novofundlandský pes je skvělým vodním záchranářem novofundlandský pes je skvělým vodním záchranářem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Srst jako skafandr

Mnohovrstevná srst dovede psa velmi dlouho chránit pře promočením. Na povrchu je srst hladká a lesklá. Má nejčastěji černou barvu, ale může být i černobílá nebo hnědá. Pod ní se nacházejí velmi husté a dlouhé pesíky. Dokonalou srst tohoto psa není vhodné stříhat ani trimovat, pouze šetrně kartáčovat.

černobílé zbarvení je u novofundlandského psa vzácněší než černé černobílé zbarvení je u novofundlandského psa vzácněší než černé Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Klidný a přátelský huňáč

Novofundlanďan miluje vodu. Kromě procházek je vhodné mu dopřát i plavání v rybníce, přehradě či řece, kdykoli a kdekoli je to možné. 

Novofundlanďan je znám svou klidnou, důstojnou, ale otevřenou a přátelskou povahou. Je to společenské, mírné, nekomplikované, přítulné a poslušné a k pánovi pozorné plemeno. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru důstojné rezervovanosti. Novofundlandský pes málo štěká, je sebevědomý a vyrovnaný. Tento kliďas není zvlášť ostražitý, ale pokud je to nutné, svou rodinu poctivě chrání. Je přátelský k lidem i ke zvířatům, děti miluje a je proto oblíbeným společníkem.

Akční letáky