Novozélandský králík červený je u chovatelů oblíbený, klidné povahy, váží 3–4,5 kg, má protáhlé tělo, krátké a silné končetiny a velmi hebkou srst s velkým množstvím podsady v tmavě červené barvě, která nesmí mít žádné stínování. Samci mají oproti samicím širokou hlavu se silnými lícemi.

Americké plemeno novozélandskými kořeny

Uznávaný chovatel Václav Král z Hořešovic na Slánsku tvrdí, že plemeno je možné chovat bez problémů a navíc z něj lze mít i všestranný užitek. Je zařazeno mezi střední plemena, ale není uznáno jako masné (narozdíl třeba od novozélandského králíka bílého). A proč se králíci jmenují novozélandští, když pocházejí z USA? Poprvé se tam objevili na výstavě v roce 1910, ale odborníci se shodují, že za pojmenování zřejmě vděčí stájovým králíkům z Nového Zélandu, jejichž krev byla při šlechtění také použita.

Kopřivová kůra proti kokcidióze

Hořešovický chovatel postavil zdravý chov novozélandského králíka červeného na očkování proti králičímu moru, myxomatóze, kopřivové kúře a čistotě kotců. Kopřivové kúře proti kokcidióze dává v posledních letech přednost před různými preparáty, například před Sulfamidinem nebo Sulfakombinem, po kterých se králíci špatně vyvíjeli a málo rostli a jejich maso obsahovalo chemické látky. Proti kokcidióze už králíkům nepodává ani octovou vodu. Hned jak začnou na jaře růst kopřivy, naseká je a přidává králíkům do krmení, a to i mláďatům.

Osvědčené krmení podle přírody

Po jarní kúře, která trvá zhruba týden, dává chovatel zvířatům ještě několik dní seno, ale pak přejde jen na zelené krmení. Zvířata krmí starým osvědčeným způsobem tak, jak se na venkově krmilo odjakživa. K zelenému krmení přidává tvrdé pečivo a chleba. A zvířata jsou zdravá a v dobré kondici.
V zimě je základem potravy seno, jádro a vařené brambory.

Dlouholetý aktivní chovatel a zkušený posuzovatel králíků Václav Král dává přednost chovatelství na přírodní bázi. Tvrdí, že po granulích zvířata rychle rostou, mají hezkou srst, ale odchov je horší. Nechtějí se ramlovat a špatně vyvádějí mladé. Uvádí to i na příkladu svých známých, německých chovatelů, kteří výstavním králíkům podávají granule, ale zvířata pro vlastní kuchyňskou potřebu krmí pouze zeleným krmením a senem s přídavkem jádra.

Odchov mláďat

Samice novozélandského červeného plemena jsou výborné matky a dobře se starají o potomstvo. Václav Král vybírá do chovu samice se 6–10 struky, což je předpoklad, že budou mít dostatek mléka pro všechna narozená králíčata. V chovu využívá samce čtyři roky a samice tři. Za tu dobu už má pro výstavní účely připravené nové generace vyspělých zvířat.